Paweł Kukiz spotkał się z Andrzejem Dudą. "W trosce o Polskę"

Oprac.: Aleksandra Wieczorek

emptyLike
Lubię to
Lubię to
like
0
Super
relevant
0
Hahaha
haha
0
Szok
shock
0
Smutny
sad
0
Zły
angry
0
Lubię to
like
Hahaha
haha
467
Udostępnij

"Prywatno-polityczną" rozmowę przeprowadził Paweł Kukiz, który do Sejmu dostał się z listy PiS, z prezydentem Andrzejem Dudą. Lider Kukiz'15 zapewnił, że bardzo dobre relacje z Pałacem Prezydenckim ma od początku pierwszej kadencji głowy państwa, czyli 2015 roku. Jak przekazał Paweł Kukiz, spotkanie dotyczyło m.in. kształtu przyszłego parlamentu oraz "w którą stronę pójdzie Polska".

Paweł Kukiz
Paweł KukizAndrzej IwańczukReporter

W środę w Pałacu Prezydenckim zorganizowano kolejną turę konsultacji Andrzeja Dudy z przedstawicielami komitetów wyborczych. Tego dnia zaplanowano spotkania z Trzecią Drogą, Nową Lewicą i Konfederacją. Wcześniej we wtorek w pałacu prezydenckim gościli przedstawiciele Prawa i Sprawiedliwości oraz Koalicji Obywatelskiej.

Kukiz w środę pytany o to jego udział w tych rozmowach powiedział, że spotkał się z prezydentem w poniedziałek. - Mam bardzo dobre relacje z Pałacem od samego początku, od 2015 roku i spotkaliśmy się na takiej rozmowie, powiedziałbym, prywatno-politycznej - dodał.

- Generalnie były to rozmowy o tej całej "bieżączce", o tym, jak wygląda Sejm, jak może wyglądać, w którą stronę pójdzie Polska i tak dalej. Bardzo ogólne tematy, po prostu w trosce o Polskę było to spotkanie - stwierdził.

Nowy rząd. Paweł Kukiz o "politycznej rozgrywce nagłaśnianej przez media"

Polityk podkreślił także, że rozmawia z wieloma osobami na różnych poziomach, zarówno politycznym jak i prywatnym, tak samo, jak "lata temu" spotykał się z "chłopakami z Platformy Obywatelskiej", będącymi jego kolegami ze studiów z czasów Niezależnego Zrzeszenia Studentów z lat 90.

Pytany o rozmowy dotyczące formułowania przyszłego rządu, Kukiz podkreślił, że w związku z tym trwa "pewnego rodzaju polityczna rozgrywka nagłaśniana bardzo przez media", co - w jego ocenie - jest kolejnym dowodem na to, że polska "ordynacja wyborcza, ustrój polityczny jest do natychmiastowej wymiany".

- W systemach większościowych przy ordynacji jednomandatowej rząd powstaje na drugi dzień po wyborach i wiadomo, czy wygrała lewa czy prawa strona - ocenił.

Jak wybiera się nowego premiera? Trzy konstytucyjne kroki

Konstytucja przewiduje trzy możliwe kroki wyłonienia rządu po wyborach. W pierwszym dużą rolę odgrywa prezydent, który m.in. desygnuje premiera, biorąc pod uwagę, że zaproponowany przez niego rząd, aby uzyskać wotum zaufania, musi zdobyć poparcie bezwzględnej większości w Sejmie.

Jeśli ta próba zakończyłaby się niepowodzeniem, inicjatywę przejmuje Sejm. Wówczas premier i rząd potrzebują bezwzględnej większości głosów w obecności co najmniej połowy ustawowej liczby posłów. Gdyby posłom nie udało się powołać rządu, inicjatywa wraca do prezydenta, a do wotum zaufania potrzebna jest zwykła większość.

***

Bądź na bieżąco i zostań jednym z 200 tys. obserwujących nasz fanpage - polub Interia Wydarzenia na Facebooku i komentuj tam nasze artykuły!

Video Player is loading.
Current Time 0:00
Duration -:-
Loaded: 0%
Stream Type LIVE
Remaining Time -:-
 
1x
    • Chapters
    • descriptions off, selected
    • subtitles off, selected
      reklama
      dzięki reklamie oglądasz za darmo
      Przemysław Czarnek: Jeśli koalicja, to tylko z PSL-em
      Przemysław Czarnek: Jeśli koalicja, to tylko z PSL-emRMF24.plRMF
      Przejdź na