Reklama

Zdzisław Krasnodębski

Poniedziałek, 25 września 2023 (15:11)AktualizacjaWtorek, 26 września 2023 (10:35)

Zdzisław Krasnodębski jest polskim socjologiem, filozofem społecznym, publicystą, nauczycielem akademickim, doktorem habilitowanym nauk humanistycznych, europosłem i byłym wiceprzewodniczącym Parlamentu Europejskiego.

Zdzisław Krasnodębski
Zdzisław Krasnodębski/Archiwum RMF FM

Zdzisław Krasnodębski

​Zdzisław Krasnodębski - wykształcenie

W 1972 r. Zdzisław Krasnodębski ukończył Liceum Ogólnokształcące w Grójcu. W 1976 r. został absolwentem Wydziału Filozofii i Socjologii Uniwersytetu Warszawskiego, a 1981 r. także Ruhr-Universität w Bochum w Niemczech. W 1984 r. uzyskał stopień naukowy doktora, a następnie w 1991 r. doktora habilitowanego na Uniwersytecie Warszawskim.

Zdzisław Krasnodębski - działalność naukowa

Od 1976 do 1991 r. Zdzisław Krasnodębski wykładał socjologię i filozofię społeczną na Uniwersytecie Warszawskim. Następnie pracował jako profesor socjologii na Uniwersytecie w Kassel. Od 1992 r. zamieszkał na stałe w Niemczech. W 1995 r. został profesorem Uniwersytetu w Bremie, gdzie m.in. kierował interdyscyplinarnymi studiami kultury polskiej

Od lat Zdzisław Krasnodębski angażuje się w relacje polsko-niemieckie. Od 2006 do 2008 r. był przewodniczącym rady Fundacji Współpracy Polsko-Niemieckiej.

W latach 1999-2006 Zdzisław Krasnodębski był w składzie Komitetu Socjologii PAN

Od 2001 do 2011 r. był profesorem nadzwyczajnym na Uniwersytecie Kardynała Wyszyńskiego i został zwolniony - oficjalnie z powodu kwestii organizacyjno-dydaktycznych.

Zdzisław Krasnodębski wykładał również na Katolickim Uniwersytecie Ameryki, Columbia University i Princeton University

Aktualnie jest profesorem na Akademii Ignatianum w Krakowie.

Zdzisław Krasnodębski - kariera polityczna

W 2005 r. Krasnodębski był członkiem honorowego komitetu poparcia Lecha Kaczyńskiego w wyborach prezydenckich. Od 2007 do 2009 r. był członkiem Rady Służby Publicznej. W 2010 r. został powołany przez prezydenta Lecha Kaczyńskiego na członka Narodowej Rady Rozwoju. 

W 2014 r. Zdzisław Krasnodębski został członkiem rady programowej PiS.

W 2014 r. Zdzisław Krasnodębski startował w wyborach do PE z listy PiS i został eurodeputowanym

W 2015 r. był członkiem Rady Kampanii Prezydenckiej Andrzeja Dudy.

1 marca 2018 r. został wybrany na wiceprzewodniczącego Parlamentu Europejskiego na miejsce odwołanego Ryszarda Czarneckiego.

W 2019 r. Zdzisław Krasnodębski z powodzeniem ubiegał się o reelekcję w wyborach do Europarlamentu z listy PiS. Nie został jednak wybrany ponownie na wiceprzewodniczącego PE

Aktualnie pełni tam funkcję m.in. wiceprzewodniczącego Komisji Przemysłu, Badań Naukowych i Energii. W Europarlamencie zasiada z ramienia Prawa i Sprawiedliwości, jest członkiem prezydium europarlamentarnej grupy Europejskich Konserwatystów i Reformatorów.

Zdzisław Krasnodębski jest członkiem kapituły Nagrody im. Lecha Kaczyńskiego.

Zdzisław Krasnodębski - kontrowersje

W 2020 r. jego córka - Maria Krasnodębska - dostała stanowisko zastępczyni ambasadora RP w Reykjaviku. Portal OKO.press podawał, że nie była ona wcześniej dyplomatką, nie spełniała wymagań na to stanowisko i wkrótce wybierała się na urlop macierzyński.

Po katastrofie lotniczej w Smoleńsku Zdzisław Krasnodębski opublikował manifest "Już nie przeszkadza", przedstawiający prezydenta Lecha Kaczyńskiego w roli ofiary liberalnego "przemysłu pogardy".

Zdzisław Krasnodębski - życie prywatne

Zdzisław Krasnodębski urodził się 11 kwietnia 1953 r. w Choszcznie (woj. zachodniopomorskie).

Zdzisław Krasnodębski - Wiadomości

Poniedziałek, 29 kwietnia 2024 (13:05)
Wszystko wskazuje na to, że Jacek Saryusz-Wolski jednak znajdzie się na listach PiS do Parlamentu Europejskiego. - Otrzymał propozycję, byłem świadkiem, jak ją przyjął - zdradził w Polsat News Adam...
Piątek, 26 kwietnia 2024 (15:33)
Listy PiS do europarlamentu bardziej wynikają z logiki polityki krajowej niż z wyzwań polityki europejskiej. Spychana do narożnika opozycja tego nie uniknie. Pytanie jednak, czy PiS pogodzi opór...
Czwartek, 25 kwietnia 2024 (21:57)
- Putin przestawia ekonomię i mówi, że będzie gotowy za trzy lata - powiedział w programie "Lepsza Polska" prawnik Lejb Fogelman. Według niego Europa musi przestawić się na tryb wojenny.
Środa, 12 kwietnia 2023 (10:54)
W swoim ostatnim artykule, opublikowanym już po śmierci, Paweł Śpiewak opisał demokrację niszczoną przez partie. Szkoda, że w opisie nie uwzględnił partii, która niszczyła ją najbardziej.

Zdzisław Krasnodębski - Wideo

Piątek, 3 marca 2023 (11:29)
Mówiąc sarkastycznie, połączyłbym to z referendum dotyczącym eutanazji. W takich sprawach nie powinno być referendów. W tej kwestii zgadzam się z PO - tak propozycję zorganizowania referendum ws....