Reforma Trybunału Konstytucyjnego. Sejm podzielony, gorąca dyskusja
Obrady nad projektem nowej ustawy o Trybunale Konstytucyjnym podzieliły Sejm. Anna Maria Żukowska wystąpiła o poprawkę dotyczącą większości koniecznej do wyboru przez Sejm sędziego TK. Michał Wawer z Konfederacji wskazał, że - by rozwiązać problem - konieczny jest "reset konstytucyjny". Za projektem opowiedziały się kluby KO, Polski2050 i PSL. PiS chce całkowitego odrzucenia nowej ustawy.

We wtorek w Sejmie odbywa się drugie czytanie projektu nowej ustawy o Trybunale Konstytucyjnym oraz projektu przepisów wprowadzających tę ustawę. Projekty te razem z przyjętą już uchwałą Sejmu i propozycją zmiany konstytucji stanowią pakiet - prezentowanej jeszcze na początku marca przez szefa Ministerstwa Sprawiedliwości Adama Bodnara i polityków rządzącej koalicji - kompleksowej reformy TK.
Podczas debaty wniosek o odrzucenie obu projektów złożyło PiS, zaś KO, Polska2050 i PSL poparły zmiany. Poparcie dla reformy zapowiedziała też szefowa klubu Lewicy. - Oczywiście popieramy obie ustawy. Uważamy je za konieczne dla przywrócenia praworządności w Polsce - podkreśliła Żukowska.
Ustawa o Trybunale Konstytucyjnym. Lewica i KO wnioskują o poprawki
Jednocześnie jednak Żukowska złożyła poprawkę odnoszącą się do przepisu projektu mówiącego, że sędziów TK "wybiera indywidualnie Sejm na dziewięcioletnią kadencję większością 3/5 głosów w obecności co najmniej połowy ustawowej liczby posłów".
- Nie możemy doprowadzić do paraliżu przy wyborze. (...) Co się stanie, gdy tej większości nie uda się uzyskać? Stąd propozycja, że jeżeli wyboru nie uda się uzyskać w terminie dwóch miesięcy od zakończenia kadencji sędziego, Sejm dokonuje wyboru sędziów TK bezwzględną większością głosów - powiedziała posłanka Lewicy prezentując poprawkę jej klubu.
W fazie pytań dwie poprawki do projektu ustawy o TK zgłosił także Patryk Jaskulski z KO. Dotyczą one zapisów o postępowaniach dyscyplinarnych wobec sędziów TK i o pracownikach Kancelarii TK.
Konfederacja: Potrzebny jest reset konstytucyjny
Z kolei Michał Wawer (Konfederacja) ocenił, że projekty o TK "nie są lekarstwem na chorobę, tylko są inną chorobą".
Kryzysu konstytucyjnego nie da się rozwiązać zwykłą ustawą, potrzebny jest reset konstytucyjny - uznał. Zdaniem posła Konfederacji istota reformy sprowadza się do faktu, aby "zamienić Trybunał PiS na Trybunał PO".
-----
Bądź na bieżąco i zostań jednym z ponad 200 tys. obserwujących nasz fanpage - polub Interia Wydarzenia na Facebooku i komentuj tam nasze artykuły!