Egzamin ósmoklasisty 2025. Matematyka. Specyficzne ruchy w sieci
Egzamin ósmoklasisty 2025 rozpoczął się od języka polskiego. W środę uczniowie podeszli z kolei do matematyki. Zdający od wtorku przeszukiwali sieć w nadziei na ewentualne przecieki egzaminu. Szukali również nietypowych fraz, jak np. moneta próbna. Interia opublikuje oficjalny arkusz CKE wraz z odpowiedziami przygotowanymi przez naszych ekspertów.

Spis treści:
Egzamin ósmoklasisty 2025 jest obowiązkowy. Każdy uczeń musi do niego przystąpić, aby ukończyć szkołę.
Egzamin ósmoklasisty 2025. Język polski - arkusz CKE i odpowiedzi
We wtorek uczniowie klas ósmych rozwiązywali test z języka polskiego. Drugiego dnia egzaminów zmierzyli się z królową nauk - matematyką.
Interia każdego dnia publikuje arkusze CKE wraz z odpowiedziami zaproponowanymi przez naszych ekspertów. Arkusz egzaminu z matematyki znajdzie się u nas w środę po godz. 14 pod TYM LINKIEM.
Poniżej arkusz i rozwiązania z języka polskiego:
Szukali przecieków przed egzaminem ósmoklasisty 2025 z matematyki
Uczniowie od wtorku przeszukiwali sieć, powtarzając zagadnienia, których spodziewali się na środowym egzaminie. Szczególną uwagę w statystykach dot. wyszukiwań poświęca się z kolei ewentualnym przeciekom. Zdający liczyli bowiem na to, że zadania egzaminacyjne - wbrew prawu - wypłyną do sieci przed rozpoczęciem testu.
Jak podkreśla CKE, w przypadkach potwierdzonego oszustwa może dojść do unieważnienia całego egzaminu.
W danych z wyszukiwarek internetowych widać także konkretne zagadnienia egzaminacyjne, których popularność rosła z godziny na godzinę. Uczniowie wyszukiwali m.in. takie hasła jak moneta próbna, równoległobok, trójkąt równoramienny, cyfry rzymskie czy geometria.
Egzamin ósmoklasisty 2025. Matematyka. Jak wygląda test?
Egzamin ósmoklasisty 2025 z matematyki odbył się w środę 14 maja o godzinie 9:00. Egzamin trwał 125 minut i zakończył się o godz. 11:05.
Egzamin z matematyki składa się z 14-15 zadań zamkniętych oraz pięciu-sześciu otwartych, które wymagać będą krótkich odpowiedzi.
Egzamin ósmoklasisty z matematyki. Zakres materiału
Uczniowie muszą wykazać się umiejętnościami matematycznymi w takich obszarach, jak:
- arytmetyka (działania na liczbach naturalnych, całkowitych, ułamkach);
- algebra (wyrażenia algebraiczne, równania, nierówności, układy równań);
- geometria (figury geometryczne, obliczanie pól, objętości, własności figur);
- analiza danych (czytanie tabel, wykresów, średnia arytmetyczna, analiza danych statystycznych)'
- matematyka stosowana (procenty, proporcje, zadania tekstowe)
- funkcje (proste funkcje, układy współrzędnych).
Egzamin ósmoklasisty 2025 z matematyki. Ile można zdobyć punktów?
Za rozwiązanie wszystkich zadań otrzymać będzie można 30 punktów. Na egzaminie ósmoklasisty z matematyki nie obowiązuje próg zdawalności - nie można więc go nie zdać.
Dodatkowy termin dla osób, które nie mogły przystąpić do egzaminu w środę, został wyznaczony na 11 czerwca na godzinę 9:00.
Egzamin 2025, matematyka. Średni rezultat, wyniki
Średni wynik egzaminu ósmoklasisty z matematyki w 2024 roku wyniósł 52 proc. i był gorszy od tego z 2023 roku, który wyniósł 53 proc.
Prace ósmoklasistów zostaną sprawdzone przez egzaminatorów. Zaświadczenia lub informacje o szczegółowych wynikach zostaną przekazane do szkół przez okręgowe komisje egzaminacyjne do 4 lipca.