Reklama

Reklama

Noc Muzeów 2022. 9 najciekawszych atrakcji w Polsce

Noc Muzeów 2022 oficjalnie odbywa się 14 maja. Mimo wszystko część miast zdecydowało się na wprowadzenie ciekawych atrakcji już dzień wcześniej. Już dzisiaj więc część instytucji otwiera się ze swoimi atrakcjami. Sprawdźmy, gdzie warto wybrać się w ciągu tych dwóch dni. Proponujemy 9 najciekawszych atrakcji z okazji Nocy Muzeów!

Tegoroczna Noc Muzeów odbywa się w nocy z 14 na 15 maja 2022. Wydarzenie nie jest czymś nowym w naszym kraju. Od około 20 lat muzea, kina, teatry i inne ośrodki kultury otwierają się na zwiedzających. Czym różni się Noc Muzeów od normalnego zwiedzania? Chociażby tym, że wydarzenie jest darmowe lub prawie darmowe.

Z festiwalu nie korzystają wyłącznie największe miasta w Polsce. Wiele ośrodków kultury otwiera się na to wydarzenie również w mniejszych miasteczkach. Kraków już dzisiaj, 13 maja, świętuje Noc Muzeów.

Reklama

Przedstawiamy 9 najciekawszych atrakcji Nocy Muzeów w Polsce.

Muzeum Etnograficzne. Wrocław (14 maja od 14:00)

Muzeum Etnograficzne z okazji Nocy Muzeów oferuje nam koncert muzyki średniowiecznej. Już o godzinie 20:00 odbędzie się koncert "Średniowieczne utopie" w wykonaniu Vox Imagina. Muzyczny pokaz ma przenieść nas do czasów bajecznego średniowiecza. Dlaczego bajecznego? W trakcie przedstawienia usłyszymy hiszpańskie pieśni o starciach ze smokami czy włoskie opowieści o nieidealnym ludzkim świecie.

Koncert może być bardzo interesującym przeżyciem. Szczególnie z tego względu, że tego typu muzyka nie jest zbyt popularna. Zazwyczaj możemy mieć z nią styczność tylko na pokazach rekonstrukcyjnych. Pojawiają się także na grach terenowych w klimatach średniowiecza.

Muzeum Narodowe. Gdańsk (14 maja od 16:00)

Muzeum Narodowe w Gdańsku wydaje się jednym miejscem atrakcji, lecz tutaj możemy się miło zaskoczyć. Z okazji Nocy Muzeów powstał projekt "7 miejsc, 7 wymiarów, 7 pokus". Otwarte zostaje siedem gmachów Muzeum Narodowego. W skład oddziałów wchodzi:

  • Oddział Sztuki Dawnej,
  • Oddział Zielona Brama/Oddział Gdańska Galeria Fotografii,
  • NOMUS - Nowe Muzeum Sztuki,
  • Oddział Sztuki Nowoczesnej - Pałac Opatów w Oliwie,
  • Oddział Etnografii w Oliwie,
  • Muzeum Hymnu Narodowego w Będominie,
  • Muzeum Tradycji Szlacheckiej w Waplewie Wielkim.

Do każdego z powyższych oddziałów wstęp jest całkowicie bezpłatny. Wśród atrakcji można wspomnieć o koncercie Gordyi Starukh w NOMUS. Jest jednym z dwóch koncertów zapowiedzianych na ten dzień w Nowym Muzeum Sztuki. W Oddziale Etnografii o godzinie 21:00 rozpocznie się "Potańcówka Wielokulturowa". Prowadzona będzie przez Stowarzyszenie Trójwiejska i Cech Wieloróda. Wymienione atrakcje są tylko niewielką częścią tego, co czeka nas w Muzeum Narodowym w Gdańsku.

Parada i Wystawa Zabytkowych Autobusów oraz Tramwajów. Warszawa (14 maja od 14:00)

Stolica Polski z okazji Nocy Muzeów oferuje ponad 84 wydarzenia plenerowe. Jednym z nich jest Parada i Wystawa Zabytkowych Autobusów oraz Tramwajów. W tym dniu możliwa będzie przejażdżka "Ogórkami" i Ikarusami. Istnieje również możliwość zobaczenia starej zajezdni tramwajowej. Po pokazie tramwajów w zajezdni Praga odbędzie się parada zabytkowych autobusów oraz tramwajów. Mają one odmienne trasy od siebie, dlatego warto zapoznać się z ich kursowaniem. Lista dostępna jest na stronie Klubu Miłośników Komunikacji Miejskiej w Warszawie.

Wszystkie autobusy oraz tramwaje z parady będzie można następnie podziwiać aż do godziny 23:00 na placu Defilad. Dodatkowo uruchomione zostaną trzy specjalne linie komunikacyjne. Linie autobusowe oznaczone zostaną literami "A" oraz "N", linia tramwajowa natomiast literą "M". Przejazd liniami będzie całkowicie bezpłatny.

Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha. Kraków (13 maja od 19:00)

Jak już wspominaliśmy wcześniej, Kraków otwiera się na odwiedzających dzień wcześniej. Jedną z ciekawszych oraz "innych" atrakcji jest udanie się do Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha. Wśród wydarzeń zapowiedzianych z okazji Nocy Muzeów możemy wspomnieć o warsztatach origami czy prelekcji o kuchni japońskiej. W obu przypadkach liczba miejsc jest ograniczona.

Muzeum oferuje w swoim programie również stoisko kaligraficzne oraz pokaz Kimono Fashion Show. Na pokaz konieczne było zdobycie dodatkowej wejściówki. Sprzedawana była 11 maja w kasie Muzeum. Wstęp z okazji Nocy Muzeów kosztuje symboliczną złotówkę. Wraz z biletem każdy z uczestników otrzyma ozdobną okolicznościową monetę.

Sky Tower Punkt Widokowy. Wrocław (14 maja od 21:00)

Wrocław ponownie oferuje ciekawą atrakcję na Noc Muzeów. Tym razem czas na miejsce idealne dla miłośników pięknych widoków oraz wielbicieli nocnej panoramy miasta. W Noc Muzeów Punkt Widokowy w Sky Tower jest dla wszystkich zainteresowanych całkowicie za darmo. Punkt znajduje się na wysokości 212 metrów i jest jedną z największych atrakcji Wrocławia.

Punkt Widokowy zostanie zamknięty o 2:00, a kurs windy odbywać się będzie co 30 minut. Dobrze więc już wcześniej zarezerwować sobie kolejkę. Wszystko przez limit osób będących jednocześnie w Puncie Widokowym. Na szczycie jednocześnie przebywać może wyłącznie 50 osób.

Muzeum Instrumentów Muzycznych. Poznań (14 maja od 17:00)

Muzeum Instrumentów Muzycznych w Poznaniu otwarte będzie dla każdego w kwocie 1 zł. Czekać na nas będą tam fortepiany, skrzypce, instrumenty dęte oraz wiele innych. Z okazji Nocy Muzeów przygotowane są również dwie prelekcje. O godzinie 18:00 Olga Olejniczak opowie o fortepianach XIX wieku. Przedstawi również te, które wielbił i nienawidził Chopin. Następnie Patryk Frankowski omówi przemiany w tworzeniu instrumentów dętych z XIX wieku.

Dodatkowo dla ciekawych na stronie Muzeum Instrumentów Muzyczny dostępny jest wirtualny spacer po części ekspozycji. Cała ekspozycja podzielona została na 16 oddzielnych galerii, więc z pewnością jutro będzie co oglądać.

Kraków Arcade Museum. Kraków (13 maja od 21:00)

Kraków Arcade Museum jest miejscem dla miłośników elektronicznej rozrywki. Kultowe klasyki gier z lat 80. oraz 90. są w zasięgu ręki. Jest idealną atrakcją zarówno dla dzieci, jak i dorosłych. Jedni poczują sentyment, inni skorzystają z grania na czymś innym niż własny komputer czy konsola.

Z okazji Nocy Muzeów Kraków Arcade Museum oferuje specjalne wejściówki. Od godziny 21:00 do godziny 23:00 bilet kosztuje wyłącznie 10 zł od osoby. Ważny jest przez dwie godziny funkcjonowania muzeum. Osoby posiadające karnet open, mogą w tym dniu spędzić dwie godziny więcej na graniu w swoje ulubione tytuły.

Centrum Kultury Koreańskiej. Warszawa (14 maja od 17:30)

W Krakowie poczuliśmy klimat Kraju Kwitnącej Wiśni. Warszawa natomiast dzień później oferuje nam podróż do Korei. Większość atrakcji dostępna zakończy się o godzinie 21:00. W tym czasie czeka na nas możliwość przymierzenia koreańskiego stroju Hanbok. Czekać nas będą również warsztaty z kaligrafii koreańskiej i wystawa literatury.

Dodatkową atrakcją będzie pokaz filmowy, odbywający się od godziny 21:00 do 23:00. Film nosi tytuł "Minari" i jest koreańskim dramatem z 2021 roku. Tytuł ten otrzymał nagrodę Złotego Globu oraz oscarową nominację.

Ogród Doświadczeń im. Stanisława Lema. Kraków (13 maja od 18:00)

Za symboliczną złotówkę możemy wybrać się do Ogrodu Doświadczeń im. Stanisława Lema w Krakowie. Jest idealną atrakcją dla dorosłych i dzieci. Zwiedzanie ogrodu będzie możliwe do godziny 22:00. W całym ogrodzie czekać na nas będą atrakcje z zakresu optyki, akustyki, mechaniki oraz wielu innych.

Dodatkowo w trakcie Nocy Muzeów odbędą się dwa pokazy implozji beczki i eksplozji ciekłego azotu. Pokazy odbędą się o godzinie 18:15 oraz 20:15.  

***

Czytaj także:

Siłownia, kawiarnia, parkingi. Tak wygląda schron w Finlandii

Alert IMGW. Susza hydrologiczna w czterech województwach

Wasze komentarze
No hate

Wyrażaj emocje pomagając!

Grupa Interia.pl przeciwstawia się niestosownym i nasyconym nienawiścią komentarzom. Nie zgadzamy się także na szerzenie dezinformacji.

Zachęcamy natomiast do dzielenia się dobrem i wspierania akcji „Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy” na rzecz najmłodszych dotkniętych tragedią wojny. Prosimy o przelewy z dopiskiem „Dzieciom Ukrainy” na konto: ().

Możliwe są również płatności online i przekazywanie wsparcia materialnego. Więcej informacji na stronie: Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy.

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy