Reklama

Reklama

Siłownia, kawiarnia, parkingi. Tak wygląda schron w Finlandii

Amerykańska stacja CNBC opublikowała materiał, w którym pokazano schron dla mieszkańców Helsinek. Wewnątrz znajduje się rozbudowana infrastruktura, w tym siłownia, restauracja i hala sportowa. W pobliżu stolicy Finlandii znajduje się kilka schronów, które są w stanie pomieścić łącznie więcej osób, niż wynosi populacja Helsinek.

Schron jest przystosowany do ochrony mieszkańców przed wszelkim zagrożeniem - bombowym, nuklearnym, czy też chemicznym. Powstał około 20 metrów po ziemią. Wewnątrz znajduje się m.in. hala sportowa, siłownia, restauracja, kawiarnia, parkingi i miejsca zabaw dla dzieci

W czasie pokoju schron jest używany m.in jako miejsce aktywności sportowych i kulturalnych. Przestrzeń może zostać dostosowana do przyjęcia mieszkańców w mniej niż 72 godziny. Jak podaje portal thenationalnews.com bunkier może zostać wypełniony przez około 6 tys. osób  w około 20 minut. Ochotnicy obrony cywilnej potrzebują kolejnych 10 minut na zamknięcie drzwi. Zapasy wody mają wystarczyć na trzy tygodnie. 

Reklama

Kompleks pokazany przez CNBC to jeden z kilku schronów w pobliżu Helsinek. Wszystkie są w stanie pomieścić łącznie więcej osób niż obecnie zamieszkuje miasto (ponad 600 tys. osób - red.). Według danych thenationalnews.com od 1945 roku w całej Finlandii zbudowało wystarczają liczbę schronów by pomieścić 4,4 mln osób. Obecnie w kraju żyje około 5,5 mln osób.

"Dlaczego fińskie schrony wyglądają lepiej niż większość rosyjskich szkół i przedszkoli?" - pytał na Twitterze rosyjski działacz Andriej Piwowarow.

Finlandia chce dołączyć do NATO

Prezydent Finlandii Sauli Niinisto złożył w czwartek wspólnie z premier kraju Sanną Marin deklarację w sprawie gotowości państwa do wstąpienia do NATO. Wkrótce o ewentualnej przyszłości w Sojuszu zdecydują również władze Szwecji, w której w piątek przedstawiono specjalny raport rządu i opozycji dotyczący nowej strategii bezpieczeństwa kraju. 

Według autorów dokumentu członkostwo Szwecji w NATO zmniejszyłoby ryzyko konfliktów zbrojnych, a tym samym przyniosłoby efekt odstraszający w Europie Północnej.

Wasze komentarze
No hate

Wyrażaj emocje pomagając!

Grupa Interia.pl przeciwstawia się niestosownym i nasyconym nienawiścią komentarzom. Nie zgadzamy się także na szerzenie dezinformacji.

Zachęcamy natomiast do dzielenia się dobrem i wspierania akcji „Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy” na rzecz najmłodszych dotkniętych tragedią wojny. Prosimy o przelewy z dopiskiem „Dzieciom Ukrainy” na konto: ().

Możliwe są również płatności online i przekazywanie wsparcia materialnego. Więcej informacji na stronie: Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy.

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy