Pogoda
Warszawa

Zmień miejscowość

Zlokalizuj mnie

Popularne miejscowości

  • Białystok, Lubelskie
  • Bielsko-Biała, Śląskie
  • Bydgoszcz, Kujawsko-Pomorskie
  • Gdańsk, Pomorskie
  • Gorzów Wlk., Lubuskie
  • Katowice, Śląskie
  • Kielce, Świętokrzyskie
  • Kraków, Małopolskie
  • Lublin, Lubelskie
  • Łódź, Łódzkie
  • Olsztyn, Warmińsko-Mazurskie
  • Opole, Opolskie
  • Poznań, Wielkopolskie
  • Rzeszów, Podkarpackie
  • Szczecin, Zachodnio-Pomorskie
  • Toruń, Kujawsko-Pomorskie
  • Warszawa, Mazowieckie
  • Wrocław, Dolnośląskie
  • Zakopane, Małopolskie
  • Zielona Góra, Lubuskie

Upały zrobiły sobie wolne. Wiemy, kiedy wrócą

Pogoda przygotowała dla nas pakiet olbrzymich zmian. Fala upałów dobiegła końca i w najbliższych dniach odczujemy wyraźne ochłodzenie. Niedługo będzie nawet o 15 stopni Celsjusza mniej niż w miniony weekend. Nie oznacza to jednak, że upał poddał się całkowicie. Sprawdź, jakiej pogody można się spodziewać w rozpoczętym tygodniu.

W rozpoczętym tygodniu nie zabraknie burz i ulew - prognozuje IMGW. W połowie tygodnia pojawi się wyraźne ochłodzenie. Upały wrócą w weekend
W rozpoczętym tygodniu nie zabraknie burz i ulew - prognozuje IMGW. W połowie tygodnia pojawi się wyraźne ochłodzenie. Upały wrócą w weekend/Marek Maliszewski/REPORTER/WXCHARTS/

"Po upalnych dniach końcówki czerwca, czeka nas ochłodzenie, i to znaczne" - podkreśla Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej. Specjaliści z IMGW przygotowali synoptyczną prognozę pogody na cały tydzień. Wynika z niej, że na pewien czas odpoczniemy od duchoty.

Ta apka mówi, kiedy spadnie deszcz - co do minuty! Wypróbuj nową aplikację Pogoda Interia! Zainstaluj z Google Play lub App Store

Gdzie jest burza w poniedziałek? Uwaga na wschodzie i zachodzie

Poniedziałek od rana jest wyraźnie chłodniejszy od wcześniejszych dni. Nie będzie już upału, a na południowym wschodzie, gdzie będzie najcieplej, można się spodziewać 28 stopni Celsjusza. Nad morzem będzie około 19 st. C, a na zachodzie i w centrum 25 stopni.

W wielu miejscach wystąpią przelotne opady deszczu, a na południu, wschodzie i zachodzie również burze. Mogą one przynieść ulewne deszcze, sięgające na zachodzie około 20 mm, zaś na wschodzie nawet około 40 mm. Miejscami trzeba się liczyć również z gradobiciem.

Poważne zagrożenie podczas tych burz może spowodować towarzyszący im silny wiatr, osiągający w porywach prędkość około 80 km/h, a na wschodzie miejscami nawet do 100 km/h.

Chłodniejszy wtorek z krupą śnieżną

Kolejny dzień tygodnia będzie chłodny, wietrzny i pochmurny. W dalszym ciągu może przelotnie padać, a na północy mogą wystąpić słabe burze. Najchłodniej we wtorek będzie nad morzem: około 19 st. C, w centrum około 20 stopni, a na najcieplejszym wschodzie do 22 stopni Celsjusza.

"Wraz z ochłodzeniem zwiększy się prędkość wiatru, będziemy więc mogli odczuć ulgę po ostatnich dusznych dniach i parnych nocach" - informuje IMGW. Wiatr będzie umiarkowany, okresami porywisty. W trakcie burz może wiać w porywach do 70 km/h. W Karkonoszach może się pojawić krupa śnieżna.

We wtorek może przelotnie padać, a miejscami mogą wystąpić słabe burze
We wtorek może przelotnie padać, a miejscami mogą wystąpić słabe burze/wxcharts/

Burze odejdą, ochłodzenie zostanie

W połowie tygodnia ochłodzenie będzie wyraźnie odczuwalne, zwłaszcza po upałach trwających do minionego weekendu. Termometry pokażą przeważnie od 19 do 23 stopni Celsjusza.

Środa będzie też spokojniejsza - tego dnia burze nie powinny się już pojawić. Lokalnie możliwe będą za to przelotne opady deszczu. Wiatr będzie słaby.

Noc również będzie chłodna, z temperaturami od 11 do 14 stopni, a w kotlinach górskich zaledwie 10 st. C.

W połowie tygodnia będzie się utrzymywać ochłodzenie. Temperatury nie przekroczą 23 stopni Celsjusza
W połowie tygodnia będzie się utrzymywać ochłodzenie. Temperatury nie przekroczą 23 stopni Celsjusza/wxcharts/

Burza wraca w czwartek. Przyniesie ulewy

W kolejnym dniu pogoda znowu się popsuje. Oprócz przelotnych opadów deszczu na północnym wschodzie w pozostałych częściach Polski wystąpią burze. Miejscami przyniosą większe opady deszczu, sięgające 20 mm.

Czwartek będzie dosyć chłodnym dniem, z temperaturami w większości kraju od 17 do 21 stopni Celsjusza. Jedynie na wschodzie będzie cieplej: do 25 stopni. Wiatr będzie słaby i umiarkowany.

Pogoda się zmieni: Temperatury zaczną znowu rosnąć

Pod koniec tygodnia najgorsza pogoda panować będzie na północy: trzeba się tam liczyć z pochmurną i burzową aurą. W pozostałych częściach Polski będzie więcej przejaśnień, choć nie zabraknie też przelotnych opadów deszczu.

Temperatury w piątek będą zbliżone do tych z wcześniejszych dni i wyniosą od 17 do 24 stopni Celsjusza. Rysuje się jednak wyraźna tendencja: będzie się robić coraz cieplej i pod koniec tygodnia upały mogą wrócić.

Upał wróci w weekend

Sobota będzie już wyraźnie cieplejsza i bardziej pogodna. Trochę pokropić może po południu na zachodzie Polski, jednak przeważnie będzie spokojnie. Odczujemy wyraźnie ocieplenie, zwłaszcza na południu, gdzie termometry pokażą 29 stopni Celsjusza. W większości kraju bezie około 25 stopni, a najchłodniej na Suwalszczyźnie: około 22 st. C.

Druga część weekendu to wyraźny podział na sporo chłodniejszy północny zachód oraz miejscami nawet upalny południowy wschód. Różnica temperatur między tymi obszarami może w niedzielę sięgnąć około 10 stopni Celsjusza.

W niedzielę pogoda podzieli Polskę na chłodniejszą północ i zachód oraz upalny wschód i południe
W niedzielę pogoda podzieli Polskę na chłodniejszą północ i zachód oraz upalny wschód i południe/wxcharts/

Z prognoz IMGW wynika, że na Pomorzu i Wielkopolsce w ciągu dnia nie będzie cieplej niż 20 st. C, podczas gdy na wschodzie i południu kraju wróci upał i temperatury wyniosą około 30 stopni.

-----

Bądź na bieżąco i zostań jednym z ponad 200 tys. obserwujących nasz fanpage - polub Interia Wydarzenia na Facebooku i komentuj tam nasze artykuły!

''Wydarzenia'': Niszczycielska siła burz. Liczne podtopienia, zerwane dachy i połamane drzewa/Polsat News/Polsat News
INTERIA.PL

Zobacz także