Pogoda
Warszawa

Zmień miejscowość

Zlokalizuj mnie

Popularne miejscowości

  • Białystok, Lubelskie
  • Bielsko-Biała, Śląskie
  • Bydgoszcz, Kujawsko-Pomorskie
  • Gdańsk, Pomorskie
  • Gorzów Wlk., Lubuskie
  • Katowice, Śląskie
  • Kielce, Świętokrzyskie
  • Kraków, Małopolskie
  • Lublin, Lubelskie
  • Łódź, Łódzkie
  • Olsztyn, Warmińsko-Mazurskie
  • Opole, Opolskie
  • Poznań, Wielkopolskie
  • Rzeszów, Podkarpackie
  • Szczecin, Zachodnio-Pomorskie
  • Toruń, Kujawsko-Pomorskie
  • Warszawa, Mazowieckie
  • Wrocław, Dolnośląskie
  • Zakopane, Małopolskie
  • Zielona Góra, Lubuskie

Gorąco w Gruzji. Zaprzysiężenie prezydenta i wielotysięczne protesty

Prezydent Gruzji Salome Zurabiszwili oświadczyła, że opuści swoją rezydencję i przyłączy się do antyrządowych protestów. W tym samym czasie w gruzińskim parlamencie trwało się zaprzysiężenie byłego piłkarza Micheila Kawelszwilego na prezydenta. Po raz pierwszy prezydent Gruzji nie został wyłoniony w wyborach powszechnych.

Gruzja. Salome Zurabiszwili opuszcza rezydencję prezydencką i przyłącza się do protestów
Gruzja. Salome Zurabiszwili opuszcza rezydencję prezydencką i przyłącza się do protestów/EPA/DAVID MDZINARISHVILI, Vano SHLAMOV / AFP/PAP

Ceremonia, w której wzięli udział posłowie partii rządzącej Gruzińskie Marzenie, członkowie rządu oraz kolegium elektorskiego, trwała niecałą godzinę. Budynek otoczony jest przez siły bezpieczeństwa.

Po raz pierwszy w uroczystości zaprzysiężenia prezydenta Gruzji nie wzięli udziału zagraniczni dyplomaci. Już wcześniej urzędnicy parlamentu oznajmili, że nie ma dla nich miejsca w budynku.

Micheil Kawelaszwili złożył przysięgę w sali sesyjnej na specjalnie wydrukowany na tę okazję egzemplarz konstytucji. Jest on szóstym prezydentem w historii najnowszej Gruzji.

Gruzja. Micheil Kawelaszwili zaprzysiężony na prezydenta

Jak podaje serwis Sova, w swoim pierwszym wystąpieniu Kawelaszwili poruszył między innymi temat wyzwań dotyczących bezpieczeństwa przed jakimi stoi region i Gruzja. Zwrócił uwagę na polaryzację do jakiej doszło wewnątrz polityki krajowej, która jego zdaniem spowodowana jest "wpływami zewnętrznymi".

Wspomniał także, że o integracji europejskiej, która jego zdaniem jest ważna, o ile zachowana będzie kultura i samostanowienie Gruzji. Lokalne media zauważają, że w całym przemówieniu nie pojawiło się żadne odniesienie do Rosji.

53-letni polityk związany jest z Gruzińskim Marzeniem. Wcześniej był reprezentantem Gruzji w piłce nożnej i zawodnikiem klubów krajowych i zagranicznych, w tym napastnikiem w angielskiej Premier League, gdzie bronił barw Manchesteru City. Występował też w kilku klubach szwajcarskiej Swiss Super League.

Jego kandydaturę ogłosił honorowy przewodniczący Gruzińskiego Marzenia, oligarcha Bidzina Iwaniszwili, powszechnie uważany za najważniejszą postać w kraju. Był on jedynym kandydatem na urząd głowy państwa. Został wybrany przez kolegium elektorów 14 grudnia br., w którym zasiadali wyłącznie przedstawiciele Gruzińskiego Marzenia. Opozycja nie wzięła udziału w głosowaniu

Kawelaszwili jest jednym z liderów ruchu Siła Narodu, który oficjalnie odłączył się od partii władzy. W październikowych wyborach parlamentarnych 53-latek startował z listy Gruzińskiego Marzenia. W przemówieniu wygłoszonym z okazji przyjęcia nominacji Kawelaszwili zobowiązał się do zjednoczenia Gruzji, oskarżając jednocześnie ustępującą prezydentkę Salome Zurabiszwili o "obrazę i ignorowanie" praw konstytucyjnych.

Liderzy partii opozycyjnych: Zjednoczony Ruch Narodowy, Silna Gruzja, Koalicja na rzecz Zmiany i Dla Gruzji wydali w sobotę wieczorem wspólne oświadczenie, w którym zaapelowali do międzynarodowej społeczności o nieuznawanie legitymacji gruzińskiego parlamentu, rządu oraz Kawelaszwilego jako prezydenta kraju. Opozycja określiła Gruzińskie Marzenie jako "samozwańczy reżim, który uzurpował sobie wolę narodu".

Salome Zurabiszwili opuszcza rezydencję i przyłącza się do protestów

Również w niedzielę ustępująca z urzędu prezydentka Gruzji Salome Zurabiszwili zwróciła się do zgromadzonego tłumu jej sympatyków przed jej rezydencją w Tbilisi. Jak podkreśliła, "prawda jest po naszej stronie". - Miłość do siebie nawzajem i do kraju da nam zwycięstwo - powiedziała.

- Chcę wam powiedzieć, że sześć lat temu złożyłam przysięgę na wierność konstytucji, ale ważniejsza była przysięga na wierność krajowi i wierność wam. Dlatego jestem tu dzisiaj. Ta wierność nie zmieni się w żaden sposób, niezależnie od tego, czy jestem w pałacu, czy poza nim. Wyjdę stąd do was i będę z wami - oświadczyła przywódczyni. Jej wystąpienie było wielokrotnie przerywane oklaskami zgromadzonego tłumu.

Zurabiszwili nazwała rządzącą partię Gruzińskie Marzenie "rosyjską tragedią". - Odpowiedzią na moją propozycję (negocjacji w sprawie terminu nowych wyborów parlamentarnych - red.) był cynizm, zastraszanie, represje, a dziś to co się dzieje w parlamencie (zaprzysiężenie Micheila Kawelszwilego na prezydenta - red.) jest to parodią - oznajmiła.

- Gruzińskie Marzenie doprowadziło kraj do całkowitego kryzysu - spowodowało to rozłam w samej partii, o czym wczoraj mówiły nawet siły bezpieczeństwa. Ten rozłam dotyczy wszystkich. Biznes również odczuwa powagę sytuacji, w tym ci, którzy są lojalni wobec rządu - dodała.

Gruzini protestują pod parlamentem. Mają ze sobą czerwone kartki

Po oświadczeniu Zurabiszwili opuściła rezydencję i wyszła do tłumu swoich zwolenników. Następnie protestujący przenieśli się pod budynek parlamentu. Demonstrujący zapewniają, że ustąpienie Zurabiszwili z urzędu nie oznacza zakończenia antyrządowych wieców. 

- Dziś jest 32. dzień protestu, jutro będzie 33. Nic się nie zmienia, wciąż tu będziemy przychodzić - powiedział Sandro trzymając w ręce gruzińską flagę.

Tłum zgromadzony pod parlamentem gwiżdże, słychać trąbki i wuwuzele. Wielu ma ze sobą czerwone kartki. To symboliczny sprzeciw wobec zaprzysiężonego na prezydenta Kawelszwilego, który w przeszłości był piłkarzem. Ulice wokół parlamentu są zamknięte, blokuje je policja.

Antyrządowe protesty w Gruzji trwają od 28 listopada, kiedy to rząd zawiesił do 2028 roku rozmowy o wstąpieniu Gruzji do UE.

-----

Bądź na bieżąco i zostań jednym z 200 tys. obserwujących nasz fanpage - polub Interia Wydarzenia na Facebooku i komentuj tam nasze artykuły!

Jakie powinny być pierwsze decyzje nowego prezydenta? Rzecznik SSP "Iustitia": Podpisanie ustaw normujących sytuację neosędziów/Polsat News/Polsat News

INTERIA.PL/PAP

Zobacz także