Zmień miejscowość
Popularne miejscowości
- Białystok, Lubelskie
- Bielsko-Biała, Śląskie
- Bydgoszcz, Kujawsko-Pomorskie
- Gdańsk, Pomorskie
- Gorzów Wlk., Lubuskie
- Katowice, Śląskie
- Kielce, Świętokrzyskie
- Kraków, Małopolskie
- Lublin, Lubelskie
- Łódź, Łódzkie
- Olsztyn, Warmińsko-Mazurskie
- Opole, Opolskie
- Poznań, Wielkopolskie
- Rzeszów, Podkarpackie
- Szczecin, Zachodnio-Pomorskie
- Toruń, Kujawsko-Pomorskie
- Warszawa, Mazowieckie
- Wrocław, Dolnośląskie
- Zakopane, Małopolskie
- Zielona Góra, Lubuskie
Budowa Nord Stream 2 będzie opóźniona
Budowa gazociągu Nord Stream 2 będzie opóźniona - wynika z dokumentu opublikowanego na stronie internetowej duńskiej Agencji Energii. Nowy harmonogram zakłada, że gazociąg miałby zostać oddany do użytku najwcześniej na początku drugiej połowy 2020 r., a nie jak dotąd zakładano - do końca tego roku.
Agencja, organ właściwy dla wydania zgody na budowę Nord Stream 2 w Danii, opublikowała dokumentację środowiskową dla wariantu trasy gazociągu na południe od wyspy Bornholm, przez duńską wyłączną strefę ekonomiczną - EEZ (dwie alternatywy).
Dokumenty zostały opublikowane w ramach rozpoczynających się konsultacji publicznych nowej trasy w Danii oraz konsultacji transgranicznych z krajami potencjalnie narażonymi na oddziaływanie środowiskowe, w tym Polską.
W dokumencie przeznaczonym do konsultacji transgranicznych, w tzw. podsumowaniu nietechnicznym (Non-technical) zamieszczono zaktualizowany harmonogram projektu, zakładający oddanie Nord Stream 2 do eksploatacji najwcześniej na początku drugiej połowy 2020. To pierwsze uwzględnienie opóźnienia projektu w oficjalnych dokumentach projektowych.
Tymczasem w dokumentacji środowiskowej z sierpnia 2018 r. dla postępowań w przypadku tzw. trasy północnej, czyli na północ od wyspy Bornholm, również w podsumowaniu nietechnicznym widniał harmonogram, z którego wynikało, że zakończenie inwestycji ma nastąpić do końca 2019 r.
Nord Stream 2 to projekt liczącej 1200 km dwunitkowej magistrali gazowej przez Bałtyk (z Ust-Ługi w Rosji do Greifswaldu w Niemczech), o mocy przesyłowej 55 mld metrów sześciennych surowca rocznie. Gazociąg miał być gotowy do końca 2019 roku i jednocześnie Rosja zamierzała znacznie ograniczyć przesyłanie gazu tranzytem rurociągami biegnącymi przez terytorium Ukrainy. Przeciwne budowie Nord Stream 2 są m.in.: Polska, kraje bałtyckie, Ukraina i USA.
Gazociąg ma przebiegać przez wody Rosji, Finlandii, Szwecji, Danii i Niemiec. Jedynym krajem, który wciąż nie wydał zezwolenia na ułożenie go w swych wodach, jest Dania.
Więcej na ten temat
Zobacz także
- Dziś w Interii
- Rekomendacje