Reklama

Kamala Harris

Środa, 14 września 2022 (12:49)AktualizacjaWtorek, 12 września 2023 (15:39)

Kamala Harris to amerykańska polityczka i prawniczka, która od 2021 roku pełni funkcję 49. wiceprezydenta Stanów Zjednoczonych Ameryki. Jest pierwszą kobietą i pierwszą Afroamerykanką w historii na tym stanowisku. Przysługuje jej również tytuł przewodniczącej Senatu Stanów Zjednoczonych.

Kamala Harris
Kamala Harris /AFP

Kamala Harris

  • Data urodzenia:20.10.1954
  • Miejsce urodzenia:Oakland
  • Kraj urodzenia:Stany Zjednoczone (USA)

Kama Harris - kariera

Kamala Harris zdobywała wykształcenie na Howard University, University of California i Hastings College of Law. Jako prawniczka specjalizowała się w sprawach związanych z wykorzystywaniem seksualnym dzieci. Zanim została wybrana na wiceprezydenta USA, pracowała w Senacie Stanów Zjednoczonych w latach 2016-21. Była prokuratorem generalnym stanu Kalifornia (2011-17), prokuratorem okręgowym stanu San Francisco (2004–11) i zastępcą prokuratora okręgowego hrabstwa Alameda (1990-98).

Kamala Harris wspólnie z Joem Bidenem została uznana za Człowieka Roku tygodnika „Time” za rok 2020. 19 listopada 2021 roku pełniła w jego zastępstwie obowiązki Prezydenta Stanów Zjednoczonych, gdy pod narkozą przechodził zabieg kolonoskopii.

Kamala Harris - poglądy

Kamala Harris została w wierze baptystycznej i hinduskiej. Rodzice od najmłodszych lat zabierali ją na demonstracje na rzecz praw obywatelskich, dzięki czemu wykształciło się w niej silne poczucie sprawiedliwości. Potępia dyskryminacją rasową, wspiera małżeństwa tej samej płci i ruch pro-choice. Jest również przeciwniczką kary śmierci. W styczniu 2019 roku prowadziła własną kampanię prezydencką pod hasłem "Kamala Harris dla ludzi”. Zadeklarowała wówczas, że jest za tym, aby poszczególne stany USA przed ograniczeniem dostępu kobiet do aborcji, musiały otrzymać zgodę władz federalnych. Jej zdaniem potrzebna jest reforma policji i wymiaru sprawiedliwości. Twierdzi, że „wierność praworządności stanowi podstawę amerykańskiej demokracji”.

Kamala Harris - życie prywatne

Kamala Harris od 2014 roku pozostaje w związku małżeńskim z amerykańskim prawnikiem pochodzenia żydowskiego - Douglasem Emhoffem i jest przybraną matką dwójki jego dzieci. Ma młodszą siostrę - Mayę Harris.

Powiązane z tematem Kamala Harris

Joe Biden to amerykański polityk i 46. prezydent Stanów Zjednoczonych.

Kamala Harris - Wiadomości

Piątek, 16 lutego 2024 (13:24)
W Monachium rusza 60. jubileuszowa Międzynarodowa Konferencja Bezpieczeństwa. Omawiane na niej będą sprawy Ukrainy, przyszłości NATO, bezpieczeństwa europejskiego oraz sytuacji na Bliskim...