Stolicą Kolumbii jest Bogota położona na wysokości 2640 metrów n.p.m., co czyni ją jedną z najwyżej ulokowanych stolic na świecie. Inne duże metropolie w kraju to Medellín, Cali i Barranquilla.
Oficjalnym językiem Kolumbii jest język hiszpański. Powszechnie używa się go w administracji i edukacji. Na terenach rezerwatów funkcjonują również języki rdzenne. Walutą oficjalną w Kolumbii jest peso kolumbijskie (COP).
Religią dominującą w Kolumbii jest chrześcijaństwo.
Kolumbia - położenie i klimat
Kolumbia ma zróżnicowany klimat - od tropikalnego na wybrzeżu karaibskim i w Amazonii, po umiarkowany w rejonach górskich Andów.
Kolumbia - ustrój polityczny
Kolumbia jest republiką prezydencką, w której prezydent pełni funkcję głowy państwa i rządu. Władza wykonawcza należy do prezydenta i jego gabinetu.
Władzę ustawodawczą sprawuje dwuizbowy parlament, składający się z Senatu i Izby Reprezentantów.
Kolumbia jest podzielona na 32 departamenty i dystrykt stołeczny, które mają swoje własne rządy lokalne.
Kolumbia - gospodarka krajowa
Gospodarka Kolumbii jest jedną z największych w Ameryce Łacińskiej. Opiera się na kilku kluczowych sektorach. Ważną rolę odgrywa rolnictwo - szczególnie produkcja kawy, bananów, kwiatów i trzciny cukrowej.
Ważnym elementem gospodarki są zasoby naturalne - głównie nikiel, złoto i szmaragdy, które Kolumbia wysyła na cały świat. Kolumbia jest również jednym z największych producentów ropy naftowej i węgla w regionie.
W ostatnich latach kraj intensywnie rozwija sektor usług, zwłaszcza w obszarze finansów, telekomunikacji i turystyki.
Dużym problemem w kraju są kartele narkotykowe. Wciąż też działają nielegalne grupy zbrojne i paramilitarne. Najbardziej niebezpieczne są tereny przygraniczne.
Kolumbia - historia w pigułce
Historia Kolumbii sięga czasów prekolumbijskich. W 1499 roku Kolumbię odkryli Hiszpanie, co zapoczątkowało okres kolonialny, który trwał aż do 1810 roku.
Kolumbia uzyskała niepodległość w 1819 roku pod przywództwem Simona Bolívara.
W XIX i XX wieku kraj doświadczył wielu konfliktów wewnętrznych, w tym wojen domowych i walki z kartelami narkotykowymi.