Zerwał stosunki z Izraelem. Teraz zadeklarował pomoc Palestynie
Kolumbijskie służby medyczne zajmą się pomocą najmłodszym obywatelom Palestyny po izraelskich bombardowaniach - ogłosił w sobotę prezydent Gustavo Petro. Propozycja polityka padła kilka dni po tym, jak Kolumbia zerwała stosunki dyplomatyczne z Izraelem. Petro poparł też proponowane przez Egipt zawieszenie broni między Izraelem i Palestyną.
Jednocześnie prezydent Petro wyraził poparcie dla propozycji rządu Egiptu dotyczących zawieszenia broni między Izraelem i Palestyną.
- Oby tylko egipska propozycja w sprawie zawieszenia została potraktowana poważnie przez rząd Benjamina Netanjahu - dodał prezydent Kolumbii.
Kolumbia. Prezydent zadeklarował pomoc Palestyńczykom
Ostatnia inicjatywa w tej sprawie, której mediatorami były Katar, Egipt i Stany Zjednoczone przewiduje zwolnienie wszystkich izraelskich więźniów przetrzymywanych w Gazie w zamian za uwolnienie 1 290 Palestyńczyków przebywających w izraelskich więzieniach, jak podaje hiszpańska agencja EFE powołując się na źródła egipskie.
Prezydent Petro wystąpił z propozycją leczenia rannych dzieci palestyńskich w kilka dni po tym, jak Kolumbia poinformowała oficjalnie, że zrywa stosunki dyplomatyczne z Izraelem "w odpowiedzi na ludobójstwo w Gazie".
Petro - przypomina EFE - "był bardzo zaangażowanym obrońcą sprawy palestyńskiej i od chwili wybuchu konfliktu zbrojnego wypowiadał się jako zdecydowany krytyk działań rządu Benjamina Netanjahu, który jest tradycyjnym dostawcą broni, sprzętu wojskowego i produktów chemicznych do Kolumbii, eksportującej ze swej strony do Izraela głównie węgiel, kawę i kwiaty".
Media: Izrael i Palestyna negocjują rozejm
W sobotę Al-Qahera News przekazała, że do Kairu przybyły delegacje Hamasu, Izraela, Kataru i USA, by omówić proponowany rozejm w Strefie Gazy. Według cytowanych przez "Wall Street Journal" egipskich oficjeli palestyńska organizacja stara się o długoterminowe zawieszenie broni oraz gwarancje ze strony USA, że będzie ono przestrzegane przez Izrael.
Negocjowana propozycja zakłada początkowe 40-dniowe zawieszenie broni, uwolnienie w tym czasie 33 zakładników oraz negocjacje nad możliwym przedłużeniem rozejmu i kolejnymi wymianami więźniów. Izrael miał dać palestyńskiej organizacji tydzień na przyjęcie oferty.
Konflikt na Bliskim Wschodzie trwa od 7 października 2023 roku, kiedy to palestyńska organizacja zaatakowała Izrael. W ataku zginęło ponad 1200 osób, a 253 porwano. W skutek odwetowych działań zbrojnych Izraela w Strefie Gazy zginęło dotychczas około 35 tys. osób.
-----
Bądź na bieżąco i zostań jednym z ponad 200 tys. obserwujących nasz fanpage - polub Interia Wydarzenia na Facebooku i komentuj tam nasze artykuły!
INTERIA.PL/PAP