Zmień miejscowość
Popularne miejscowości
- Białystok, Lubelskie
- Bielsko-Biała, Śląskie
- Bydgoszcz, Kujawsko-Pomorskie
- Gdańsk, Pomorskie
- Gorzów Wlk., Lubuskie
- Katowice, Śląskie
- Kielce, Świętokrzyskie
- Kraków, Małopolskie
- Lublin, Lubelskie
- Łódź, Łódzkie
- Olsztyn, Warmińsko-Mazurskie
- Opole, Opolskie
- Poznań, Wielkopolskie
- Rzeszów, Podkarpackie
- Szczecin, Zachodnio-Pomorskie
- Toruń, Kujawsko-Pomorskie
- Warszawa, Mazowieckie
- Wrocław, Dolnośląskie
- Zakopane, Małopolskie
- Zielona Góra, Lubuskie
Zmarł Zdzisław Pietrasik. Miał 69 lat
Nie żyje Zdzisław Pietrasik, krytyk oraz publicysta filmowy i teatralny - poinformowało w środę Stowarzyszenie Filmowców Polskich. Wieloletni członek SFP, zmarł 25 kwietnia w Warszawie. Miał 69 lat.
Zdzisław Pietrasik urodził się 20 listopada 1947 roku w Sadówce. Ukończył Filologię Polską na Uniwersytecie Łódzkim, studiował także w Instytucie Dziennikarstwa na Uniwersytecie Warszawskim.
Jak powiedział kilka lat temu w rozmowie z Anną Gronczewską, początkowo - po skończeniu filologii - chciał iść na reżyserię. Ostatecznie wybrał właśnie podyplomowe Studium Dziennikarskie. "Teraz nie żałuję, zwłaszcza, kiedy patrzę na kolegów reżyserów z moich roczników. Też pewnie byłbym teraz sfrustrowany i rozgoryczony. Co nie znaczy, że dziennikarstwo jest zawodem lekkim, łatwym i przyjemnym" - dodał wtedy.
Pierwszą recenzję wydał o filmie "Krzyżacy" Aleksandra Forda. "Książka była lepsza!" - powiedział koleżance, jeszcze jako uczeń podstawówki rozmiłowany w powieści Sienkiewicza. "To była moja pierwsza recenzja, jaką w życiu wygłosiłem, co więcej, do dziś się z nią zgadzam" - podkreślił po latach.
Publikował m.in. w piśmie studenckim "itd" i "Kulturze", a następnie w "Polityce". Zajmował się głównie krytyką filmową i relacjonowaniem wydarzeń z dziedziny kinematografii. Był także autorem artykułów na temat teatru oraz wydarzeń społeczno-kulturalnych. Był kuratorem Warszawskich Spotkań Teatralnych. Pełnił funkcję kierownika działu kulturalnego tygodnika "Polityka".
W 1987 otrzymał Złoty Krzyż Zasługi, a w 2005 r. - Srebrny Medal Zasłużony Kulturze Gloria Artis. W 2011 r. został odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski.
Był wieloletnim członkiem Stowarzyszenia Filmowców Polskich. Polskie kino, jak podkreśliło SFP w komunikacie, "w Jego osobie miało zawsze sojusznika".
Prowadził internetowego bloga "Widzi mi się", gdzie pisał m.in. o wydarzeniach kulturalnych i nowych premierach
Zmarł 25 kwietnia w Warszawie, miał 69 lat.
Więcej na ten temat
Zobacz także
- Polecane
- Dziś w Interii
- Rekomendacje