Pogoda w Wielkanoc może zaskoczyć. Pierwsze szczegółowe dane
Kolejne dni to będzie prawdziwy festiwal pogodowych zmian. Już w najbliższy weekend zrobi się bardzo ciepło i tak będzie przez kolejne dni. Wiele wskazuje na to, że na Wielkanoc aura będzie dla nas łaskawa, przynajmniej jeśli chodzi o pierwszy świąteczny dzień. Możliwe, że w większości kraju będzie przyjemnie. Co do reszty świąt takiej pewności wciąż jednak nie ma.

- Nadchodzące ocieplenie w Polsce przyniesie temperatury przekraczające 20 stopni Celsjusza, zwłaszcza na zachodzie i południu kraju.
- Prognozy przewidują, że Niedziela Wielkanocna 2025 będzie ciepła w całej Polsce, a temperatury na północnym wschodzie mogą sięgać nawet 22 stopni.
- Wielkanoc 2025 przypada na 20 kwietnia, a prognozy pogody wskazują na bardziej przyjazną aurę niż przewidywano wcześniej, choć możliwy jest zwrot w pogodzie.
- Więcej ważnych informacji znajdziesz na stronie głównej Interii
W weekend do Polski dotrze zapowiadane ocieplenie. Będzie to prawdziwa "bomba ciepła", bo w niedzielę na zachodzie i południu temperatury przekroczą 20 stopni Celsjusza. Bardziej przyjazna aura ma się utrzymać przez większość Wielkiego Tygodnia poprzedzającego Wielkanoc. Wcześniej wyglądało na to, że fala ciepła opadnie tuż przed świętami, teraz już wiemy na ten temat więcej.
Wielkanoc 2025 z dobrym początkiem
Możemy już dowiedzieć się, jak będzie wyglądać Niedziela Wielkanocna. Pojawiły się bowiem pierwsze dane dotyczące konkretnie tego dnia. Poznaliśmy je dzięki udostępnionej przez Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej prognozie pogody na najbliższe 10 dni.
Jaka będzie pogoda na Wielkanoc? Okazuje się, że pierwszy dzień świąt może być ciepły, i to w całym kraju. Według najnowszych prognoz IMGW w zdecydowanej większości Polski temperatury w niedzielę wyniosą około 20 stopni Celsjusza. Najcieplej może być na północnym wschodzie - nawet do 22 stopni.

Tylko nieco chłodniej może być na północno-zachodnich krańcach Polski, jednak nawet tam powinno być ciepło: w granicach 18 st. C.
Możliwe również, że aura będzie nieco bardziej przyjazna, niż wynikało to z wcześniejszych prognoz.
Pogoda na Wielkanoc 2025 może być łaskawa
Poprzednie modele pogodowe wskazywały, że w okolicach świąt może być deszczowo, i to w wielu miejscach kraju.
Najnowsza prognoza pogody jest bardziej łaskawa, przynajmniej jeśli chodzi o świąteczną niedzielę. Chociaż Wielki Piątek i Wielka Sobota mogą być deszczowe, szczególnie w centrum, na południu i zachodzie, to sama Niedziela Wielkanocna już niekoniecznie.
Według obecnej prognozy IMGW pierwszy świąteczny dzień Wielkanocy może się przeważnie okazać suchy. Słabo popadać może jedynie w rejonie Warmii i Mazur, Lubelszczyzny oraz na Ziemi Lubuskiej.

Nie wiadomo jeszcze, czy podobnie będzie w Poniedziałek Wielkanocny. W okolicach świąt bowiem cały czas możliwy jest wyraźny zwrot w pogodzie. Mniej więcej na ten okres przypada zmiana aury: kolejny tydzień może się okazać zdecydowanie chłodniejszy, choć temperatury powinny wówczas wrócić do normy wieloletniej.
Wielkanoc 2025: Kiedy wypada?
Wielkanoc to święto ruchome, obchodzone w pierwszą niedzielę po pierwszej wiosennej pełni Księżyca. W związku z tym może, w zależności od roku, przypadać najwcześniej 22 marca, a najpóźniej 25 kwietnia.
W 2025 roku Niedziela Wielkanocna wypada 20 kwietnia. Oznacza to, że Poniedziałek Wielkanocny przypadnie 21 kwietnia.
Z Wielkanocą powiązane są również inne ruchome święta chrześcijańskie. Są to między innymi:
- Środa Popielcowa - przypadająca 46 dni przed Wielkanocą;
- Wniebowstąpienie Pańskie, obchodzone 40. dnia od Wielkanocy;
- Zesłanie Ducha Świętego (Zielone Świątki) - świętowane 49. dnia od Zmartwychwstania Chrystusa;
- Boże Ciało (Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Pańskiej), obchodzone w czwartek po święcie Trójcy Świętej, czyli 60 dni po Wielkanocy.goda n
Trzeba podkreślić, że zaprezentowana powyżej prognoza pogody wciąż jest orientacyjna. Najlepiej sprawdzają się modele na okres nie dłuższy niż tydzień. Możliwe więc, że kolejne prognozy będą się różnić od obecnych.
-----
Bądź na bieżąco i zostań jednym z 200 tys. obserwujących nasz fanpage - polub Interia Wydarzenia na Facebooku i komentuj tam nasze artykuły!