Reklama

Reklama

IMGW ostrzega przed burzami superkomórkowymi w dwóch województwach

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej zaktualizował swoją prognozę na dziś dotyczącą możliwych burz i gwałtownych zjawisk pogodowych. Burze wystąpią w centrum i na południowym wschodzie kraju. Na Podkarpaciu i na Lubelszczyźnie mogą im towarzyszyć silne porywy wiatru oraz grad.

Jak wynika z prognozy IMGW, burze wystąpią w południowo wschodniej części kraju i w centrum. W pasie od woj. opolskiego i śląskiego, przez łódzkie i część mazowieckiego, po pogranicze lubelskiego i podlaskiego burze będą miały łagodniejszy przebieg.

"Głównym zagrożeniem w tym wypadku wydają się wydajniejsze opady deszczu do 20-35 mm (...) Porywy wiatru nie powinny w trakcie tych burz przekraczać 60-70 km/h. Punktowo krótkotrwale możliwy jest drobny grad, chociaż ryzyko jego wystąpienia jest nieduże" - podaje IMGW.

Burze superkomórkowe w dwóch województwach

Burze o znacznie gwałtowniejszym przebiegu prognozowane są dla Podkarpacia i Lubelszczyzny. Tam synoptycy z IMGW przewidują powstanie tzw. burz superkomórkowych.

Reklama

"Burzom superkomórkowym - oprócz wydajnych opadów deszczu - mogą towarzyszyć także silniejsze porywy wiatru do 90 km/h oraz opady gradu o średnicy do 2-4 cm" - informuje IMGW.

Ostrzeżenia IMGW przed burzami

Alerty IMGW drugiego stopnia przed silnym deszczem z burzami obowiązują w województwach: świętokrzyskim, małopolskim, śląskim, a także w części województw: lubelskiego, podlaskiego, mazowieckiego, łódzkiego i opolskiego.

Ostrzeżenia drugiego stopnia przed burzami z gradem wydano natomiast dla południowych części województwa lubelskiego i podkarpackiego. 

Z kolei ostrzeżenia pierwszego stopnia przed silnym deszczem z burzami obowiązują w części województw: opolskiego, łódzkiego, mazowieckiego i podlaskiego, zaś alert pierwszego stopnia przed upałami wydano dla południowej i wschodniej części województwa podkarpackiego.

Alert RCB dla trzech województw

Rządowe Centrum Bezpieczeństwa ogłosiło we wtorek alert przed silnym wiatrem, ulewnym deszczem i lokalnie gradem w woj. lubelskim oraz części woj. mazowieckiego i podlaskiego.

"Uwaga! Dziś prognozowany silny wiatr, ulewny deszcz i lokalnie grad w woj. lubelskim oraz części powiatów województw: mazowieckiego i podlaskiego" - napisało we wtorek na Twitterze Rządowe Centrum Bezpieczeństwa.

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy