Żerują w nocy, żywiąc się krwią człowieka. Jak nie przywieźć ich z wakacji?
Oprac.: Anna Jabłońska-Adamska
Po nocy w hotelu zauważyliśmy na swoim ciele ślady ugryzień? Co noc budzimy się w domu z czerwonymi, swędzącymi plamami? Może to być znak, że zaatakowały nas pluskwy. To niewielkie owady, które żywią się krwią człowieka, szybko przenoszą się z miejsca na miejsce i bardzo trudno się ich pozbyć. Jak wyglądają i jak z nimi walczyć? Jak postępować po pokąsaniu przez pluskwy? Jak uniknąć przywiezienia ich z wakacji?

Spis treści:
Ostrzegamy. Pluskwy - czym są i jak atakują?
Pluskwa domowa (Cimex lectularius) to gatunek owada z podrzędu pluskwiaków różnoskrzydłych, z rodziny pluskwowatych. Żywi się przede wszystkim krwią człowieka, atakując głównie w nocy, przy czym ugryzienie pluskwy przypomina nieco ugryzienie komara czy pchły.
Pluskwy to niewielkie, bezskrzydłe owady, o trzech parach cienkich odnóży. Dorosłe osobniki są czerwono-brązowe, owalne. Osobniki, które przez jakiś czas nie miały żywiciela, są nieco jaśniejsze, w kolorze żółto-brązowym. Długość ciała tych owadów wynosi około 4-6 mm, a szerokość 3 mm. Wyposażone są też w czułki.
Pluskwy są uciążliwe w warunkach domowych. Już z daleka są w stanie wyczuć żywiciela - zarówno jego krew, jak i ciepło jego ciała. Najczęściej ślady ugryzień pluskiew pojawiają się w grupach. Nie są bolesne, jednak swędzą.
W dodatku pluskiew bardzo trudno się pozbyć. Są w stanie wprowadzić się w stan hibernacji i przetrwać w ten sposób nawet 12 miesięcy.
Wakacje 2023. Możesz przywieźć pluskwy z urplou
Pluskwy zmieszczą się praktycznie w każdej szczelinie. Do domów trafiają najczęściej na ubraniach czy torbach - sami je przynosimy z kina, restauracji czy autobusu. Mogą też przyjechać z nami z wakacji. Można je spotkać w niektórych hotelach, przy czym nie ma to związku z ich czystością.
Dlatego warto być czujnym, a w razie kłopotów podjąć środki zaradcze - na przykład bardzo dokładnie skontrolować bagaż i rzeczy osobiste, które trzymaliśmy w pokoju.
Zobacz więcej: Nie tylko insekty i mięso in vitro. Wciąż pojawiają się nowe pomysły na jedzenie przyszłości
Owady mogą bowiem zostać przyniesione nawet do bardzo sterylnego wnętrza, szybko się przemieścić i ukryć. Z powodzeniem schowają się w książkach, pod dywanem, w zasłonach, przy listwach podłogowych, pod parkietem, w odzieży, ale też między poszczególnymi elementami mebli. Owady te uwielbiają zakamarki.
Pluskwy - jak je rozpoznać i jak z nimi walczyć?
Jeśli zauważymy na ciele charakterystyczne ugryzienia, warto zlokalizować gniazdo pluskiew. Na miejsce to mogą nas naprowadzić wylinki larw, odchody pluskiew (czarne, ciemnoczerwone lub brązowe plamki), a także specyficzny zapach przypominający gnijące maliny czy kolendrę siewną w czasie wegetacji. To zapach wydzieliny, wytwarzanej przez gruczoły pluskiew.
Jak pozbyć się pluskiew? Usunięcie ich z domu nie jest zadaniem prostym. Większość osób stosuje środki owadobójcze lub zatrudnia specjalistów od dezynsekcji. Profesjonaliści wykonują na przykład zabiegi parowe, czy też zamgławianie ULV.
Istnieją też pewne domowe metody walki z tymi owadami. Koce czy pościel należy wyprać w wysokiej temperaturze, a wszystkie pomieszczenia dokładnie odkurzyć. Istnieją też zapachy, które odstraszają pluskwy. To:
- olejek miętowy,
- olejek lawendowy,
- olejek szałwiowy,
- cytryna,
- kurkuma,
- goździki.
W miejscu bytowania pluskiew warto też rozprowadzić mielony kminek czy herbatkę piołunową (susz). Z kolei spryskiwanie materaca spirytusem co kilka miesięcy zapobiegnie powrotowi pluskiew.

Czym grozi ugryzienie pluskwy? Jak postąpić po pokąsaniu?
Pluskwy gryzą człowieka w trakcie jego snu. Trudno więc temu zapobiec. Momentu ugryzienia się nie odczuwa, ponieważ owady te wstrzykują do skóry w czasie wbijania w nią aparatu gębowego przeciwbólową substancję. Po ugryzieniach pozostają drobne, czerwone plamki, które z czasem mogą zmienić się w grudki.
Może również wystąpić świąd i obrzęk. Osoby uczulone mogą odczuwać i inne dolegliwości - może u nich wystąpić nawet pokrzywka, gorączka, uczucie osłabienia czy rozbicia.
Ugryzień nie wolno rozdrapywać - nawet jeśli odczuwamy swędzenie. Mogą bowiem ulec wtórnemu nadkażeniu bakteryjnemu. Wówczas konieczne może stać się leczenie maścią z antybiotykiem.
Jak postąpić po ukąszeniu przez pluskwy? Alergicy sięgają po preparaty antyhistaminowe. Niektórzy stosują też środki przeznaczone do łagodzenia innych ugryzień - na przykład komarów. Takie działanie może złagodzić obrzęk i odczuwany świąd.
Czytaj też:
Zobacz też: