Poznań - historia
Dzieje miasta sięgają połowy X wieku, gdy na jednej z wysp położonych nad rzekami Wartą i Cybiną powstał gród pierwszych władców Polski, nazwany później Ostrowem Tumskim. To na tych terenach władca Mieszko I prawdopodobnie przyjął chrzest, który odbył się w 966 roku.
W 1253 roku Poznań otrzymał prawa miejskie. Dogodna infrastruktura szlaków handlowych sprawiła, że miasto szybko zyskało na znaczeniu.
W latach 1815-1918 Wielkopolska była pod zaborem pruskim i na ponad sto lat Poznań zniknął z mapy Polski. W 1918 roku wybuchło Powstanie Wielkopolskie, które trwało 52 dni i okazało się sukcesem.
Po odzyskaniu przez Polskę niepodległości, przez pierwszą dekadę Poznań szybko się rozwijał. W czasie II wojny światowej stolica Wielkopolski została w znacznym stopniu zniszczona. Zostało spalone Stare Miasto, zdewastowane zostały kościoły Śródmieścia i Ostrowa Tumskiego wraz katedrą, a ponad połowa budowli w Poznaniu została uszkodzona.
Odbudowa miasta rozpoczęła się w 1945 roku. Po zakończeniu epoki komunizmu w 1989 roku w Poznaniu nastąpił etap gwałtownego rozwoju gospodarczego. Stolica Wielkopolski zaliczana jest dziś do największych polskich ośrodków przemysłowych, naukowych, kulturalnych, handlowych.
Poznań - nazwa
W "Słowniku etymologicznym miast i gmin PRL", Stanisław Respond podaje, że nazwa Poznań pochodzi od imienia władcy grodu - Poznana.
Poznań - atrakcje
Poznań ma wiele cennych zabytków i atrakcji, do których zaliczają się m.in.: Ostrów Tumski, Ratusz, Zamek Cesarski, koziołki poznańskie, Fara Poznańska, Stary Browar, Okrąglak, domki budnicze, Pałac Górków, Fort III, a także dawne kolegium jezuickie.
Poznań - symbole
Herb Poznania to najstarszy symbol miasta, występuje w niemal niezmienionej formie od 1344 roku. Przedstawia mur obronny z trzema basztami oraz otwartą bramą. Na środkowej baszcie stoi tarcza gotycka z wizerunkiem orła w koronie, a na bocznych widać stojących świętych Piotra i Pawła. Po bokach są sześcioramienne gwiazdy, a pod nimi półksiężyce. Natomiast w bramie znajdują się skrzyżowane klucze i równoramienny krzyż.
Flaga Poznania jest prostokątna ma barwę białą, a pośrodku umieszczony jest herb miasta.
Hejnał Poznania to jeden z najstarszych hejnałów miejskich, którego historia sięga co najmniej czasów renesansu.
Poznań - ciekawostki
Rogal Świętomarciński to jeden z najbardziej rozpoznawalnych symboli Poznania. Rogale są głównym wypiekiem podczas obchodów ulicy Św. Marcina w Poznania 11 listopada. Tradycja ta ma ponad 100 lat. Według legendy, w 1981 roku proboszcz parafii Świętego Marcina ksiądz Jan Lewicki zaniepokojony biedą mieszkańców Poznania zaapelował do wiernych o pomoc. Poprosił parafian, by tak jak patron św. Marcin, zrobili dobry uczynek dla ubogich. Cukiernik Józef Melzer zaproponował, by bogatsi kupowali rogale, a biedniejsi otrzymywali je za darmo.
Koziołki poznańskie to kolejny znany symbol Poznania. Są jedną z atrakcji poznańskiego ratusza. W południe koziołki wychodzą ze środkowej wieży ratuszowej i przez minutę trykają się rogami. Historia koziołków o imionach: Pyrka i Tyrka ma swój początek w XVI wieku. Przy okazji przebudowy Ratusza zaplanowana została wielka uczta, a główną potrawą miał być udziec sarni, jednak został on nieumyślnie spalony. W związku z ratowaniem uroczystości, kuchcik przyprowadził dwa koziołki, które miały przypominać sarninę. Jednak białe koziołki wyrwały się i pobiegły na wieżę ratuszową. Zgromadzeni goście oglądali jak małe koziołki bodły się na gzymsie, co rozbawiło towarzystwo. Zwierzęta oddano właścicielowi, ale wojewoda polecił mistrzowi Bartłomiejowi, by wzbogacić mechanizm zegara o bodące się koziołki.