Reklama

Gdańsk

Piątek, 12 stycznia 2024 (14:06)AktualizacjaPiątek, 19 kwietnia 2024 (14:48)

Gdańsk to największe pod względem powierzchni miasto w Polsce, stolica województwa pomorskiego. Znajduje się w północnej części kraju, nad Morzem Bałtyckim. Jest znaczącym ośrodkiem gospodarki morskiej. Wraz z Gdynią i Sopotem twarzy Trójmiasto.

Gdańsk, Żuraw
Gdańsk, Żuraw /123RF/PICSEL

Gdańsk

  • Liczba mieszkańców: 486 492 (2023 r.)
  • Powierzchnia: 683 km²
  • Województwo: pomorskie
  • Prezydent: Aleksandra Dulkiewicz

Gdańsk - historia

Dzieje Gdańska sięgają czasów młodszej epoki kamiennej (2500-1700 p.n.e). Znaleziska archeologiczne potwierdzają, że na tych terenach istniała kultura łużycka

Pierwotnie Gdańsk był osadą rolniczą, rybacką i rzemieślniczą. Ok. 975 r. z inicjatywy Mieszka I, wybudowano nad rzeką Motławą gród z portem. Pierwsza pisemna wzmianka o Gdańsku pochodzi z 999 roku z rzymskiego "Żywotu świętego Wojciecha", gdzie nazwę Gdańska zapisano "Gyddanyzc"

W drugiej połowie X w. zaczął się tworzyć zespół grodowo-miejski oraz portowy. W 1236 roku Gdańsk otrzymał prawa miejskie od księcia pomorskiego Świętopełka II. W 1282 ziemię otrzymał książę Wielkopolski Przemysław II. 

W 1308 roku Gdańsk opanowali Krzyżacy i wybudowali na tym terenie swój zamek, a także utworzyli ośrodek miejski z rajcami i burmistrzem. 

W 1440 roku pod naciskiem Krzyżaków ośrodek został przyłączony do Prus. Ważnym punktem zwrotnym w historii Gdańska była wojna trzynastoletnia (1454-1466), która doprowadziła do odzyskania przez Polskę Pomorza Gdańskiego, Warmii, Żuław i Ziemi Chełmińskiej. 

W 1454 r. Gdańsk powrócił do Polski. W 1457 r. król Kazimierz Jagiellończyk nadał miastu przywileje, które umożliwiły jego rozkwit przez kolejne III wieki. Złoty okres Gdańska przypada na XVII wiek. Miasto liczyło wtedy około 77 tys. mieszkańców i zaliczane było do największych i najbogatszych w Europie. W latach 1793-1807 Gdańsk był pod kontrolą Prus, a w latach 1807-1814 był miastem wolnym, ale kontrolowanym przez Francję

W czerwcu 1919 roku, na mocy Traktatu Wersalskiego, powstało Wolne Miasto Gdańsk, nad którym kontrolę sprawowała Liga Narodów.

1 września 1939 roku Niemcy zaatakowali Westerplatte i Pocztę Polską i tym samym rozpoczęła się II wojna światowa. Najgorętsze walki miały miejsce pod koniec marca 1945 roku, gdy Armia Czerwona szturmowała Gdańsk. Uznaje się, że 30 marca 1945 Sowieci zdobyli Gdańsk. Podczas konferencji pokojowej w Poczdamie (17 lipca 1945 - 2 sierpnia 1945) ustalono, że Gdańsk wróci do Polski. 

W 1980 roku w Gdańsku powstał Niezależny Samorządny Związek Zawodowy "Solidarność", którego działalność pod przywództwem laureata Pokojowej Nagrody Nobla Lecha Wałęsy umożliwiła przeprowadzenie przemian demokratycznych w Polsce.

Gdańsk - nazwa

Pierwszy zapis nazwy miasta "Gyddanyzc" pochodzi z 999 roku. Polscy etymolodzy uznają, że nazwa pochodzi od starosłowiańskiego rdzenia o znaczeniu 'wilgotny", "mokry", "wodnisty". W dokumentach historycznych nazwa Gdańsk pojawiała się m.in. jako: Gdansk, Gdanzc, Gdanizc, Dancek, Dantzig, Danzk czy Gdanczc.

Gdańsk - atrakcje

Wśród najważniejszych zabytków i atrakcyjnych miejsc w Gdańsku wymienia się: Ulicę Długa i Długi Targ, Ratusz Głównego Miasta, Westerplatte, Muzeum II Wojny Światowej, Dwór Artusa, fontannę i pomnik Neptuna, Złotą Kamienicę, Port w Gdańsku, Złotą Bramę, Bazylikę Mariacką, Kaplicę Królewską, a także Europejskie Centrum Solidarności.

Gdańsk - symbole

Herb Miasta Gdańska ma formę tarczy hiszpańskiej. Na czerwonym tle umieszczona jest złota korona i dwa równoramienne krzyże.

Flaga Miasta Gdańska ma formę prostokąta i ma czerwoną barwę, znajduje się na niej złota korona, pod którą umieszczane są dwa srebrne krzyże - tak jak w herbie miasta.

Hejnał Gdańska jest stosunkowo nowy - powstał w 2001 roku.

Gdańsk - Wiadomości

Środa, 13 listopada 2024 (07:25)
Wczesnym rankiem ruszyła akcja wydobycia niewybuchów z Zatoki Gdańskiej. Rządowe Centrum Bezpieczeństwa wysłało mieszkańcom alerty przypominające o środowej akcji. Od Stogów aż po Plażę...

Gdańsk - Wideo

Środa, 10 kwietnia 2024 (18:18)
Jest śledztwo w sprawie nielegalnej wycinki kilkuset drzew w Gdańsku. Kilometrowy szpaler drzew wycięto w pień podczas prac remontowych na terenie przepompowni ścieków należącej do Gdańskich...