Reklama

Reklama

Członkostwo Szwecji i Finlandii w NATO. Rozpoczął się proces ratyfikacji

W siedzibie NATO w Brukseli ambasadorowie krajów Sojuszu podpisali we wtorek protokoły akcesyjne Finlandii i Szwecji w obecności fińskiego ministra spraw zagranicznych Pekka Haavisto i szwedzkiej minister spraw zagranicznych Ann Linde. Od teraz oba kraje będą mogły brać udział w naradach NATO jako obserwatorzy, jednak bez prawa głosu.

- Jest to naprawdę historyczny moment dla Finlandii i Szwecji, dla NATO i naszego wspólnego bezpieczeństwa - powiedział sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg. - Były pewne obawy, którym musieliśmy zaradzić, ale w ramach NATO znaleźliśmy porozumienie - dodał.

- Podpisanie protokołów akcesyjnych uruchamia proces ratyfikacji w każdym z krajów członkowskich - stwierdził Stoltenberg przed podpisaniem protokołów przez ambasadorów państw Sojuszu.

- Liczę, że wszystkie państwa sojusznicze NATO zapewnią szybką ratyfikację akcesji Szwecji i Finlandii - dodał już po podpisaniu dokumentów. Podziękował także Turcji za "konstruktywne podejście" w sprawie akcesji.

Reklama

Droga Szwecji i Finlandii do NATO

Szwecja i Finlandia wnioski o dołączenie do NATO złożyły w maju br. Była to odpowiedź na rosyjską inwazję w Ukrainę. Wnioski spotkały się jednak ze sprzeciwem Turcji, która oskarżyła je o wspieranie grup, które Turcja uznaje za organizacje terrorystyczne.  

W miniony wtorek prezydent Finlandii Sauli Niinisto poinformował, że Turcja zgodziła się poprzeć członkostwo tych dwóch państw. Aby Sojusz mógł rozszerzyć się o kolejne kraje, konieczna jest ratyfikacja takiej decyzji przez wszystkie kraje członkowskie NATO. 

- Po tym szczycie Finlandia i Szwecja oficjalnie otrzymają status krajów zaproszonych - powiedział Jens Stoltenberg na konferencji prasowej w pierwszym dniu szczytu NATO w Madrycie w zeszły wtorek. - Drzwi są otwarte - dodał. 

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy