Reklama

Katarzyna Lubnauer

Katarzyna Lubnauer z domu Libudzisz to polska polityk, doktor nauk matematycznych i nauczycielka akademicka. Przewodnicząca partii Nowoczesna w latach 2017-2019 oraz posłanka na Sejm VIII i IX kadencji.
Katarzyna Lubnauer - najważniejsze informacje
Katarzyna Lubnauer /Archiwum RMF FM

Katarzyna Lubnauer - najważniejsze informacje

  • Data urodzenia:

    24.07.1969

  • Miejsce urodzenia:

    Łódź

  • Kraj urodzenia:

    Polska

  • Należy do:

Katarzyna Lubnauer z domu Libudzisz to polska polityk, doktor nauk matematycznych i nauczycielka akademicka. Przewodnicząca partii Nowoczesna w latach 2017-2019 oraz posłanka na Sejm VIII i IX kadencji.

Katarzyna Lubnauer – wykształcenie

Katarzyna Lubnauer ukończyła studia matematyczne na Uniwersytecie Łódzkim w roku 1993. Krótko pracowała jako nauczycielka, a następnie została nauczycielką akademicką w czasie studiów doktoranckich. W roku 2001 uzyskała tytuł doktora nauk matematycznych na Uniwersytecie Łódzkim, po czym objęła stanowisko adiunkta w Katedrze Teorii Prawdopodobieństwa i Statystyki.

Katarzyna Lubnauer – kariera polityczna

Katarzyna Lubnauer działała w Unii Demokratycznej od 1993 roku, a po jej połączeniu z Kongresem Liberalno-Demokratycznym w 1994 roku, w powstałej w ten sposób Unii Wolności. Była członkinią ostatniego zarządu krajowego Unii Wolności, a następnie weszła w skład władz krajowych Partii Demokratycznej – demokraci.pl, powstałej w roku 2005 z przekształcenia UW.
Uzyskała mandat posłanki w wyborach parlamentarnych w roku 2015, startując z listy partii politycznej Nowoczesna. Została zastępcą przewodniczącego Komisji Edukacji, Nauki i Młodzieży, a także członkinią Komisji Regulaminowej, Spraw Poselskich i Immunitetowych oraz Komisji Etyki Poselskiej.
W roku 2016 została wybrana na wiceprzewodniczącą Nowoczesnej. Była również rzecznikiem prasowym partii od stycznia do maja 2017 roku. W kwietniu tego samego roku Katarzyna Lubnauer objęła przewodnictwo w klubie poselskim (na stanowisku była do 9 stycznia 2018 roku), a w listopadzie 2017 roku wybrano ją na przewodniczącą ugrupowania. Dnia 6 grudnia 2018 roku została tymczasowo przewodniczącą koła poselskiego, gdy w wyniku odejścia kilkorga posłów partia utraciła klub. W kolejnym dniu w roli przewodniczącego Katarzynę Lubnauer zastąpił Paweł Pudłowski.
Katarzyna Lubnauer uzyskała ponownie mandat posłanki w wyborach parlamentarnych w 2019 roku, startując z listy Koalicji Obywatelskiej. Zrezygnowała z funkcji przewodniczącej partii Nowoczesna 24 listopada 2019 roku. Po formalnym zjednoczeniu klubów w roku 2019 posłowie partii Nowoczesna wstąpili do klubu Platformy Obywatelskiej–Koalicji Obywatelskiej. Katarzyna Lubnauer została jednym z wiceprzewodniczących. 

Katarzyna Lubnauer – życie prywatne

Matka Katarzyny Lubnauer, Zdzisława, jest profesorem mikrobiologii, a ojciec, Jerzy, chemikiem. Mąż posłanki, Maciej Lubnauer, jest finansistą. Para wzięła ślub w marcu 1991 roku. Mają córkę, Annę, która urodziła się w roku 1997. Katarzyna Anna Lubnauer deklaruje się jako osoba niewierząca.

Katarzyna Lubnauer - Wiadomości

Katarzyna Lubnauer - Wideo