Reklama

Reklama

Piotr Gliński

Piotr Gliński /Piotr Molecki/East News /East News
Piotr Gliński to polski socjolog, polityk i nauczyciel akademicki, a także profesor nauk humanistycznych. Jest wiceprezesem Rady Ministrów, ministrem kultury i dziedzictwa narodowego oraz przewodniczącym Komitetu do spraw Pożytku Publicznego. 

Piotr Gliński – wykształcenie

Piotr Gliński ukończył studia na Uniwersytecie Warszawskim. W roku 1978 uzyskał tytuł magistra z dziedziny ekonomii, a następnie rozpoczął przewód doktorski w Zakładzie Badań nad Stylami Życia Instytutu Filozofii i Socjologii Polskiej Akademii Nauk. Tytuł doktora nauk humanistycznych zdobył w roku 1984. Od 2008 r. posiada tytuł profesora. 

Piotr Gliński – kariera polityczna

Od 1976 r. angażował się w działalność opozycji demokratycznej. Był związany m.in. ze Studenckim Komitetem Solidarności. W latach 80. był członkiem zespołu interwencji i mediacji NSZZ „Solidarność” regionu Mazowsze. Po wprowadzeniu stanu wojennego współpracował z podziemnymi strukturami „Solidarności”

W drugiej połowie lat 90. działał w Wyborczej Koalicji Liderów Ekologicznych. Z jej ramienia kandydował bez powodzenia w wyborach parlamentarnych w 1997 r. z listy Unii Wolności. Był członkiem tej partii od 1998 do 2000 r. 

Piotr Gliński brał udział w tworzeniu partii Zieloni 2004, do której jednak ostatecznie nie przystąpił z powodu różnic programowych. 

W 2010 r. prezydent Lech Kaczyński powołał go na członka Narodowej Rady Rozwoju. Został członkiem Zespołu Koordynacyjnego tego gremium. Dwa lata później Jarosław Kaczyński mianował Piotra Glińskiego kandydatem na premiera, który miałby stanąć na czele rządu po ewentualnym przyjęciu zgłoszonego przez PiS wotum nieufności dla gabinetu Donalda Tuska

W 2015 r. objął urzędy wicepremiera oraz ministra kultury i dziedzictwa narodowego w rządzie Beaty Szydło. Przez ten okres powołał kilkadziesiąt nowych instytucji kultury (m.in. Instytut Solidarności i Męstwa, Instytut Dziedzictwa Myśli Narodowej im. Romana Dmowskiego i Ignacego Jana Paderewskiego, Instytut Dziedzictwa Solidarności, Muzeum Pamięć i Tożsamość im. św. Jana Pawła II w Toruniu, Instytut Literatury, Narodowy Instytut Architektury i Urbanistyki, Polską Operę Królewską). 

Prezydent Andrzej Duda w 2017 r. powołał Piotra Glińskiego na stanowisko przewodniczącego Komitetu do spraw Pożytku Publicznego. Z kolei dwa lata później został przewodniczącym Komitetu Społecznego Rady Ministrów. 

Piotr Gliński – życie prywatne 

Piotr Gliński jest żonaty z Renatą Koźlicką-Glińską, dyrektorem programowym Polsko–Amerykańskiej Fundacji Wolności. Ma córkę i syna. Jest bratem reżysera Roberta Glińskiego, a także synem architekta Tadeusza Glińskiego oraz Marty Alicji Glińskiej, sanitariuszki w batalionie „Zośka” Armii Krajowej.

Temat Piotr Gliński znajdziesz również w serwisie:

Wiadomości

Wideo