Zmień miejscowość
Popularne miejscowości
- Białystok, Lubelskie
- Bielsko-Biała, Śląskie
- Bydgoszcz, Kujawsko-Pomorskie
- Gdańsk, Pomorskie
- Gorzów Wlk., Lubuskie
- Katowice, Śląskie
- Kielce, Świętokrzyskie
- Kraków, Małopolskie
- Lublin, Lubelskie
- Łódź, Łódzkie
- Olsztyn, Warmińsko-Mazurskie
- Opole, Opolskie
- Poznań, Wielkopolskie
- Rzeszów, Podkarpackie
- Szczecin, Zachodnio-Pomorskie
- Toruń, Kujawsko-Pomorskie
- Warszawa, Mazowieckie
- Wrocław, Dolnośląskie
- Zakopane, Małopolskie
- Zielona Góra, Lubuskie
Filmy przyrodnicze tylko w Łodzi
29 filmów z 11 krajów rywalizować będzie o Grand Prix XII Międzynarodowego Festiwalu Filmów Przyrodniczych im. Włodzimierza Puchalskiego, który w środę rozpoczął się w Łodzi.
Ten największy w Polsce festiwal filmów przyrodniczych odbywa się co dwa lata od 1980 roku pod hasłem "Promocja przyrody i krajobrazu Europy". Na tegorocznej edycji w konkursie pokazanych zostanie 15 polskich filmów oraz obrazy twórców m.in. z Portugalii, Hiszpanii, Czech, Norwegii, Austrii i Indii.
Celem festiwalu jest popularyzacja krajowego i międzynarodowego dorobku filmu przyrodniczego oraz edukacja ekologiczna dzieci i młodzieży. Poza pokazami filmów przyrodniczych tradycyjnie przewidziane są warsztaty ekologiczne, wystawy i koncerty. Filmy konkursowe prezentowane są w kinie Łódzkiego Domu Kultury; pokazy pozakonkursowe odbywają się w kinie Charlie.
W ramach tegorocznego festiwalu, w czwartek w Żyrardowie odsłonięta zostanie tablica poświęcona Karolowi Marczakowi i jego żonie Marcie, którzy w latach 30. ubiegłego wieku założyli właśnie w tym mieście pierwszą w Polsce i jedną z pierwszych na świecie wytwórnię filmów biologicznych. Natomiast w piątek w Bełchatowie odbędzie się sesja popularno-naukowa poświęcona rekultywacji terenów zdegradowanych przez przemysł.
Łódzki Festiwal należy do elitarnej organizacji ECOMOVE International, zrzeszającej festiwale filmów przyrodniczych. Polska jest tam reprezentowana obok Niemiec, Czech, Słowacji, Rosji, Portugalii, Japonii i Włoch.
Organizatorami Festiwalu, który zakończy się 16 czerwca, jest m.in. Wytwórnia Filmów Oświatowych i Programów Edukacyjnych, Łódzki Dom Kultury oraz Stowarzyszenie "Film - Przyroda - Kultura".
Włodzimierz Puchalski urodził się w 1909 r. w Mostach Wielkich koło Lwowa, zmarł w 1979 r. na Antarktydzie. Z wykształcenia był inżynierem agronomii, absolwentem Politechniki Lwowskiej. Wielka pasja miłośnika przyrody zaowocowała u niego albumami fotograficznymi i wspaniałymi filmami, które przyniosły Puchalskiemu popularność i uznanie w kraju i za granicą.
Już w latach 30. realizował filmy przyrodnicze. Były to pierwsze w Polsce filmy z życia ptaków. Po wojnie związał się z łódzką Wytwórnią Filmów Oświatowych, w której, z kilkuletnią przerwą, pracował aż do śmierci. Zrealizował 58 filmów; zdobył wiele nagród na krajowych i międzynarodowych festiwalach.
INTERIA.PL/PAP
Więcej na ten temat
Zobacz także
- Dziś w Interii
- Rekomendacje