6-godzinny dzień pracy? "Pomysł z kosmosu", "niepoważne"

Michał Michalak

Michał Michalak

emptyLike
Lubię to
Lubię to
like
0
Super
relevant
0
Hahaha
haha
0
Szok
shock
0
Smutny
sad
0
Zły
angry
0
Udostępnij

Niechętnie, a w najlepszym wypadku sceptycznie, odnoszą się do pomysłu 6-godzinnego dnia pracy przedstawiciele partii parlamentarnych. - Nikt poważny o takich rozwiązaniach nie mówi - komentuje dla Interii Janusz Śniadek z PiS. - Każdy chciałby krótko pracować i dużo zarabiać - dodaje Izabela Mrzygłocka z PO. A jednak dyskusja o skróceniu czasu pracy może być nie do uniknięcia.

Janusz Śniadek (PiS)
Janusz Śniadek (PiS)Wojciech StróżykReporter

Przypomnijmy, że według danych OECD Polacy są jednym z najbardziej zapracowanych narodów na świecie. Pracujemy dużo, dużo więcej niż pracuje się w innych państwach Unii Europejskiej.

Tymczasem Szwedzi eksperymentują w Göteborgu z 6-godzinnym dniem pracy. Rezultaty są co najmniej frapujące. Pielęgniarki objęte dwuletnim eksperymentem okazały się szczęśliwsze, zdrowsze (a co za tym idzie - rzadziej brały zwolnienia lekarskie), a także bardziej zmotywowane i produktywne od koleżanek pracujących przez osiem godzin za tę samą pensję. 6-godzinny dzień pracy wprowadzają powoli niektóre szwedzkie przedsiębiorstwa.

Pomysł, by i w Polsce radykalnie skrócić czas pracy, z pozycji wolnorynkowych (lub, jak kto woli - neoliberalnych) krytykują Nowoczesna i Kukiz'15.

- Żyjemy w takich czasach, że musimy pracować. Im mniej będziemy pracować, tym mniejszy będzie dochód, wszystko będzie mniejsze i obywatel będzie biedniejszy. To są pomysły z kosmosu. Tam, gdzie państwo miesza swoje rączki w prywatnych biznesach, zawsze jest tragedia - mówi Interii Grzegorz Furgo z Nowoczesnej.

Wtóruje mu Jakub Kulesza z Kukiz'15:

- Jestem dumny z tego, że jestem przedstawicielem tak pracowitego narodu, ponieważ to z pracy bierze się bogactwo narodu, a nie np. z zasiłków socjalnych. Jestem przeciwnikiem jakichkolwiek ograniczeń. Kodeks pracy należałoby rozluźnić. Przede wszystkim musimy obniżyć koszty pracy, żebyśmy mogli więcej zarabiać i wówczas będziemy mogli zastanawiać się nad tym, by mniej pracować.

Nie wszyscy jednak uważają dyskusję o 6-godzinnym dniu pracy za "pomysł z kosmosu".

- Ta dyskusja jest obecna w Europie. Francuzi mają krótszy czas pracy niż my. Komputeryzacja, cyfryzacja naszego życia pewnie będzie powodować, że debata o skróceniu czasu pracy będzie otwarta. Ja bym się przed nią nie wzbraniał, bo ona jest konsekwencją rozwoju społecznego i ekonomicznego - mówi Interii lider PSL Władysław Kosiniak-Kamysz.

Inaczej niż partyjny kolega z Nowoczesnej akcenty rozkłada poseł Joanna Augustynowska.

- Faktycznie według badań OECD i według różnych statystyk norma, do której powinniśmy dążyć ze względu na standard pracy, na higienę pracy i naszego życia, powinna być mniejsza niż te 40 godzin - zauważa.

Ale i jej zdaniem jest to postulat nie do zrealizowania w obecnych warunkach.

- Patrząc na wskaźniki demograficzne, patrząc na inflację, spadek tempa wzrostu PKB, myślę, że nie stać nas od strony ekonomicznej na to, żeby skracać czas pracy - usłyszeliśmy.

Video Player is loading.
Current Time 0:00
Duration -:-
Loaded: 0%
Stream Type LIVE
Remaining Time -:-
 
1x
    • Chapters
    • descriptions off, selected
    • subtitles off, selected
      reklama
      dzięki reklamie oglądasz za darmo
      Grzegorz Furgo (Nowoczesna) o skróceniu czasu pracy
      Grzegorz Furgo (Nowoczesna) o skróceniu czasu pracyTV Interia

      Siłą rzeczy - i siłą sejmowej arytmetyki - najistotniejsze w tej chwili jest stanowisko obozu rządzącego. Janusz Śniadek na rozgrzane (zapewne z przepracowania) głowy wylewa kubeł zimnej wody.

      - Nikt poważny o takich rozwiązaniach nie mówi. Stosuje się je w tych krajach europejskich, w których się myśli o zmniejszeniu bezrobocia. Natomiast dzisiaj w Polsce mamy rekordowo niskie bezrobocie. Na pewno w środowisku Prawa i Sprawiedliwości o takich rozwiązaniach w ogóle nie słyszałem - zaznacza były szef "Solidarności".

      - Ten pomysł nie tylko jest nierealny, ale i nie jest oczekiwany społecznie. Jeśli już to mówiłbym o tym, o czym mówi 'Solidarność' - o zakazie czy ograniczeniu pracy w niedzielę. Czy o wolnych sobotach - to przecież sierpniowy postulat, ciągle niezrealizowany - dodaje.

      Sceptyczna jest również Platforma.

      - Nie wiem, czy skrócenie czasu pracy jest możliwe. Czy nasi przedsiębiorcy by to wytrzymali. Generalnie każdy chciałby być młody, piękny i bogaty. Każdy chciałby krótko pracować i dużo zarabiać. Chyba jeszcze nie jesteśmy na tym etapie - twierdzi poseł Izabela Mrzygłocka.

      Video Player is loading.
      Current Time 0:00
      Duration -:-
      Loaded: 0%
      Stream Type LIVE
      Remaining Time -:-
       
      1x
        • Chapters
        • descriptions off, selected
        • subtitles off, selected
          reklama
          dzięki reklamie oglądasz za darmo
          Jakub Kulesza (Kukiz'15) o skróceniu czasu pracy
          Jakub Kulesza (Kukiz'15) o skróceniu czasu pracyTV Interia

          Postulat 35-godzinnego tygodnia pracy w swoim programie ma natomiast Partia Razem.

          - Pracujemy skandalicznie długo. Pracujemy grubo ponad osiem godzin dziennie, a "8 godzin pracy, 8 godzin wypoczynku, 8 godzin snu" to był postulat ruchu pracowniczego już 100 lat temu. Od tego czasu produktywność i nasze możliwości technologiczne wzrosły radykalnie, a my wciąż zaharowujemy się, nie mając specjalnie czasu na życie. Dzieje się tak dlatego, że owoce wzrostu gospodarczego, rozwoju technologicznego w coraz większym stopniu zgarnia biznes, a nie pracownicy. Elementarna sprawiedliwość każe skrócić czas pracy, żebyśmy z rozwoju technologicznego mogli korzystać wszyscy - przekonuje w rozmowie z Interią Maciej Konieczny z Razem.

          Czy popierasz postulat wprowadzenia 6-godzinnego dnia pracy?

          Przeciwnicy 6-godzinnego dnia pracy podają dwa zasadnicze argumenty przeciwko takiemu rozwiązaniu: po pierwsze, zabraknie rąk do pracy, ponieważ już teraz zaczynamy mieć z tym problem, a po drugie, koszty takich zmian mogą okazać się nie do udźwignięcia przez przedsiębiorców.

          - 6-godzinny dzień pracy byłby bardzo trudny do wprowadzenia przy tych zasobach rąk do pracy, które mamy. Już dzisiaj posiłkujemy się prawie milionem imigrantów z Ukrainy. Coraz więcej osób przechodzi na emeryturę. Coraz mniej osób wchodzi na rynek pracy. Pracodawcy narzekają, że coraz trudniej im znaleźć nowych pracowników - wymienia Władysław Kosiniak-Kamysz.

          Konieczny nie zgadza się z tymi argumentami.

          - Żyjemy w kraju, z którego ponad milion ludzi wyjechało za godną pracą, więc nie jest tak, że gdyby tutaj była praca na poziomie, to nie znalazłyby się i ręce do pracy. Z drugiej strony przedsiębiorcy w Polsce z jednej złotówki zainwestowanej w pracę zarabiają 1,6 złotego - znacznie więcej niż w rozwiniętych krajach zachodu. Polską ropą jest niestety wyzysk. Cała gospodarka jedzie na taniej sile roboczej. Jeżeli chcemy się rozwijać, to trzeba zmienić - wyjaśnia nasz rozmówca.

          Video Player is loading.
          Current Time 0:00
          Duration -:-
          Loaded: 0%
          Stream Type LIVE
          Remaining Time -:-
           
          1x
            • Chapters
            • descriptions off, selected
            • subtitles off, selected
              reklama
              dzięki reklamie oglądasz za darmo
              Władysław Kosiniak-Kamysz (PSL) o skróceniu czasu pracy
              Władysław Kosiniak-Kamysz (PSL) o skróceniu czasu pracyTV Interia

              Konieczny powołuje się przy okazji na raport Białego Domu, z którego wynika, że z powodu cyfryzacji i automatyzacji zniknie wiele zawodów - nie tylko stanowiska w fabrykach, ale też stanowiska kojarzone z klasą średnią, jak księgowość, administracja czy podstawowa pomoc prawna. Może się więc okazać, że to nie rąk do pracy zacznie brakować, a samej pracy. Tymczasem dzięki owym szwedzkim sześciu godzinom pracy w istocie przybywa.

              - To jest czysto teoretyczna dyskusja, spekulacja akademicka - kwituje Janusz Śniadek.

              Czytaj więcej na temat 6-godzinnego dnia pracy:

              emptyLike
              Lubię to
              Lubię to
              like
              0
              Super
              relevant
              0
              Hahaha
              haha
              0
              Szok
              shock
              0
              Smutny
              sad
              0
              Zły
              angry
              0
              Udostępnij
              Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
              Przejdź na