Radosław Sikorski czy Rafał Trzaskowski? Deklasacja w "wielkim sondażu"
Rafał Trzaskowski deklasuje Radosława Sikorskiego w niemal wszystkich badanych grupach elektoratów - wynika z "wielkiego sondażu" zapowiadanego przez premiera Donalda Tuska. Obaj kandydaci wygraliby wprawdzie II turę wyborów prezydenckich, ale szef MSZ przegrałby pierwsze starcie z kandydatem PiS. Włodarz stolicy ma też szanse na szersze poparcie wśród wyborców o poszczególnych poglądach i preferencjach partyjnych.
Koalicja Obywatelska przeprowadziła serię sondaży, by zbadać poparcie dwóch kandydatów w prawyborach prezydenckich - Radosława Sikorskiego i Rafała Trzaskowskiego.
Ugrupowanie sprawdziło, jak prezydent Warszawy i minister spraw zagranicznych radzą sobie w starciu z konkurencją, jakie grupy elektoratów są skłonne na nich zagłosować, a także jaka jest opinia o politykach.
"Wielki sondaż" KO. Rafał Trzaskowski wypada lepiej niż Radosław Sikorski
Z opracowania przygotowanego przez Opinię24 wynika, że Rafał Trzaskowski zwyciężyłby I turę wyborów z rezultatem na poziomie 40 proc. Kandydat PiS ma w tym scenariuszu 28 proc. poparcia, Sławomir Mentzen 15 proc., Szymon Hołownia 13 proc., a Agnieszka Dziemianowicz-Bąk 4 proc.
W tej samej rundzie Radosław Sikorski przegrałby natomiast z nominatem Prawa i Sprawiedliwości - ktokolwiek by nim został, może liczyć na 30 proc. głosów, podczas gdy szef MSZ uzyskałby 28 proc. W tym wariancie na trzeciej pozycji uplasował się Szymon Hołownia z poparciem 21 proc. Tuż za podium znalazł się Sławomir Mentzen (16 proc.), a ostatnie miejsce przypadło Agnieszce Dziemianowicz-Bąk (6 proc.).
Bardziej wyrównane okazują się sondaże dla II tury - gdyby Rafał Trzaskowski miał zmierzyć się z kandydatem PiS, zwyciężyłby wybory 57 proc. do 43 proc.; Radosław Sikorski również mógłby liczyć na wygraną, lecz ze gorszym stosunkiem poparcia - 54 proc. do 46 proc.
Wybory prezydenckie. KO zbadała poparcie dla Rafała Trzaskowskiego i Radosława Sikorskiego
Badanie ujęło także, jak głosowaliby poszczególni wyborcy w rozróżnieniu na poglądy polityczne i preferencje partyjne. Sondaż ujmuje tak zwany potencjał mobilizacyjny, a więc bada jaki odsetek danej grupy byłby skłonny zagłosować na danego kandydata, gdyby ten pojawił się w politycznej dogrywce w starciu o Pałac Prezydencki.
Wśród grupy o poglądach lewicowych prezydent Warszawy ma 38 pkt proc. przewagi nad szefem MSZ (77 proc. do 38 proc.). Na samorządowca postawiliby też chętniej wyborcy centrowi (62 proc. do 43 proc.) i nieznacznie osoby o poglądach prawicowych (13 proc. do 12 proc.). Wśród grupy o nieokreślonych poglądach Rafał Trzaskowski ma 14 pkt proc. przewagi (30 proc. do 16 proc.).
Rafał Trzaskowski radzi sobie także znacznie lepiej wśród wyborców poszczególnych partii. Niemal połowa zwolenników Trzeciej Drogi byłaby skłonna postawić na prezydenta Warszawy (49 proc. do 23 proc.). Włodarz stolicy jest także popularniejszy wśród stronników Koalicji Obywatelskiej (89 proc. do 53 proc.), Lewicy (74 proc. do 41 proc.) i nieznacznie Konfederacji (17 proc. do 16 proc.).
Radosław Sikorski z kolei może liczyć na większą przychylność wśród osób głosujących zwykle na Prawo i Sprawiedliwość (9 proc. do 12 proc. na korzyść szefa MSZ).
Sondaż KO. Radosław Sikorski lepszy od Rafała Trzaskowskiego w jednej grupie
W II turze wyborów prezydent Warszawy ma szanse zdobyć głosy 83 proc. Polaków o poglądach lewicowych, 69 proc. centrowych, 15 proc. prawicowych i 30 proc. osób niepotrafiących określić swoich poglądów. Minister spraw zagranicznych natomiast mógłby uzyskać 72 proc. głosów wyborców lewicowych, 66 proc. centrowych, 14 proc. prawicowych i 24 proc. niezdecydowanych.
Rozróżniając grupy na preferencje partyjne, w prezydenckiej dogrywce na Rafała Trzaskowskiego zagłosowałoby 93 proc. stronników KO, 82 proc. Lewicy, 69 proc. Trzeciej Drogi, 27 proc. Konfederacji i 4 proc. PiS.
Radosława Sikorskiego skłonnych jest poprzeć z kolei 84 proc. zwolenników KO, 74 proc. Lewicy, 60 proc. Trzeciej Drogi, 29 proc. Konfederacji (o 2 pkt proc. więcej niż Rafał Trzaskowski) i także 4 proc. PiS.
Rafał Trzaskowski ma także nieznacznie bardziej pozytywną opinię wśród elektoratów niż Radosław Sikorski (49 proc. do 44 proc.). Włodarz stolicy ma jednak nieco większy odsetek negatywnych wskazań (38 proc. do 36 proc.). Neutralne zdanie o wiceszefie PO ma 13 proc. wyborców, a o ministrze spraw zagranicznych 19 proc.
Badanie pracowni Opinia24 zostało przeprowadzone w dniach od 5 do 10 listopada metodą CATI (wspomagany komputerowo wywiad telefoniczny - red.) na próbie 2001 osób.
Wybory prezydenckie 2025. KO decyduje - Rafał Trzaskowski kontra Radosław Sikorski
W Koalicji Obywatelskiej trwają prawybory, na podstawie których działacze zdecydują, kto zostanie nominatem ich ugrupowania w przyszłorocznych wyborach na prezydenta RP. Do wyścigu o głosy członków wszystkich składających się na KO ugrupowań stanęli Rafał Trzaskowski i Radosław Sikorski.
Przez ostatnie dni obaj pretendenci zaprezentowali już hasła swoich kampanii i odbywają szereg spotkań w całym kraju. Szef MSZ i prezydent Warszawy napisali także listy do koleżanek i kolegów z partii, by prosić o ich poparcie.
Zgodnie z zapowiedzią premiera Donalda Tuska głosowanie odbędzie się w piątek 22 listopada za pośrednictwem zabezpieczonych wiadomości SMS. Wyniki zostaną podane następnego dnia, a w sobotę 7 grudnia wybrany kandydat przedstawi na Śląsku swój program.
-----
Bądź na bieżąco i zostań jednym z 200 tys. obserwujących nasz fanpage - polub Interia Wydarzenia na Facebooku i komentuj tam nasze artykuły!