Piotr Gliński – wykształcenie
Piotr Gliński ukończył studia na Uniwersytecie Warszawskim. W roku 1978 uzyskał tytuł magistra z dziedziny ekonomii, a następnie rozpoczął przewód doktorski w Zakładzie Badań nad Stylami Życia Instytutu Filozofii i Socjologii Polskiej Akademii Nauk. Tytuł doktora nauk humanistycznych zdobył w roku 1984. Od 2008 r. posiada tytuł profesora.
Piotr Gliński – kariera polityczna
Od 1976 r. angażował się w działalność opozycji demokratycznej. Był związany m.in. ze
Studenckim Komitetem Solidarności. W latach 80. był członkiem zespołu interwencji i mediacji
NSZZ „Solidarność” regionu Mazowsze. Po wprowadzeniu stanu wojennego współpracował z
podziemnymi strukturami „Solidarności”.
W drugiej połowie lat 90. działał w Wyborczej Koalicji Liderów Ekologicznych. Z jej ramienia kandydował bez powodzenia w wyborach parlamentarnych w 1997 r. z listy Unii Wolności. Był członkiem tej partii od 1998 do 2000 r.
Piotr Gliński brał udział w tworzeniu partii Zieloni 2004, do której jednak ostatecznie nie przystąpił z powodu różnic programowych.
W 2010 r. prezydent
Lech Kaczyński powołał go na członka Narodowej Rady Rozwoju. Został członkiem Zespołu Koordynacyjnego tego gremium. Dwa lata później
Jarosław Kaczyński mianował Piotra Glińskiego kandydatem na premiera, który miałby stanąć na czele rządu po ewentualnym przyjęciu zgłoszonego przez
PiS wotum nieufności dla gabinetu
Donalda Tuska.
W 2015 r. objął urzędy wicepremiera oraz ministra kultury i dziedzictwa narodowego w rządzie Beaty Szydło. Przez ten okres powołał kilkadziesiąt nowych instytucji kultury (m.in. Instytut Solidarności i Męstwa, Instytut Dziedzictwa Myśli Narodowej im. Romana Dmowskiego i Ignacego Jana Paderewskiego, Instytut Dziedzictwa Solidarności, Muzeum Pamięć i Tożsamość im. św. Jana Pawła II w Toruniu, Instytut Literatury, Narodowy Instytut Architektury i Urbanistyki, Polską Operę Królewską).
Prezydent
Andrzej Duda w 2017 r. powołał
Piotra Glińskiego na stanowisko przewodniczącego Komitetu do spraw Pożytku Publicznego. Z kolei dwa lata później został przewodniczącym Komitetu Społecznego Rady Ministrów.
W wyborach parlamentarnych w 2023 r. uzyskał mandat posła na Sejm X kadencji z listy PiS.
Piotr Gliński - życie prywatne
Piotr Gliński jest żonaty z Renatą Koźlicką-Glińską, dyrektorem programowym Polsko–Amerykańskiej Fundacji Wolności. Ma córkę i syna. Jest bratem reżysera Roberta Glińskiego, a także synem architekta Tadeusza Glińskiego oraz Marty Alicji Glińskiej, sanitariuszki w batalionie „Zośka” Armii Krajowej.