Reklama

Elon Musk

Czwartek, 20 października 2022 (13:42)AktualizacjaPiątek, 8 marca 2024 (10:49)

Elon Musk to magnat biznesowy i inwestor. Jest założycielem, dyrektorem generalnym i głównym inżynierem SpaceX; anioł biznesu, dyrektor generalny i architekt produktowy Tesla, Inc., założyciel The Boring Company, współzałożyciel Neuralink i OpenAI.

Elon Musk
Elon Musk/ Carina Johansen/East News

Elon Musk

  • Data urodzenia:28.06.1971
  • Miejsce urodzenia:Pretoria
  • Kraj urodzenia:Południowa Afryka
Elon Musk to magnat biznesowy i inwestor. Jest założycielem, dyrektorem generalnym i głównym inżynierem SpaceX; anioł biznesu, dyrektor generalny i architekt produktowy Tesla, Inc., założyciel The Boring Company, współzałożyciel Neuralink i OpenAI. Z szacowaną wartością netto około 238 miliardów dolarów na dzień 26 września 2022 r.

Elon Musk — wykształcenie

Elon Musk uczęszczał do Waterkloof House Preparatory School, Bryanston High School i Pretoria Boys High School. Ubiegał się o kanadyjski paszport za pośrednictwem swojej urodzonej w Kanadzie matki, wiedząc, że łatwiej będzie w ten sposób wyemigrować do Stanów Zjednoczonych. Czekając na rozpatrzenie wniosku, przez pięć miesięcy uczęszczał na Uniwersytet w Pretorii, pozwoliło mu to uniknąć obowiązkowej służby w Południowoafrykańskich Siłach Obronnych.

Musk przybył do Kanady w czerwcu 1989 roku i przez rok mieszkał z drugim kuzynem w Saskatchewan, pracując dorywczo na farmie i w tartaku. W 1990 roku rozpoczął naukę na Queen's University w Kingston w Ontario. Dwa lata później przeniósł się na University of Pennsylvania, gdzie w 1995 roku ukończył studia licencjackie z fizyki i licencjat z ekonomii w Wharton School.

W 1994 roku Musk odbył dwa staże w Dolinie Krzemowej: jeden w startupie Pinnacle Research Institute zajmującym się magazynowaniem energii, który badał elektrolityczne ultrakondensatory do magazynowania energii, a drugi w startupie Rocket Science Games z siedzibą w Palo Alto. W 1995 roku został przyjęty na studia doktoranckie z zakresu inżynierii materiałowej na Uniwersytecie Stanforda. Jednak Musk zdecydował się wykorzystać boom internetowy i ubiegał się o pracę w Netscape, na co podobno nigdy nie otrzymał odpowiedzi.

Elon Musk — początki kariery

W 1995 roku Musk wraz z bratem Kimbal i Gregiem Kouri założyli Zip2. W jego biografii Ashlee Vance twierdzi się, że ojciec Musków, Errol, dostarczył im w tym czasie 28 000 dolarów, ale Elon później temu zaprzeczył, twierdząc, że jego ojciec zainwestował w późniejszą rundę finansowania. Firma opracowała internetowy przewodnik po mieście z mapami oraz wskazówkami i sprzedała go gazetom. Ostatecznie Zip2 uzyskał kontrakty z The New York Times i Chicago Tribune. Bracia przekonali zarząd do rezygnacji z fuzji z CitySearch, jednak próby Muska, by sam został prezesem, nie zostały uskutecznione. Compaq nabył Zip2 za 307 milionów dolarów w lutym 1999 roku, a Musk otrzymał 22 miliony za swój 7-procentowy udział.

Po sprzedaży Zip2 w 1999 roku Musk był współzałożycielem X.com, internetowej firmy świadczącej usługi finansowe i płatności e-mailowe. X.com był jednym z pierwszych federalnie ubezpieczonych banków internetowych, a ponad 200 000 klientów dołączyło do niego w pierwszych miesiącach działalności. Mimo że Musk założył firmę, inwestorzy uznali go za niedoświadczonego i zastąpili go dyrektorem generalnym Intuit Billem Harrisem pod koniec roku.

W 2000 roku X.com połączył się z bankiem internetowym Confinity, aby uniknąć konkurencji, ponieważ usługa transferu pieniędzy Confinity PayPal była bardziej popularna niż usługa X.com. Następnie Musk powrócił na stanowisko dyrektora generalnego połączonej spółki. Ponieważ firma cierpiała z powodu narastających problemów technologicznych i braku spójnego modelu biznesowego, zarząd usunął Muska i zastąpił go Thielem we wrześniu 2000 r. Pod rządami Thiela przedsiębiorstwo skupiło się na usłudze przekazów pieniężnych i w 2001 r. zmieniło nazwę na PayPal.

W 2002 roku PayPal została przejęta przez eBay za 1,5 miliarda dolarów, z czego Musk — największy akcjonariusz z 11,72% akcji — otrzymał 175,8 miliona dolarów. W 2017 roku ponad półtorej dekady później Musk kupił od PayPal domenę X.com ze względu na jej wartość sentymentalną.

Dzisiaj pod domeną X.com kryje się jedna z najpopularniejszych mediów społecznościowych Twitter

Elon Musk - SpaceX i Tesla

Na początku 2001 roku Musk związał się z organizacją non-profit Mars Society i omówił plany finansowania umieszczenia komory wzrostu roślin na Marsie. W październiku tego samego roku udał się do Moskwy z Jimem Cantrellem i Adeo Ressi, aby kupić odnowione międzykontynentalne pociski balistyczne (ICBM), które mogłyby wysłać ładunki szklarniowe w kosmos. Spotkał się z firmami NPO Lavochkin i Kosmotras, Musk był jednak postrzegany jako nowicjusz i grupa wróciła do Stanów Zjednoczonych z pustymi rękami. W lutym 2002 roku grupa wróciła do Rosji z Mikiem Griffinem (prezesem In-Q-Tel), aby szukać trzech ICBM. Odbyli kolejne spotkanie z Kosmotrasem i zaoferowano im jedną rakietę za 8 milionów dolarów Musk odrzucił propozycję. Zamiast tego postanowił założyć firmę, która mogłaby budować niedrogie rakiety. Za 100 milionów dolarów z własnych pieniędzy Musk założył SpaceX w maju 2002 roku i został dyrektorem generalnym i głównym inżynierem firmy.

Tesla, Inc., pierwotnie Tesla Motors, została założona w 2003 roku przez Martina Eberharda i Marca Tarpenninga, którzy finansowali firmę do czasu rundy finansowania serii A. Obaj mężczyźni odgrywali aktywną rolę we wczesnym rozwoju firmy przed zaangażowaniem Muska. Musk przewodził rundzie inwestycyjnej serii A w lutym 2004 r., gdy zainwestował 6,5 miliona dolarów, stał się większościowym udziałowcem i dołączył do rady dyrektorów Tesli jako prezes. Musk odgrywał aktywną rolę w firmie i nadzorował projektowanie produktów Roadster, ale nie był głęboko zaangażowany w codzienną działalność biznesową. Po serii eskalujących konfliktów w 2007 r. i kryzysie finansowym w 2008 r. Eberhard został usunięty z firmy. Musk objął kierownictwo firmy jako dyrektor generalny i architekt produktu w 2008 roku. Ugoda sądowa z 2009 roku z Eberhardem wyznaczyła Muska jako współzałożyciela Tesli, wraz z Tarpenningiem i dwoma innymi. Od 2019 roku Musk był najdłużej zatrudnionym dyrektorem generalnym spośród wszystkich producentów samochodów na świecie. W 2021 roku Musk zmienił swój tytuł w firmie na "Technoking", zachowując jednocześnie stanowisko dyrektora generalnego.

Tesla po raz pierwszy zbudowała elektryczny samochód sportowy, Roadster, w 2008 roku. Ze sprzedażą około 2 500 pojazdów, był to pierwszy seryjnie produkowany w pełni elektryczny samochód wykorzystujący ogniwa akumulatorów litowo-jonowych. Tesla rozpoczęła dostawy swojego czterodrzwiowego sedana Model S w 2012 roku. Model X został wprowadzony na rynek w 2015 roku. W 2017 roku wprowadzono na rynek masowy sedan Model 3. Model 3 jest najlepiej sprzedającym się samochodem elektrycznym typu plug-in na świecie, a w czerwcu 2021 r. stał się pierwszym samochodem elektrycznym, który sprzedał się w liczbie 1 miliona sztuk. Piąty pojazd, crossover Model Y, został wprowadzony na rynek w 2020 roku. Cybertruck, w pełni elektryczny pickup, został zaprezentowany w 2019 roku. Pod rządami Muska Tesla zbudowała również wiele fabryk akumulatorów litowo-jonowych i pojazdów elektrycznych, zwanych Gigafactories.

Od czasu pierwszej oferty publicznej w 2010 r. akcje Tesli znacznie wzrosły, a latem 2020 r. Tesla została najbardziej wartościowym producentem samochodów i weszła do S&P 500 jeszcze w tym samym roku. W październiku 2021 r. osiągnęła kapitalizację rynkową w wyniosła 1 biliona dolarów i jest szóstą firmą w historii USA, która osiągnęła taki wynik. 6 listopada 2021 roku Musk zaproponował na Twitterze sprzedaż 10% swoich akcji Tesli, ponieważ "wiele ostatnio robi się z niezrealizowanych zysków będących środkiem unikania opodatkowania". Po tym, jak ponad 3,5 miliona kont na Twitterze poparło sprzedaż, Musk sprzedał akcje Tesli warte 6,9 miliarda dolarów w tygodniu kończącym się 12 listopada i łącznie 16,4 miliarda dolarów do końca roku, osiągając cel 10%. W lutym 2022 r. The Wall Street Journal poinformował, że zarówno Elon, jak i Kimbal Musk byli objęci dochodzeniem przez SEC pod kątem możliwego handlu poufnymi informacjami związanymi ze sprzedażą.

Przejęcie Twittera przez Elona Muska

W styczniu 2022 roku Elon Musk zaczął kupować akcje Twittera. Do kwietnia posiadał już 9% udziałów, co czyniło go największym indywidualnym udziałowcem.

4 kwietnia Musk zgodził się na umowę, która mianowałaby go do zarządu spółki Twitter Inc. i zakazywała mu nabywania więcej niż 14,9% udziałów w firmie. Jednak 13 kwietnia Musk złożył ofertę zakupu Twittera o wartości 43 miliardów dolarów, czyli przejęcia 100% akcji Twittera po 54,20 USD za sztukę. Tydzień później zabezpieczył finansowanie o wartości 46,5 miliarda dolarów, w tym 12,5 miliarda dolarów pożyczek pod zastaw akcji Tesli i 21 miliardów dolarów finansowania kapitałowego. Następnie z powodzeniem złożył swoją ofertę na około 44 miliardy dolarów.

Dokładnie miesiąc po ogłoszeniu przejęcia Musk stwierdził, że transakcja została "wstrzymana" po raporcie, informującym, że 5% dziennych aktywnych użytkowników Twittera to konta spamowe, powodując spadek akcji Twittera o ponad 10 procent. Chociaż początkowo wyjaśnił, że pozostaje zaangażowany w przejęcie, w lipcu wysłał powiadomienie o rozwiązaniu umowy. 12 lipca 2022 roku spółka Twitter Inc. formalnie pozwała Muska w Sądzie Kanclerskim w Delaware za naruszenie prawnie wiążącej umowy zakupu Twittera.

W październiku 2022 roku Musk ponownie zmienił zdanie, oferując zakup Twittera po 54,20 USD za akcję. Przejęcie zostało oficjalnie zakończone 27 października, a Musk natychmiast zwolnił czołowych dyrektorów Twittera, w tym dyrektora generalnego Paraga Agrawala, którego sam zastąpił na stanowisku dyrektora generalnego.

Elon Musk — życie prywatne

Od początku 2000 roku do końca 2020 Musk mieszkał w Kalifornii, gdzie założono zarówno Teslę, jak i SpaceX. W 2020 roku przeniósł się do Teksasu.

Musk poznał swoją pierwszą żonę, Kanadyjkę Justine Wilson, podczas studiów na Queen's University w Ontario w Kanadzie i pobrali się w 2000 roku. W 2002 r. ich pierwsze dziecko zmarło na SIDS (zespół nagłej śmierci łóżeczkowej) w wieku 10 tygodni. Po jego śmierci para postanowiła skorzystać z metody IVF (zapłodnienie pozaustrojowe). W 2004 roku urodziły im się bliźnięta, w 2006 — trojaczki. Para rozwiodła się w 2008 r. i dzieliła się opieką nad dziećmi. W 2022 roku jedna z bliźniaczek oficjalnie zmieniła imię, aby odzwierciedlić jej tożsamość płciową, i używała Wilson jako swojego nazwiska, ponieważ nie chciała już być związana z Muskiem. W wywiadzie dla FT.com z października 2022 roku Musk obwiniał za wyobcowanie swojej córki to, co Financial Times scharakteryzował jako "rzekome przejęcie elitarnych szkół i uniwersytetów przez neomarksistów".

W 2008 roku Musk zaczął spotykać się z angielską aktorką Talulah Riley. Pobrali się dwa lata później w katedrze w Dornoch w Szkocji. W 2012 roku para rozwiodła się, a w następnym roku ponownie wzięli ślub. W 2014 r. złożyli drugi wniosek o rozwód, a Musk sfinalizował drugi rozwód z Riley w 2016, a następnie spotykał się z Amber Heard przez kilka miesięcy w 2017 roku. Został później oskarżony przez Johnny'ego Deppa o romans z Heard, gdy była jeszcze żoną Deppa. Musk i Heard zaprzeczyli tej sytuacji.

W 2018 roku Musk i kanadyjska wokalistka Grimes ujawnili, że się spotykają. Grimes urodziła syna w maju 2020 roku. Według Muska i Grimes nazywał się "X Æ A-12"; jednak nazwa naruszyłaby przepisy kalifornijskie, ponieważ zawierała znaki, które nie są we współczesnym alfabecie angielskim, więc została zmieniona na "X Æ A-Xii". Wywołało to jeszcze więcej zamieszania, ponieważ Æ nie jest literą we współczesnym alfabecie angielskim. Dziecko zostało ostatecznie nazwane X AE A-XII Musk, z "X" jako imieniem, "AE A-XII" jako drugim imieniem i "Musk" jako nazwiskiem. W grudniu 2021 roku na świat przyszło drugie dziecko Grimes i Muska, córka o imieniu Exa Dark Sideræl Musk (pseudonim "Y"), urodzona przez macierzyństwo zastępcze.

Musk potwierdził doniesienia, że para była "częściowo rozdzielona" we wrześniu 2021 roku. W wywiadzie dla Time w grudniu tego samego roku powiedział, że jest singlem. W marcu 2022 roku Grimes powiedziała o swoim związku z Muskiem: "Prawdopodobnie nazwałabym go moim chłopakiem, ale jesteśmy bardzo płynni". Później w tym samym miesiącu Grimes napisała na Twitterze, że ona i Musk ponownie się rozstali, ale pozostali w dobrych stosunkach.

W lipcu 2022 roku Insider opublikował dokumenty sądowe ujawniające, że Musk ma bliźniaki z Shivon Zilis, dyrektor operacyjną i projektów specjalnych w Neuralink, które urodziły się w listopadzie 2021 roku. Dzieci urodziły się na kilka tygodni przed tym, jak Musk i Grimes mieli drugie dziecko urodzone przez surogatkę. Wiadomości "podnoszą pytania dotyczące etyki w miejscu pracy", biorąc pod uwagę, że Zilis jest bezpośrednim podwładnym Muska. Również w lipcu 2022 roku The Wall Street Journal poinformował, że Musk rzekomo miał romans z żoną współzałożyciela Google Sergeya Brina w 2021 roku, co doprowadziło do ich rozwodu w następnym roku. Musk zaprzeczył tym doniesieniom.

Elon Musk — poglądy

Chociaż często opisywany jako libertarianin, Musk nazwał siebie "politycznie umiarkowanym". New York Times zauważył, że Musk "wyraża poglądy, które nie pasują do [amerykańskich] binarnych, lewicowo-prawicowych ram politycznych". Historycznie rzecz biorąc, Musk wspierał finansowo zarówno Demokratów, jak i Republikanów. Chwalił Chiny, aby przyciągnąć chiński rząd i uzyskać dostęp do nowego rynku dla Tesli. Musk opowiadał się za tym, aby Tajwan stał się specjalnym regionem administracyjnym Chin, co potępiło kilku tajwańskich urzędników. W październiku 2022 roku Musk opublikował kontrowersyjny sondaż na Twitterze i "plan pokojowy" rozwiązania rosyjskiej inwazji na Ukrainę. Jego plan został skrytykowany przez ukraińskich urzędników za jego założenia dotyczące zaatakowanych, anektowanych przez Rosję regionów Ukrainy. Wkrótce potem Musk ogłosił, że SpaceX nie może już dostarczać Ukrainie jednostek satelitarnych Starlink na własny koszt.

Musk głosował na Hillary Clinton w wyborach prezydenckich w USA w 2016 roku. W prawyborach prezydenckich Demokratów w 2020 roku Musk poparł kandydata Andrew Yanga i wyraził poparcie dla proponowanego przez niego uniwersalnego dochodu podstawowego. Poparł również niezależną kampanię Kanye Westa w wyborach powszechnych w 2020 r., ale ostatecznie głosował na Joe Bidena w 2020. W 2022 roku Musk powiedział, że "nie może już wspierać" Demokratów, ponieważ są oni "partią podziału i nienawiści" i skłaniał się ku poparciu republikanina Rona DeSantisa w wyborach prezydenckich w USA w 2024 roku, gdyby DeSantis był kandydatem. Musk sprzeciwia się "podatkowi miliardera" i spiera się z bardziej lewicowymi politykami Demokratów, takimi jak Bernie Sanders, Alexandria Ocasio-Cortez i Elizabeth Warren.
Temat Elon Musk znajdziesz również w serwisie: geekweek, Zielona Interia, Biznes, Gry, Motoryzacja

Elon Musk - Wiadomości

Środa, 6 marca 2024 (13:12)
Donald Trump spotkał się w niedzielę z miliarderem Elonem Muskiem. Powodem ma być szukanie przez byłego prezydenta USA środków finansowych na prowadzenie ewentualnej kampanii prezydenckiej.
Piątek, 1 marca 2024 (15:51)
Elon Musk pozywa OpenAI i jego dyrektora generalnego Sama Altmana - donosi CNN. Twórca serwisu X uważa, że firma odpowiedzialna za sztuczną inteligencję odeszła od pierwotnej umowy, a partnerstwo z...

Elon Musk - Wideo

Czwartek, 10 grudnia 2020 (08:20)
Test modelu SN8 pojazdu Starship został wykonany 8 grudnia 2020 roku z Boca Chica w Teksasie. Był to pierwszy test na tak dużą wysokość - wcześniej wykonane zostały loty modeli SN5 i SN6 na...