Pogoda
Warszawa

Zmień miejscowość

Zlokalizuj mnie

Popularne miejscowości

  • Białystok, Lubelskie
  • Bielsko-Biała, Śląskie
  • Bydgoszcz, Kujawsko-Pomorskie
  • Gdańsk, Pomorskie
  • Gorzów Wlk., Lubuskie
  • Katowice, Śląskie
  • Kielce, Świętokrzyskie
  • Kraków, Małopolskie
  • Lublin, Lubelskie
  • Łódź, Łódzkie
  • Olsztyn, Warmińsko-Mazurskie
  • Opole, Opolskie
  • Poznań, Wielkopolskie
  • Rzeszów, Podkarpackie
  • Szczecin, Zachodnio-Pomorskie
  • Toruń, Kujawsko-Pomorskie
  • Warszawa, Mazowieckie
  • Wrocław, Dolnośląskie
  • Zakopane, Małopolskie
  • Zielona Góra, Lubuskie

Wyniki prawyborów w Koalicji Obywatelskiej. Znamy kandydata na prezydenta

Rafał Trzaskowski zwycięzcą prawyborów - ogłosiła przed południem Koalicja Obywatelska. To właśnie ten polityk będzie reprezentował sojusz ugrupowań w nadchodzących wyborach prezydenckich. Prezydent Warszawy uzyskał 74,75 proc. głosów.

Rafał Trzaskowski (P) pokonuje Radosława Sikorskiego (L) w prawyborach KO
Rafał Trzaskowski (P) pokonuje Radosława Sikorskiego (L) w prawyborach KO/Michal Kosc / Krzysztof Zatycki / Zbyszek Kaczmarek/Agencja FORUM

- Pilnowaliście, aby prawybory były uczciwe, zgodne z zasadami, aby nikt nie miał wątpliwości, że nasz wybór jest w pełni fair i ok. Kosztowało to dużo pracy i zdrowia. Bardzo chciałbym podziękować wszystkim zaangażowanym w ten proces - powiedział na krótko przed ogłoszeniem wyników Donald Tusk

- My zdecydowaliśmy się na prawybory. W PiS to Kaczyński wybiera kandydata, w niektórych partiach kandydat sam się ogłasza - stwierdził lider Platformy Obywatelskiej. Następnie premier ujawnił, że na krótko przed ogłoszeniem wyników "długo i serdecznie rozmawiał z każdym z kandydatów".

- To dopiero pierwszy krok. Nikt nie da naszemu kandydatowi nic za darmo, trzeba walczyć teraz o każdy głos - powiedział Tusk. Następnie polityk ogłosił wyniki prawyborów.

Wybory prezydenckie. Rafał Trzaskowski zwycięzcą prawyborów KO

W prawyborach Koalicji Obywatelskiej oddano 22 tysiące 126. Rafał Trzaskowski - zwycięzca - otrzymał poparcie 74,75 proc. głosujących. Jego kontrkandydat - Radosław Sikorski - uzyskał 25,25 proc. głosów.

- Od 2020 roku czułem tę odpowiedzialność, że popieracie mnie przez cały ten czas. Radek Sikorski zgłosił swoją kandydaturę i bardzo dobrze, dlatego że to nas wzmocniło. To pokazało, że jesteśmy w stanie znowu wykreować tę nieprawdopodobną energię, która była z nami wtedy w 2020 i znowu pokażemy, że jesteśmy w stanie obudzić całą Polskę - powiedział po ogłoszeniu wyników prezydent Warszawy

Rafał Trzaskowski dodał, że jest przekonany, iż po prawyborach koalicja wychodzi wzmocniona. 

- A ja mam bardzo mocny mandat i bardzo dużo energii i determinacji do tego, żeby wygrać z PiS-em - przekonywał do zgromadzonych na Radzie Krajowej.

Po zakończeniu oficjalnej części Rady Krajowej w sieci pojawił się nowy wpis premiera.

"Rafał Trzaskowski kandydatem całej Koalicji w wyborach prezydenckich! 22 126 głosujących, wielki zwycięzca i wielki pokonany, emocjonująca i autentyczna kampania. Takie były nasze prawybory. Tak wygląda demokracja" - przekonywał Donald Tusk.

Do głosowania w prawyborach Koalicji Obywatelskiej uprawnionych było - zgodnie z deklaracją szefowej całego procesu prawyborczego Doroty Niedzieli - 25 tys. osób. Głosowanie rozpoczęło się w piątek o godzinie 8 i trwało do północy. Członkowie koalicyjnych formacji otrzymywali rano zabezpieczonego SMS-a od zewnętrznej firmy. W odpowiedzi na nią musieli wybrać jedną z dwóch cyfr: "1", jeśli chcieli poprzeć Rafała Trzaskowskiego lub "2", jeśli zdecydowali się na Radosława Sikorskiego

Prawybory KO. Tusk: Przestrzegłem najbardziej porywczych sympatyków

Decyzja o organizacji prawyborów zapadła 9 listopada - według Donalda Tuska to Rafał Trzaskowski miał je zaproponować tuż po tym, jak swoje prezydenckie aspiracje na forum partyjnym ujawnił Radosław Sikorski. 

- To są najbardziej rozpoznawalni politycy w Polsce, wszyscy o nich wiemy to, co trzeba. Dlatego przestrzegłem tych najbardziej porywczych sympatyków, współpracowników, żeby prowadzili bardzo fair tę prekampanię, żeby ograniczyć liczbę wystąpień, obaj kandydaci mają też swoje zajęcia - przekonywał wówczas lider Platformy Obywatelskiej.

Większość sondaży wskazywało na większe szanse Trzaskowskiego, który od czasów wyborów prezydenckich z 2020 roku określany był jako "naturalny kandydat" w kolejnych wyborach. Wyniki potwierdziło także wewnętrze badanie zamówione przez PO, które na początku tygodnia ujawnił Tusk. Okazało się, że w potencjalnej pierwszej turze wyborów prezydenckich Radosław Sikorski przegrałby z kandydatem Prawa i Sprawiedliwości, zaś w drugiej, mimo wygranej, miałby mniejszą przewagę niż Trzaskowski.

Trzaskowski czy Sikorski? Krótka i szybka kampania

Zarówno prezydent Warszawy, jak i szef MSZ przeprowadzili krótką, acz intensywną kampanię prawyborczą. 

- Przez osiem lat PiS rzucało mną po ścianach. Uczestniczyłem w najtrudniejszych kampaniach ostatniego dziesięciolecia. Ja po prostu zachowuję zimną krew. Twardość nie polega na tym, że ktoś używa bardzo twardej retoryki - mówił w piątek w programie "Gość Wydarzeń" Rafał Trzaskowski. Wiceprzewodniczący PO przekonywał, że od lat jest "na pierwszej linii", a zarządzanie stolicą to "jak zarządzanie małym państwem.

Z kolei Radosław Sikorski na finiszu swojej trasy w Końskich gościł w "Debacie Gozdyry".

Kamala Harris wygrywała w sondażach, w mainstreamowych, liberalnych mediach, a Trump był symbolem takiej twardości, sprawczości. Ten kontrast między nami jest podobny - przekonywał szef polskiej dyplomacji, porównując prekampanię KO do wyborów prezydenckich w USA. Polityk stwierdził, że według jego mniemania "Tusk zagłosuje na niego". - Gdyby chciał namaścić Rafała Trzaskowskiego, zrobiłby to wiele miesięcy temu - dodał.

-----

Bądź na bieżąco i zostań jednym z 200 tys. obserwujących nasz fanpage - polub Interia Wydarzenia na Facebooku i komentuj tam nasze artykuły!

Rafał Trzaskowski: Prezydent Duda zrobił z kancelarii prezydenta przechowalnię dla partyjnych aparatczyków/Polsat News/Polsat News
INTERIA.PL

Zobacz także