Nowa tendencja na granicy. Dane wskazują jasno
Straż Graniczna podała nowe informacje na temat sytuacji na polsko-białoruskiej granicy. W czwartek próbę jej przekroczenia podjęło 15 osób. Wcześniej, od końca stycznia, przez ponad tydzień na granicy nie dochodziło do żadnych tego typu incydentów. Choć teraz dane SG wskazują, że pojawiają się pojedyncze zgłoszenia, wciąż jednak liczby nie są tak duże, jak te z ubiegłego roku.

15 osób podjęło w czwartek na granicy z Białorusią próbę nielegalnego przedostania się do Polski - przekazała Straż Graniczna w komunikacie opublikowanym na platformie X.
Próby te miały miejsce w okolicach Płaskiej - tam przekroczyć granicę próbowało dziewięć osób i Nowego Dworu (sześć osób) w województwie podlaskim. Były to osoby pochodzące z Iraku i Syrii.
Granica polsko-białoruska. Mniej osób podejmuje próby przekroczenia
Straż Graniczna od początku tego roku notuje spadek prób przekroczenia granicy. Od końca stycznia aż do początku lutego było nawet kilka dni, w trakcie których ich liczba wyniosła zero. Po ponad tygodniu, w którym nie było ani jednego takiego przypadku, 4 lutego próbę nielegalnego przedostania się do Polski z Białorusi podjęło 17 osób.
Następnego dnia ponownie nikt nie próbował przekroczyć granicy, a 6 lutego - jedna osoba, która - zauważona przez polski patrol - zawróciła na Białoruś.
Następnie w środę, zgodnie z komunikatem Straży Granicznej, osób było pięć, a w czwartek - 15.
Sytuacja na granicy. SG o powodach spadkowej tendencji
W województwie podlaskim od początku roku Straż Graniczna mówi o 126 próbach przekroczenia polsko-białoruskiej granicy. Porównując do samego grudnia 2023 roku, kiedy mówiono o dużym spadku, było ich ok. 450. Jeśli chodzi o cały 2023 rok - incydentów tego typu odnotowano niemal 26 tys.
Jak wskazuje mjr Katarzyna Zdanowicz, być może to duże ilości śniegu i silny mróz mogą zniechęcać cudzoziemców do podejmowania niezgodnych z prawem działań.
Z analiz, którymi dysponuje Straż Graniczna, wynika jednak, że migranci wciąż docierają do Rosji, głównie drogą lotniczą, przede wszystkim w oparciu o wizy studenckie i turystyczne. Dalszą podróż mają odbywać albo w kierunku Mińska na Białorusi - jeśli planowany jest kierunek przekroczenia granicy zewnętrznej UE z Polską, Litwą lub Łotwą - albo w kierunku Sankt Petersburga, gdy celem jest granica z Finlandią bądź Norwegią.
***
Bądź na bieżąco i zostań jednym z 200 tys. obserwujących nasz fanpage - polub Interia Wydarzenia na Facebooku i komentuj tam nasze artykuły!