Kalendarz ważny dla katolika. W te dni trzeba iść do kościoła w 2025 roku
Jak wygląda kalendarz świąt liturgicznych na 2025 rok? W które dni trzeba iść do kościoła, które są dniami wolnymi od pracy? Oto szczegółowa lista.

Rok 2025 przyniesie bogaty kalendarz świąt kościelnych, które stanowią fundament duchowego życia katolików na całym świecie. Każde z tych świąt nie tylko ma swoje głębokie znaczenie religijne, ale także łączy wszystkich wiernych na świecie w atmosferze modlitwy, zadumy i radości w zależności od charakteru uroczystości.
Przedstawiamy najważniejsze święta, które warto mieć na uwadze w nadchodzącym roku.
Nowy Rok i Uroczystość Świętej Bożej Rodzicielki Maryi
Nowy Rok rozpoczyna się od prawdziwie duchowej odnowy. Kiedy wszyscy odpoczywają po gorącej, sylwestrowej nocy, katolicy na drugi dzień idą do kościoła.
1 stycznia to nie tylko czas na składanie noworocznych życzeń, ale także uroczystość poświęcona Matce Bożej, która przypomina nam o jej roli w tajemnicy zbawienia. To dzień, kiedy katolicy są zobowiązani, by uczestniczyć we mszy świętej.
Święto Trzech Króli (Objawienie Pańskie) - 6 stycznia
Objawienie Pańskie, znane powszechnie jako Święto Trzech Króli, to dzień, w którym Kościół upamiętnia pokłon Mędrców ze Wschodu, którzy złożyli hołd dzieciątku Jezus. W Polsce to również czas tradycyjnych orszaków Trzech Króli, które stają się coraz bardziej popularne w wielu miastach.
Tego dnia wierni powinni uczestniczyć we mszy świętej. 6 stycznia w 2025 r. wypada w poniedziałek, co daje długi, styczniowy weekend.
Środa Popielcowa. Kiedy wypada?
Środa Popielcowa w 2025 r. wypada 5 marca i rozpoczyna czterdziestodniowy okres Wielkiego Postu - czas pokuty, modlitwy i refleksji.
Tego dnia obowiązuje post ścisły - co do jakości (bezmięsny) i co do ilości (trzy posiłki w ciągu dnia i jeden do syta). W ten sposób rozpoczyna się czterdziestodniowy okres przygotowujący wiernych do najważniejszego święta w roku liturgicznym - Wielkanocy.
Wielki Post to okazja do duchowego zatrzymania się i pogłębienia relacji z Bogiem. W Środę Popielcową wierni nie mają obowiązku uczestniczyć we mszy świętej, choć zachęca się, by iść wówczas do kościoła i zgodnie ze zwyczajem posypać głowę popiołem.
Wielki Tydzień i Wielkanoc 2025
Najważniejszy tydzień w kalendarzu liturgicznym tzw. Wielki Tydzień rozpoczyna się Niedzielą Palmową (13 kwietnia), która wprowadza wiernych w misterium Męki Pańskiej. Tuż po niej, następuje tzw. Triduum Paschalne - trzy dni, podczas których Kościół wspomina czas męki, śmierci i zmartwychwstania Jezusa.
Wielki Czwartek (17 kwietnia) przypomina ustanowienie Eucharystii podczas Ostatniej Wieczerzy, a Wielki Piątek (18 kwietnia) to dzień zadumy nad śmiercią Jezusa na krzyżu. Wielka Sobota (19 kwietnia) natomiast pozostaje w klimacie ciszy i smutku, ale do czasu Wigilii Paschalnej, która następuje po zmroku i ukazuje wiernym zwycięstwo Chrystusa nad śmiercią.
Podczas Triduum Paschalnego wierni nie mają obowiązku uczestnictwa we mszy świętej, natomiast jest to najpiękniejszy i najważniejszy czas dla wszystkich chrześcijan, zatem w miarę możliwości katolicy chcą uczestniczyć w tych dniach we wszystkich uroczystościach.
