Egzamin ósmoklasisty 2025. Język angielski. Arkusz CKE i odpowiedzi
Egzamin ósmoklasisty 2025, dzień trzeci. Uczniowie kończący szkołę podstawową przystąpili w czwartek do egzaminu z języka obcego nowożytnego. Większość uczniów wybrała język angielski. Na rozwiązanie testu przewidziano 110 minut. Publikujemy oficjalny arkusz CKE wraz z rozwiązaniami od naszych ekspertów.

Spis treści:
Egzamin ósmoklasisty 2025 jest obowiązkowy dla wszystkich osób kończących szkołę podstawową. We wtorek uczniowie podchodzili do egzaminu z języka polskiego, a w środę - z matematyki.
Egzamin ósmoklasisty 2025 z języka angielskiego. Arkusz CKE i odpowiedzi
W tym miejscu publikujemy oficjalny arkusz CKE ze wszystkimi rozwiązaniami zaproponowanymi przez naszych ekspertów.




Egzamin ósmoklasisty 2025 - język angielski. Zadania ze słuchu



Język angielski - egzamin ósmoklasisty 2025. Arkusz CKE i odpowiedzi eksperta



Egzamin ósmoklasisty 2025 z j. angielskiego. Zadanie z trzema statkami




Język angielski - egzamin ósmoklasisty 2025. Uzupełnianie luk

Co było w arkuszu CKE z języka angielskiego? "Napisz e-mail"


Egzamin ósmoklasisty 2025. Język angielski
W przypadku egzaminu z języka obcego nowożytnego ósmoklasista mógł zdecydować się na przystąpienie do testu z jednego z następujących języków: angielskiego, francuskiego, hiszpańskiego, niemieckiego, rosyjskiego lub włoskiego. Uczeń musiał jednak wybrać język, którego uczył się w szkole w ramach obowiązkowych zajęć. Wyjątek stanowią dzieci z Ukrainy, które mogły zdawać dowolny język obcy.
Z danych Centralnej Komisji Egzaminacyjnej wynika, że 98,4 proc. uczniów zdecydowało się na wybór egzaminu z języka angielskiego. Ósmoklasiści rozpoczęli jego rozwiązywanie o godz. 9:00.
Egzamin ósmoklasisty 2025. Język polski. Arkusz CKE i odpowiedzi
Arkusze CKE wraz z zaproponowanymi przez naszych ekspertów odpowiedziami publikujemy w raporcie specjalnym Egzamin ósmoklasisty 2025.
Egzamin ósmoklasisty 2025, język angielski. Jak wygląda?
Egzamin z języka obcego nowożytnego, w tym z języka angielskiego, trwa 110 minut. Dla uczniów, którym przysługuje dostosowanie warunków egzaminu, czas ten może zostać wydłużony o 55 minut.
W arkuszu egzaminacyjnym są zarówno zadania zamknięte, jak i otwarte. Test podzielony jest na następujące części:
- Rozumienie ze słuchu
- Znajomość funkcji językowych
- Rozumienie tekstów pisanych
- Znajomość środków językowych
- Wypowiedź pisemna.
Każdy z segmentów oprócz wypowiedzi pisemnej zawiera kilka bądź kilkanaście pytań. Są to zarówno pytania zamknięte (wielokrotnego wyboru lub dobieranie prawidłowej odpowiedzi), jak i pytania otwarte polegające m.in. na uzupełnieniu luk, tłumaczeniu fragmentów zdań i parafrazę.
Ostatnie zadanie, wypowiedź pisemna, polega na napisaniu krótkiego tekstu informacyjnego z elementami opisu, opowiadania, zaproszenia, wyrażania i uzasadniania opinii, zgodnie ze wskazówkami podanymi w poleceniu. Długość wypowiedzi zazwyczaj nie powinna przekraczać 120 wyrazów.
Egzamin ósmoklasisty 2025, język angielski. Czy można nie zdać? Kiedy wyniki?
Arkusze wypełnione przez ósmoklasistów trafią do egzaminatorów. Okręgowe komisje egzaminacyjne przekażą do szkół odpowiedź zwrotną wraz z informacją o wyniku do 4 lipca. Tego samego dnia wyniki zostaną przekazane uczniom, a CKE ogłosi ogólnopolskie wyniki tegorocznego egzaminu.
Egzaminu ósmoklasisty nie można nie zdać. Ostateczny wynik wpływa jednak na przyjęcie ucznia do wybranej przez niego szkoły ponadpodstawowej. Wynik za egzamin stanowi połowę punktów rozpatrywanych przy rekrutacji. Drugą połowę stanowią oceny na świadectwie, inne osiągnięcia ucznia, a także punkty za wolontariat.