Walka o Warszawę. Zapytali, kto byłby "najlepszym" prezydentem
Bój o stolicę trwa w najlepsze. W najnowszym sondażu zapytano respondentów, kto byłby "najlepszym" włodarzem Warszawy. Ankietowani wskazali faworyta. Prawie 50 proc. uzyskał urzędujący prezydent Rafał Trzaskowski. Ponad 24 proc. badanych nie ma zdania. Jak wypadł kandydat PiS Tobiasz Bocheński?
Uczestnikom sondażu dla rp.pl zadano pytanie kto — ich zdaniem — byłby najlepszym prezydentem Warszawy. "Pytanie nie dotyczyło więc tego, na kogo ankietowani chcieliby zagłosować lecz, kto najlepiej sprawdziłby się na stanowisku prezydenta stolicy" - wyjaśniono.
W tej chwili w wyścigu o fotel prezydenta stolicy udział biorą: Z ramienia Koalicji Obywatelskiej ubiegający się o reelekcję Rafał Trzaskowski, wystawiony przez Prawo i Sprawiedliwość były wojewoda łódzki i mazowiecki Tobiasz Bocheński oraz wicemarszałek Senatu Magdalena Biejat z ramienia Lewicy.
Wybory samorządowe. Zapytali, kto byłby najlepszym prezydentem Warszawy
Jak wynika z sondaż 49,6 proc. pytanych odpowiedziało, że najlepiej w roli włodarza Warszawy sprawdziłby się Rafał Trzaskowski. Tobiasza Bocheńskiego wskazało 9,6 proc. ankietowanych a Magdalenę Biejat 4,6 proc. W wynikach pojawił się również niezgłoszony jako kandydat poseł Konfederacji Przemysław Wipler. Na stanowisku "najlepszego" prezydenta stolicy widziałoby go 3,6 proc. badanych.
8,3 proc. widziałoby na tym stanowisku innego kandydata a 24,4 proc. nie ma zdania.
- Częściej na Rafała Trzaskowskiego wskazywały osoby w wieku powyżej 50 lat (53 proc.), badani z wykształceniem wyższym (53 proc.) oraz mieszkańcy miast od 200 do 400 tys. mieszkańców - powiedział prezes agencji badawczej SW Research Przemysław Wesołowski.
Kiedy wybory samorządowe?
W tym roku wybory samorządowe odbędą się 7 kwietnia, a II tura w wyborach na prezydentów, burmistrzów i wójtów odbędzie się 21 kwietnia.
Badanie zostało przeprowadzone przez agencję badawczą SW Research wśród użytkowników panelu on-line SW Panel w dniach 13-14 lutego 2024 r. Analizą objęto grupę 800 internautów powyżej 18. roku życia. Próba została dobrana w sposób losowo-kwotowy. Struktura próby została skorygowana przy użyciu wagi analitycznej tak, by odpowiadała strukturze Polaków powyżej 18. roku życia pod względem kluczowych cech związanych z przedmiotem badania. Przy konstrukcji wagi uwzględniono zmienne społeczno-demograficzne.
***
Bądź na bieżąco i zostań jednym z 200 tys. obserwujących nasz fanpage - polub Interia Wydarzenia na Facebooku i komentuj tam nasze artykuły!