Kluczowa umowa na marginesie G7. USA dogadały się z Ukrainą
Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski i przywódca USA Joe Biden podpisali umowę o bezpieczeństwie, która będzie obowiązywać przez następną dekadę. Porozumienie udało się podpisać podczas szczytu G7, który rozpoczął się w czwartek we Włoszech. Jest to porozumienie pomostowe, które zapowiada akcesję Ukrainy do NATO.
"Strony uznają, że to porozumienie jest wspomagającym mostem do przyszłego członkostwa Ukrainy w NATO" - głosi dokument.
Jak dodaje agencja Reuters, umowa Joe Bidena i Wołodymyra Zełenskiego ma przede wszystkim wzmocnić zdolności obronne Kijowa wobec rosyjskich najeźdźców.
Umowa ukraińsko-amerykańska. Co za zakłada?
Ukraińsko-amerykańska umowa określa również ramy współpracy obydwu krajów i wsparcia dla Kijowa ze strony Waszyngtonu. O jej szczegółach informował doradca ds. bezpieczeństwa narodowego Jake Sullivan.
- Umowa wykłada ramy tego, jak będziemy współpracować z Ukrainą i innymi sojusznikami, by zapewnić, że Ukraina ma to, czego potrzebuje, zarówno jeśli chodzi o fizyczne zdolności, jak i wywiadowcze i inne - przekazał dzień wcześniej podczas briefingu prasowego na pokładzie samolotu Air Force One, którym wraz z Joe Bidenem poleciał na szczyt G7, który rozpoczął się w czwartek we włoskiej Apulii.
- Zakończyliśmy negocjacje z Ukrainą na temat dwustronnej umowy o bezpieczeństwie, a w czwartek we Włoszech dojdzie do podpisania jej przez prezydentów Joe Bidena i Wołodymyra Zełenskiego - zapowiadał.
Umowa dwustronna z USA czeka również Polskę
"Jestem naprawdę wdzięczny wszystkim z naszego zespołu i zespołu naszych sojuszników" - komentuje te wieści szef gabinetu prezydenta Ukrainy, Andrij Jermak.
"Za nami długa droga współpracy z USA i cały zespół wykonał świetną robotę, aby ta umowa była możliwa" - podkreślił. Z kolei zdaniem ukraińskiego prezydenta jest to "najważniejsze ze wszystkich porozumień".
Podobne dwustronne porozumienia podpisało z Ukrainą jak dotąd 15 innych państw, w tym m.in. Wielka Brytania, Francja i Niemcy.
Polska dotychczas nie ma podobnej umowy z Ukrainą. Minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski poinformował 4 kwietnia w Brukseli, że prace nad polsko-ukraińskim porozumieniem o gwarancjach bezpieczeństwa są zaawansowane, ale nie ma jeszcze daty jego podpisania.
Wszystkie państwa G7 oraz 25 innych krajów, w tym Polska, zobowiązało się do zawarcia umów w trakcie szczytu NATO w Wilnie w 2023 roku.
-----
Bądź na bieżąco i zostań jednym z 200 tys. obserwujących nasz fanpage - polub Interia Wydarzenia na Facebooku i komentuj tam nasze artykuły!