Reklama

Ferie zimowe w cieniu drożyzny. Badania pokazują, ilu Polaków stać na wyjazd

Ferie zimowe w szkołach rozpoczęły się 14 stycznia i potrwają do 26 lutego. Jak wynika z badania dla Rejestru Dłużników BIG InfoMonitor, 26 proc. Polaków ma w tym roku zimowe plany wyjazdowe, w tym 9 proc. wyjedzie tylko w trakcie ferii. Wyjeżdżający w terminach innych niż ferie częściej decydują się na wypoczynek we własnym zakresie, głównie w Polsce.

Jak wynika z badania "Plany Polaków dotyczące zimowego wypoczynku" dla Rejestru Dłużników BIG InfoMonitor, 26 proc. Polaków ma w tym roku jakieś zimowe plany wyjazdowe, w tym 9 proc. wyjedzie tylko w trakcie trwania ferii zimowych w danym województwie, 8 proc. wskazuje, że wyjeżdża zarówno w trakcie ferii zimowych, jak i po, a 9 proc. po feriach. Wyjazdy w czasie ferii deklarują częściej osoby mające dzieci w wieku szkolnym (30 proc.) niż pozostali respondenci (4 proc.).

Z kolei 74 proc. Polaków nie wybierze się na żaden wyjazd zimowy w 2023 r. Częściej pozostaną w domu osoby, które nie mają dzieci w wieku szkolnym (79 proc.), niż mające dzieci w takim wieku (52 proc.).

Reklama

Ferie zimowe 2023. Noclegi droższe nawet o 40 proc.

Główny analityk BIG InfoMonitor prof. Waldemar Rogowski zwrócił uwagę, że na tegoroczne plany wyjazdowe wpływa bieżąca sytuacja materialna Polaków. - Wzrost kosztów życia przy jednoczesnym wzroście kosztów wyjazdów - oferty noclegów są nawet o 30 - 40 proc. droższe niż przed rokiem, przełożyły się na te decyzje - stwierdził. Komentując wyniki badania zaznaczył, że widać w nim, gdzie wraz ze spadkiem zamożności, ubywa chętnych do wypoczynku zimowego.

Ci, którym środków nie wystarcza nawet na najpilniejsze potrzeby, mówią o swoich planach w co siódmym przypadku. Osoby, którym pieniędzy wystarcza na wszystkie wydatki i mogą jeszcze odłożyć - w co trzecim. - Choć osoby zamożne w 60 proc. wskazań mają aspiracje wyjazdowe, to jednak nadal 40 proc. pozostaje bez żadnych planów, co wskazywałoby na to, że niezależnie od poziomu życia, podchodzimy dziś z większą rozwagą do większych wydatków - ocenił.

Wysłanie pociech na jakąś formę wypoczynku w trakcie trwania zimowej przerwy w nauce, która rozpoczęła się 16 stycznia i będzie trwać do końca lutego, planuje 39 proc. Polaków z dziećmi między 6 a 18 rokiem życia. Rodzice deklarują najczęściej wysłanie dzieci do rodziny (20 proc.). Co dziewiąty rodzic zainwestuje w wyjazd zorganizowany dla dziecka lub dla całej rodziny (11 proc.). Dla 5 proc. uczniów będą to wyłącznie półkolonie, czyli zorganizowane zajęcia w miejscu zamieszkania, bez noclegu. - 30 proc. osób mających dzieci w wieku szkolnym jeszcze nie podjęło decyzji co do wyjazdu na ferie - odsetek osób, które zdecydują się na zimowy wypad może więc jeszcze wzrosnąć - dodał prof. Rogowski.

Gdzie najczęściej jeżdżą Polacy?

Osoby wyjeżdżające na ferie zimowe (w terminie ferii szkolnych w danym województwie) z taką samą częstotliwością wybierają zorganizowane samodzielnie wyjazdy krajowe oraz te do rodziny (43 proc.). Z kolei wyjeżdżający w terminach innych niż ferie częściej decydują się na zorganizowanie wypoczynku we własnym zakresie, głównie w Polsce (53 proc.). Zagranica to z kolei dwukrotnie częściej cel zimowych podróży osób bez dzieci w wieku szkolnym (32 proc.) niż tych, którzy je mają (15 proc.).

Natomiast 48 proc. Polaków deklaruje, że jest w stanie sfinansować wyjazdy na zimowy wypoczynek z bieżących dochodów. Co trzeci sięgnie do oszczędności (35 proc.). Dodatkową aktywność zarobkową w celu sfinansowania wyjazdu podejmuje, z kolei, 11 proc. ankietowanych, a 6 proc. - wykorzysta środki z bonów turystycznych. Co dziesiąty rodak zaznacza, że wyjazd nie wymaga od niego szczególnych nakładów finansowych. Natomiast 11 proc. zapożyczy się na poczet zimowego relaksu (pożyczka u rodziny, kredyt lub pożyczka w instytucji finansowej), niektórzy w więcej niż jednym miejscu.

Osoby nieplanujące wyjazdu uzasadniają to najczęściej (42 proc.) brakiem takiego zwyczaju - "nigdy nie wyjeżdżam na ferie", w tym 26 proc. osób z dziećmi w wieku szkolnym i 44 proc. osób bez pociech w wieku szkolnym.

Na brak pieniędzy na wyjazdy wskazuje 24 proc. osób. Kolejne 21 proc. wspomina o wzroście kosztów pobytu w hotelach i pensjonatach. A część ze względu na finanse musi wybierać - albo urlop w okresie zimowym, albo w letnim i dlatego co siódma osoba rezygnuje z wyjazdu zimowego. Pozostałych ogranicza brak urlopu w tym terminie, utrata pracy, względy zdrowotne czy generalnie niechęć do zimy.

Badanie przeprowadziła firma Quality Watch na zlecenie BIG InfoMonitor, na próbie 1060 dorosłych Polaków techniką CAWI; termin: 6-9 stycznia 2023 r. 

PAP
Dowiedz się więcej na temat: ferie zimowe 2023

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy