Negocjacje z Rosją możliwe? Analitycy mówią o "planie" Zełenskiego
- Ukraina niekoniecznie musi wyzwolić całe swoje terytorium "siłą" - mówił prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski w wywiadzie dla BBC. ISW zauważa, że Kijów wciąż wyraża chęć do wzięcia udziału w negocjacjach pokojowych z Moskwą. Z kolei Rosja nie widzi innego scenariusza jak kapitulacja Ukrainy. Zełenski przedstawia jednak plan jak zmusić Kreml do rozmów negocjacyjnych.
Amerykański Instytut Studiów nad Wojną w najnowszym raporcie skupił się na wywiadzie Wołodymyra Zełenskiego dla BBC, opublikowanym 18 lipca. Prezydent Ukrainy ponownie podkreślił w nim znaczenie wypracowania międzynarodowego konsensusu w sprawie kontynuowania negocjacji pokojowych w celu zakończenia wojny na Ukrainie.
Jak podaje ISW, należy przedstawić ten konsensus Rosji, aby zachęcić ją do przystąpienia do stołu negocjacyjnego.
Zełenski dodał, że dyplomacja będzie ważnym elementem przywracania integralności terytorialnej Ukrainy. Podkreślił, że jego kraj ze wsparciem innych państw, chcąc wypracować silniejszą pozycję negocjacyjną, musi znacząco osłabić pozycję Rosji na polu bitwy. Dodał również, że Ukraina niekoniecznie musi wyzwolić całe swoje terytorium "siłą".
Wojna na Ukrainie. Wizja negocjacji z Rosją
Wołodymyr Zełenski i inni ukraińscy urzędnicy konsekwentnie przedstawiali swoją wizję wynegocjowanego rozwiązania wojny na Ukrainie. Zawsze obejmowało ono przywrócenie integralności terytorialnej Ukrainy i długoterminowe gwarancje bezpieczeństwa dla suwerenności i bezpieczeństwa narodowego Ukrainy przed przyszłą agresją.
ISW zwraca uwagę, że ukraińscy politycy i wojskowi nie wyrazili chęci oddania Rosji terytorium w zamian za pokój, a wypowiedzi Zełenskiego, zaprezentowane w wywiadzie dla BBC, są zgodne z jego wcześniejszym stanowiskiem.
Urzędnicy ukraińscy w dalszym ciągu sygnalizują chęć udziału w negocjacjach pokojowych z przedstawicielami Rosji "w dobrej wierze". Ukraina chce suwerenności, integralności terytorialnej i respektowania prawa międzynarodowego. Z kolei urzędnicy Kremla w dalszym ciągu określają takie negocjacje jako dziwaczne "ultimatum" i wzywają do ugody, która jest równoznaczna z kapitulacją Ukrainy.
Sprawdź, jak przebiega wojna na Ukrainie. Czytaj raport Ukraina-Rosja.
Ukraina. Raport Orbana wskazuje na cele Rosji
Analitycy wskazują również, że Victor Orban opublikował 18 lipca raport, w którym szczegółowo opisuje swoje "misje pokojowe" i wizyty na Ukrainie, w Rosji, Chinach, Turcji i Stanach Zjednoczonych. Premier Węgier przyznał w nim, że Rosja jako strona wojująca, nie jest zainteresowana zawieszeniem broni ani negocjacjami pokojowymi z Ukrainą.
Jak zauważa ISW, jest to sprzeczne z ty co prezentują urzędnicy Kremla, którzy starają się przedstawić Rosję jako otwartą na negocjacje pokojowe.
Według organizacji Moskwa już wcześniej podważyła swoje rzekome wysiłki na rzecz ubiegania się o pokój, wtedy gdy wielokrotnie sygnalizowała niechęć do udziału w negocjacjach opartych na czymkolwiek innym niż całkowita kapitulacja Ukrainy.
Kreml próbuje wykorzystać spotkania dyplomatyczne, w tym spotkania z Węgrami, aby stworzyć wrażenie, że Rosja normalizuje stosunki z Zachodem i twierdzić, że istnieje wsparcie Zachodu dla Rosji.
-----
Bądź na bieżąco i zostań jednym z 200 tys. obserwujących nasz fanpage - polub Interia Wydarzenia na Facebooku i komentuj tam nasze artykuły!