Pogoda
Warszawa

Zmień miejscowość

Zlokalizuj mnie

Popularne miejscowości

  • Białystok, Lubelskie
  • Bielsko-Biała, Śląskie
  • Bydgoszcz, Kujawsko-Pomorskie
  • Gdańsk, Pomorskie
  • Gorzów Wlk., Lubuskie
  • Katowice, Śląskie
  • Kielce, Świętokrzyskie
  • Kraków, Małopolskie
  • Lublin, Lubelskie
  • Łódź, Łódzkie
  • Olsztyn, Warmińsko-Mazurskie
  • Opole, Opolskie
  • Poznań, Wielkopolskie
  • Rzeszów, Podkarpackie
  • Szczecin, Zachodnio-Pomorskie
  • Toruń, Kujawsko-Pomorskie
  • Warszawa, Mazowieckie
  • Wrocław, Dolnośląskie
  • Zakopane, Małopolskie
  • Zielona Góra, Lubuskie

Zapytali Polaków o stosunek do Ukraińców. Deflacja przychylności

Lubię to
Lubię to
0
Super
0
Hahaha
0
Szok
0
Smutny
0
Zły
0
Udostępnij

Stosunek Polaków do ukraińskich uchodźców uległ pogorszeniu - wynika z badań prof. UKEN Piotra Długosza. Kijów nie ma co liczyć także na powszechne poparcie akcesji Ukrainy do Unii Europejskiej. Mimo tego wciąż opowiadamy się za pomocą humanitarną dla sąsiada ze wschodu. W Polsce - spośród państw Grupy Wyszehradzkiej - największa jest też aprobata dla sankcji wobec Rosji.

Stosunek Polaków do ukraińskich uchodźców stopniowo ulega pogorszeniu
Stosunek Polaków do ukraińskich uchodźców stopniowo ulega pogorszeniu/Krzysztof Radzki/East News

Efekt pionierskich badań prof. Piotra Długosza opisuje wtorkowa "Rzeczpospolita". Jak czytamy w gazecie, w państwach Grupy Wyszehradzkiej (Polska, Węgry, Czechy i Słowacja - red.) obserwujemy obecnie deflację przychylności wobec uchodźców z Ukrainy.

Ich obecność, poza wypełnianiem miejsc pracy, odbierana jest coraz bardziej negatywnie. W Polsce także dostrzegamy liczne wady, choć poziom sympatii i tak jest najwyższy spośród badanych krajów.

Polacy coraz bardziej niechętni ukraińskim uchodźcom

Według najnowszych danych UNHCR (wysokiego komisarza ONZ ds. uchodźców - red.), w Polsce przebywa ponad 985 tys. wojennych uchodźców z Ukrainy, czyli o wiele więcej niż w Czechach, na Słowacji i Węgrzech.

"Z wszystkich pytań o stosunek do uchodźców z Ukrainy, które zadaliśmy mieszkańcom tych państw, wynika, iż w naszym kraju jest on bardziej pozytywny niż w pozostałych krajach Grupy Wyszehradzkiej. Także stereotyp Ukraińca jest u nas neutralny, jedynie w Czechach - negatywny" - wyjaśnił "Rzeczpospolitej" prof. Piotr Długosz.

Profesor uważa, że takie wyniki świadczą, iż "Polacy w swoich relacjach z Ukraińcami nie są poddani oddziaływaniu traumy historycznej, jaką było ludobójstwo na Wołyniu".

Rosjanie i Białorusini z największym poziomem niechęci wśród Polaków

Jeśli chodzi o nacje budzące największą niechęć wśród Polaków, są to Rosjanie i Białorusini, którzy na większą sympatię mogą liczyć na Słowacji. "Niewątpliwie to efekt wojny hybrydowej na granicy polsko-białoruskiej, jaka toczy się od ponad trzech lat" - twierdzi cytowany przez dziennik prof. Długosz.

Polacy przede wszystkim oceniają Ukraińców negatywnie, biorąc pod uwagę konsekwencje ich napływu do naszego kraju. Chodzi m.in. o wzrost inflacji czy kryzys energetyczny. O poważnych skutkach finansowych mówi dziś prawie jedna trzecia naszych obywateli.

Warto przy tym wspomnieć, że w każdym z badanych krajów w stosunku do czasów przedwojennych jakość życia się obniżyła. Podczas gdy właśnie inflacji obawia się najwięcej Słowaków i Węgrów, w Polsce i Czechach obawy budzi przeniesienie się wojny do kraju i uderzenie przez Rosję bronią jądrową w Ukrainę.

Wojna na Ukrainie. Pomoc humanitarna tak, członkostwo w UE nie

Grupa Wyszehradzka jest ogółem zgodna co do tego, że Ukraina powinna otrzymywać pomoc humanitarną, ale różnice zdań zachodzą w kwestii sankcji wobec Rosji. Najwięcej ich zwolenników jest w Polsce (70 proc.), a najmniej na Węgrzech (32 proc.). Słabiej wypada także poparcie dla udzielania Kijowowi pomocy wojskowej i finansowej oraz szybkie przyjęcie Ukrainy do UE (najwyższy wynik odnotowano w Polsce - 36 proc.).

Ankietowani we wszystkich krajach tylko w jednym aspekcie dobrze ocenili pozytywny wpływ ukraińskich uchodźców - zapełnienie luki na rynku pracy. Pozostałe aspekty - wpływ na inflację, ograniczenie miejsc pracy, wzrost przestępczości i cen mieszkań - oceniane są surowo. Respondentom nie podoba się również wpływ uchodźców na system edukacji i służbę zdrowia. 

Tym, co łączy jest wysokie zaufanie do struktur militarnych, niskie zaufanie do polityków, mediów państwowych i niechęć wobec uchodźców z Azji i Afryki. Polacy na tle pozostałych państw okazują się być największymi patriotami w przypadku wojny z Rosją - gotowość do walki zgłasza 22 proc. obywateli. 

Badania zrealizowane przez European National Panels 14-18 października w ramach grantu Inicjatywa Doskonałości Uczelnia Badawcza UKEN.

---- 

Bądź na bieżąco i zostań jednym z 200 tys. obserwujących nasz fanpage - polub Interia Wydarzenia na Facebooku i komentuj tam nasze artykuły!

Gliński o ekshumacji ofiar zbrodni wołyńskiej: To jest walka o cokolwiek/Polsat News/Polsat News

INTERIA.PL

Lubię to
Lubię to
0
Super
0
Hahaha
0
Szok
0
Smutny
0
Zły
0
Udostępnij
Masz sugestie, uwagi albo widzisz na stronie błąd?Napisz do nas
Dołącz do nas na: