Reklama

Były ambasador Niemiec ostrzega: Polskie pięć minut może się szybko skończyć

Rolf Nikel, były ambasador Niemiec w Polsce, zarzuca Warszawie, że nie wykorzystuje ona "swoich pięciu minut". Dyplomata wskazuje, że polski rząd "woli próbować zbić kapitał polityczny na zaistniałej sytuacji". - Zachodzi przy tym niebezpieczeństwo, że "te polskie pięć minut", gdy Polska korzysta z nowego nastawienia Niemiec, miną szybciej, niż niektórzy myślą - dodaje Nikel.

Polityka Niemiec wobec Rosji, Ukrainy i w kwestii energetyki poniosła klęskę - uważa były ambasador Niemiec w Polsce Rolf Nikel w rozmowie Hubertusem Volmerem z kanału informacyjnego ntv. 

Zapytany, czy zgadza się z twierdzeniem premiera Mateusza Morawieckiego, że "Niemcy działają w sposób trudny do zrozumienia" w sprawie dostaw czołgów Leopard dla Ukrainy, dyplomata podkreślił, że wywarcie przez polskiego premiera publicznej presji na kanclerza Niemiec jest działaniem "raczej nietypowym w relacjach między sojusznikami i partnerami".

Reklama

Zgadzając się sugestią, że PiS próbuje niemiecką decyzję o dostawie czołgów przypisać sobie jako własny sukces, zaznaczał, że ostatecznie to amerykańska decyzja o dostarczeniu Abramsów doprowadziła do zmiany niemieckiego stanowiska.

Rolf Nikel: Polska w godny podziwu sposób przyjęła uchodźców z Ukrainy

Dyplomata zwrócił także uwagę, że krytyki Warszawy pod adresem Berlina nie można zrzucić wyłącznie na karb wewnętrznych rozgrywek politycznych w sprawie przyszłych polskich wyborów. 

- Polska jest dotknięta wojną na Ukrainie w bardzo konkretny sposób. Jest ona bezpośrednim sąsiadem Ukrainy, wiele linii zaopatrzeniowych przebiega bezpośrednio przez Polskę - powiedział Nikel. Polska w sposób godny podziwu przyjęła miliony uchodźców z Ukrainy.

- Wszystko, co dzieje się w Ukrainie, w dużo większym stopniu dotyka Polski. Nie tylko ze względu na geografię, ale także ze względów historycznych - dodał dyplomata. Ale oprócz geografii i historii rolę odgrywa oczywiście polityka. 

Widzimy tu próbę zbicia kapitału politycznego na niepowodzeniu polityki Niemiec wobec Rosji, Ukrainy i ws. energii poprzez publiczną krytykę - powiedział Nikel.

"Niemiecka polityka poniosła klęskę"

Według Rolfa Nikela nie jest to główny motyw. Jak wskazał: "różne polskie rządy i polska opinia publiczna ostro krytykowały w ostatnich latach politykę Niemiec wobec Rosji". 

Wielokrotnie wytykali Niemcom uzależnienie polityki energetycznej od Rosji oraz naiwną z polskiego punktu widzenia politykę bezpieczeństwa.

Wraz z autodestrukcyjnym atakiem Rosji na Ukrainę polityka niemiecka poniosła klęskę. Dla Niemiec oznacza to utratę zaufania i osłabienie wiarygodności w regionie, zwłaszcza w Polsce - uważa dyplomata. 

I tylko dzięki mądrej polityce wzmacniania wschodniej flanki NATO oraz wspierania Ukrainy Niemcy mogą odzyskać utracone zaufanie.

Polska nieufna wobec Rosji

Przyczyn nieufności w polskiej polityce wobec Rosji i trafniejszego osądu jej działań zdaniem Rolfa Nikela należy doszukiwać się we wspólnej polsko-rosyjskiej przeszłości

Jak dodał, Polacy w przeciwieństwie do Niemiec mają konsekwentnie negatywne doświadczenia z Rosją. Rosja, podobnie jak Niemcy, była obecna przy wszystkich rozbiorach Polski, od 1772 r. do paktu Hitler-Stalin.

- Podczas gdy my dokonaliśmy zasadniczego zwrotu w naszych stosunkach ze Związkiem Radzieckim i Rosją od 1989-90. r., Polska pozostała sceptyczna - wspomina dyplomata. 

Nawet po 2014 r., po aneksji Krymu i wojnie w Donbasie, działania NATO mające na celu wzmocnienie jego wschodniej flanki nie poszły dla Polaków wystarczająco daleko. 

- Polska również była sceptycznie nastawiona do mińskich negocjacji. My natomiast zakładaliśmy, że problemy mogą być rozwiązane za pomocą takiego procesu politycznego - podkreśla Nikel.

"Polskie pięć minut"

Na pytanie, czy inwazja Rosji na Ukrainę nie mogłaby być nowym początkiem dla stosunków polsko-niemieckich, dyplomata przyznał, że Niemcy ze swoją polityką z przełomu wieków zbliżyły się do polskiej polityki wobec Rosji jak nigdy dotąd

- Może to być iskra dla nowej wspólnej polityki wschodniej wspieranej przez obie strony - podkreślił. 

Wprawdzie, jak wskazuje, polski rząd na razie "woli próbować zbić kapitał polityczny na zaistniałej sytuacji". 

Zachodzi przy tym niebezpieczeństwo, że "te polskie pięć minut", gdy Polska korzysta z nowego nastawienia Niemiec miną szybciej niż niektórzy myślą - wskazuje Rolf Nikel.

Redakcja Polska Deutsche Welle

Deutsche Welle
Dowiedz się więcej na temat: Niemcy | Polska | Ukraina

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy