Reklama

Przemysław Wipler

Środa, 10 stycznia 2024 (15:22)AktualizacjaWtorek, 21 maja 2024 (11:55)

Przemysław Wipler to polski polityk, poseł na Sejm VII i X kadencji, prawnik, przedsiębiorca. Działał w kilku partiach politycznych oraz tworzył stowarzyszenia. Obecnie jest członkiem partii Nowa Nadzieja, zrzeszonej w Konfederacji Wolność i Niepodległość.

Przemysław Wipler
Przemysław Wipler/Tomasz Jastrzebowski//Reporter

Przemysław Wipler

  • Data urodzenia:15.07.1978
  • Miejsce urodzenia:Piekary Śląskie
  • Należy do:

Przemysław Janusz Wipler - wykształcenie i kariera zawodowa

Przemysław Wipler jest absolwentem III Liceum Ogólnokształcącego im. Marynarki Wojennej w Gdyni. W 2002 roku ukończył z wyróżnieniem studia na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego. Przemysław Wipler podjął także studia doktoranckie na Uniwersytecie SWPS, ale ostatecznie, w 2023 roku, odmówiono mu nadania stopnia doktora. Doktorat dotyczył komisji weryfikacyjnej ds. reprywatyzacji.

Przemysław Wipler w swojej historii zawodowej był m.in. redaktorem (pismo "Najwyższy Czas!"), doradcą podatkowym (Centrum im. Adama Smitha, Ernst & Young), członkiem rad nadzorczych (NFI Magna Polonia), urzędnikiem (dyrektor w departamencie Ministerstwa Gospodarki).

Gdy w 2017 roku Przemysław Wipler zawiesił swoją działalność polityczną, zajął się działalnością gospodarczą: lobbingiem i doradztwem. Już w 2016 roku założył jednoosobową działalność gospodarczą "Wipler Doradztwo". Obecnie, w związku z wyborem do Sejmu, ograniczył działalność do wynajmu i zarządzania nieruchomościami. W 2020 roku założył także firmę Five Rand, zajmującą się doradztwem.

Przemysław Janusz Wipler - kariera polityczna

Istotną częścią działalności Przemysława Wiplera są stowarzyszenia. W 1999 roku brał udział w tworzeniu konserwatywno-liberalnego stowarzyszenia KoLiber. W 2009 roku został fundatorem Fundacji Republikańskiej, a w 2013 roku założył stowarzyszenie "Republikanie".

W swojej karierze politycznej Przemysław Wipler wiązał się z wieloma partiami. Zaczął od Unii Polityki Realnej Janusza Korwin-Mikke, w której był do 2020 roku, przez krótki okres należał do Prawa i Sprawiedliwości (2011-2013), Polski Razem (2013-2014), Kongresu Nowej Prawicy (2014-2015) .Następnie w latach 2015-2017 był członkiem partii KORWiN: Koalicja Odnowy Rzeczpospolitej Wolność i Nadzieja. Od 2023 roku, należy do partii Nowa Nadzieja, zrzeszonej w Konfederacji.

Przemysław Wipler bez powodzenia kandydował w wyborach samorządowych do Rady Warszawy (2002 r.) i na prezydenta Warszawy (2014 r.).

W 2011 roku z listy PiS dostał się do Sejmu VII kadencji

W wyborach parlamentarnych w 2023 roku dostał się do Sejmu z listy Konfederacji. Kandydował z pierwszego miejsca w okręgu nr 5 (m.in. Toruń i Włocławek). Zagłosowało na niego 13 457 osób.

Został kandydatem Koalicyjnego Komitetu Wyborczego Konfederacja na wybory do Parlamentu Europejskiego 2024.

Przemysław Wipler - kontrowersje 

W 2014 i 2015 r. Przemysła Wipler został dwukrotnie ukarany naganami przez Komisję Etyki Poselskiej.

W czerwcu 2014 Prokuratura Rejonowa Warszawa Śródmieście-Północ oskarżyła Przemysława Wiplera o to, że przemocą zmuszał funkcjonariuszy policji do zaniechania prawnej czynności służbowej przy naruszeniu ich nietykalności cielesnej, a także ich znieważył. Do tego incydentu miało dojść w czasie nocnej interwencji przed jednym z klubów w Warszawie w październiku 2013 r. Przemysław Wipler miał być wtedy nietrzeźwy. Poseł zrzekł się immunitetu, jednak nie przyznał się do winy i zarzucił policjantom pobicie.

W czerwcu 2016 został skazany na sześć miesięcy pozbawienia wolności z zawieszeniem warunkowym na dwa lata, 10 tys. zł grzywny, sąd nakazał mu także przeproszenie policjantów. Wyrok stał się prawomocny wobec braku wniosku stron o postępowanie odwoławcze.

Przemysław Janusz Wipler - życie prywatne

Przemysław Wipler jest żonaty z Małgorzatą. Ma pięcioro dzieci. Mieszka w Józefowie (woj. mazowieckie).
Temat Przemysław Wipler znajdziesz również w serwisie: Biznes

Przemysław Wipler - Wiadomości

Przemysław Wipler - Wideo