Reklama

KO: Fundacja powiązana z politykami PiS wygrała konkurs i kupiła willę w Warszawie

- Fundacja "Polska Wielki Projekt", powiązana z politykami PiS, otrzymała w ramach konkursu MEiN 5 mln złotych na zakup willi od Skarbu Państwa - powiedziały posłanki KO Krystyna Szumilas i Katarzyna Lubnauer, informując o wynikach swojej kontroli. - Fundacja realizuje bardzo ambitne kongresy - odpowiada rzecznik PiS Rafał Bochenek.

Na konferencji prasowej posłanki KO poinformowały, że przeprowadziły kontrolę poselską zorganizowanego przez MEiN w ubiegłym roku konkursu na dofinansowania na "rozwój potencjału infrastrukturalnego podmiotów wspierających system oświaty i wychowania".

W radzie fundacji zasiadają politycy PiS

Jak poinformowały, łączne środki przeznaczone na konkurs wyniosły 40 mln; otrzymać można było maksymalnie 5 mln. Największym beneficjentem konkursu, jak podkreśliły, była fundacja Polska Wielki Projekt. Lubnauer zaznaczyła, że w radzie programowej fundacji zasiada m.in. minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński oraz europosłowie PiS Zdzisław Krasnodębski i Ryszard Legutko.

Reklama

- Ta fundacja dostała 5 mln zł na zakup nieruchomości, dokładnie willi na warszawskim Mokotowie, która została zakupiona od Polskiego Holdingu Nieruchomości; zaznaczę że to spółka, gdzie 72 proc. kapitału to kapitał Skarbu Państwa, pod nadzorem ministra Jacka Sasina - podkreśliła Lubnauer. Dodała, że willa ta po upływie pięciu lat będzie mogła zostać wykorzystana w dowolnych celach, w tym komercyjnych.

- Czyli mamy sytuację, w której publiczne pieniądze finansują willę, która stanie się własnością fundacji jednoznacznie powiązanej z politykami PiS - mówiła Lubnauer.

Posłanki zwracają uwagę na sposób organizacji konkursu

Wtórowała jej Szumilas, która zaznaczyła, że Krasnodębski, jako fundator fundacji ma właściwie całą władzę nad jej działaniem. - Nieruchomość, która jest w 72 proc. własnością Skarbu Państwa, przejdzie na własność fundacji zarządzanej przez polityka PiS - stwierdziła.

Szumilas wskazywała też, że sposób organizacji konkursu MEiN i krótkie terminy zgłoszeń sprawiały, że dana fundacja musiała być przygotowana do zakupu konkretnej nieruchomości i móc przedstawić odpowiednie dokumenty.

Jak mówiła, konkurs był skierowany do organizacji wspierającej edukację, a wedle statutu głównym zadaniem fundacji jest organizowanie kongresu Polska Wielki Projekt, a o "jakimś bezpośrednim wspieraniu systemu edukacji praktycznie nie ma" w statucie fundacji ani jednej wzmianki.

- Mam wrażenie że to była furtka dla każdego, kto mógł wpisać do wniosku cokolwiek o młodzieży, żeby dostać dofinansowanie. Największe, na 5 mln dostała fundacja Polska Wielki Projekt - dodała Lubnauer. Jak oceniła, fundacja prowadzi na swoich kongresach działalność "zdecydowanie polityczną". Posłanki zapowiedziały dalsze badanie sprawy, funduszy MEiN oraz kontrolę samej fundacji.

Rzecznik rządu odpowiada na zarzuty

O Fundację "Polska Wielki Projekt" był pytany rzecznik PiS Rafał Bochenek. - Jest to fundacja, która realizuje bardzo ambitne kongresy, na które zapraszane są osoby z różnych środowisk politycznych, społecznych, gospodarczych, na których prezentują swoje opinie i zdanie na temat tego, co dzieje się w Polsce i na świecie - powiedział rzecznik PiS na konferencji w Sejmie. Dodał, że "przyznawane są również nagrody dla osób zasłużonych, jeśli chodzi o polską myśl polityczną".

Pytany o szczegółowe zarzuty posłanek Bochenek odesłał do Ministerstwa Edukacji i Nauki.

PAP

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy