Serbia dziękuje Rosji. Są wdzięczni za "wsparcie w przywracaniu porządku"

Aleksandra Czurczak

Oprac.: Aleksandra Czurczak

emptyLike
Lubię to
Lubię to
like
0
Super
relevant
0
Hahaha
haha
0
Szok
shock
0
Smutny
sad
0
Zły
angry
0
Lubię to
like
Super
relevant
1,2 tys.
Udostępnij

Pełniący obowiązki wicepremiera Serbii Aleksandar Vulin podziękował Siergiejowi Szojgu za "wsparcie Rosji w przywracaniu porządku i stabilności w kraju". Serbski polityk spotkał się w sobotę z Szojgu w Moskwie. Wcześniej Belgrad zwrócił się do rosyjskich władz o pomoc w śledztwie w sprawie rzekomego użycia broni sonicznej podczas antyrządowych protestów.

Aleksandar Vulin i Siergiej Szojgu
Aleksandar Vulin i Siergiej SzojguYasuyoshi Chiba / AFP / KRISTINA KORMILITSYNA/AFP / Foto OlimpikReporter

Między innymi ze względu na bliskie związki z Rosją Vulin znajduje się na liście sankcyjnej USA. Od początku rosyjskiej inwazji na Ukrainę polityk regularnie odwiedzał w Rosji najważniejszych przedstawicieli Kremla.

Aleksandar Vulin zwrócił się w sobotę w Moskwie do Szojgu z prośbą o włączenie rosyjskich specjalistów w śledztwo w sprawie rzekomego użycia broni sonicznej przez serbską policję podczas antyrządowego protestu w Belgradzie 15 marca.

Wcześniej władze w Belgradzie z podobną prośbą zwróciły się do amerykańskiego FBI.

Protest w Serbii. Użyto podejrzanej broni?

Podczas protestu odnotowano kilka incydentów, w tym potężny huk, który doprowadził do krótkotrwałego wybuchu paniki wśród zgromadzonych w centrum serbskiej stolicy demonstrantów.

W mediach pojawiły się dwie wersje wydarzenia. Według jednej w tłum rzucono petardę, według drugiej to policja użyła przeciwko protestującym urządzenia emitującego fale dźwiękowe. Władze zaprzeczyły użyciu broni sonicznej.

Władza Serbii walczy z protestującymi. Poprosiła o pomoc Rosję

Serbia przyjęła od 2022 roku tysiące ukraińskich uchodźców, kilkukrotnie potępiła rosyjską agresję i wysłała Kijowowi pomoc humanitarną. Jednocześnie rząd w Belgradzie utrzymuje kontakty z Rosją i odmawia przyłączenia się do nakładanych na ten kraj sankcji.

Podczas lutowej rozmowy Vulina z Szojgu omówiono sposoby wspólnej walki z "kolorowymi rewolucjami". Nazwą tą władze Serbii określają utrzymujące się w kraju od listopada masowe protesty wywołane katastrofą budowlaną na dworcu kolejowym w Nowym Sadzie, która doprowadziła do śmierci 16 osób. 

Demonstranci oskarżają władze o korupcję i zaniedbania, które miały doprowadzić do tragedii.

----

Bądź na bieżąco i zostań jednym z 200 tys. obserwujących nasz fanpage - polub Interia Wydarzenia na Facebooku i komentuj tam nasze artykuły!

Video Player is loading.
Current Time 0:00
Duration -:-
Loaded: 0%
Stream Type LIVE
Remaining Time -:-
 
1x
    • Chapters
    • descriptions off, selected
    • subtitles off, selected
      reklama
      dzięki reklamie oglądasz za darmo
      "Prezydenci i premierzy". Finansowanie Tarczy Wschód podzieliło polityków
      "Prezydenci i premierzy". Finansowanie Tarczy Wschód podzieliło politykówPolsat NewsPolsat News
      Przejdź na