Kulminacją tego okresu jest Wielkanoc (20 kwietnia), najważniejsze święto chrześcijańskie upamiętniające zmartwychwstanie Chrystusa. Niedziela Zmartwychwstania jest świętem nakazanym - tego dnia wierni są zobowiązani, by uczestniczyć we mszy świętej.
Do obchodów Wielkiej Nocy należy także Poniedziałek Wielkanocny - tzw. lany poniedziałek. Tego dnia Kościół podtrzymuje radość ze zmartwychwstania Pańskiego. Tego dnia nie ma obowiązku uczestnictwa we mszy świętej.
Wniebowstąpienie i Zesłanie Ducha Świętego
Wniebowstąpienie Pańskie w wielu krajach obchodzone jest 40 dni po Wielkanocy (w czwartek) i przypomina o wniebowstąpieniu Jezusa, natomiast w Polsce przypada na dzień siódmej niedzieli po Zmartwychwstaniu, czyli w 2025 r. będzie to 1 czerwca.
Z kolei Zesłanie Ducha Świętego (8 czerwca) to uroczystość zamykająca okres wielkanocny, upamiętniająca zstąpienie Ducha Świętego na apostołów, które uważane jest za początek działalności Kościoła.
Oba te święta wypadają w niedzielę - trzeba w te dni iść do kościoła.
Boże Ciało 2025
Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa (Boże Ciało) w 2025 r. wypada 19 czerwca. To święto Eucharystii, podczas którego wierni uczestniczą w uroczystych procesjach.
Jest to publiczne wyznanie wiary, które ma głębokie korzenie w tradycji katolickiej.
Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny (15 sierpnia)
To jedno z najstarszych świąt maryjnych, obchodzone na pamiątkę wniebowzięcia Maryi z ciałem i duszą. W Polsce to także jedno z najważniejszych świąt ku czci Matki Bożej. Znane jest także jako Matki Bożej Zielnej.
Dzień ten jest dniem wolnym od pracy, a w 2025 r. 15 sierpnia wypada w piątek, co daje długi weekend.
Wszystkich Świętych i Dzień Zaduszny
Uroczystość Wszystkich Świętych (1 listopada - wtorek) to czas, w którym Kościół oddaje cześć wszystkim świętym, znanym i nieznanym, którzy osiągnęli chwałę nieba. To święto nakazane, kiedy wierni są zobowiązani uczestniczyć we mszy świętej, a także dzień wolny od pracy.
Zaraz po nim, Dzień Zaduszny (2 listopada) poświęcony jest modlitwie za wszystkich zmarłych, wyrażając nadzieję na życie wieczne.
Uroczystość Chrystusa Króla (23 listopada)
Obchodzona w ostatnią niedzielę roku liturgicznego Uroczystość Chrystusa Króla przypomina o panowaniu Jezusa Chrystusa nad całym światem.
Święto to wypada w niedzielę, zatem wierni są zobowiązani by tego dnia uczestniczyć we mszy świętej.
Adwent i Boże Narodzenie: Oczekiwanie na Zbawiciela
Adwent, który w 2025 roku rozpoczyna się 1 grudnia, to czas radosnego oczekiwania na przyjście Zbawiciela. Wieńczy go Boże Narodzenie (25 grudnia), jedno z najbardziej uroczystych świąt, obchodzone w radosnym nastroju, upamiętniające narodziny Jezusa Chrystusa. To drugie najważniejsze święto w katolickim roku liturgicznym. Tego dnia wierni są zobowiązani do uczestnictwa we mszy świętej.
Kalendarz świąt kościelnych na 2025 rok jest pełen duchowych okazji do refleksji, modlitwy i radości. Każde z tych świąt niesie ze sobą głębokie przesłanie i jest okazją do pogłębiania swojej wiary.