Zmień miejscowość
Popularne miejscowości
- Białystok, Lubelskie
- Bielsko-Biała, Śląskie
- Bydgoszcz, Kujawsko-Pomorskie
- Gdańsk, Pomorskie
- Gorzów Wlk., Lubuskie
- Katowice, Śląskie
- Kielce, Świętokrzyskie
- Kraków, Małopolskie
- Lublin, Lubelskie
- Łódź, Łódzkie
- Olsztyn, Warmińsko-Mazurskie
- Opole, Opolskie
- Poznań, Wielkopolskie
- Rzeszów, Podkarpackie
- Szczecin, Zachodnio-Pomorskie
- Toruń, Kujawsko-Pomorskie
- Warszawa, Mazowieckie
- Wrocław, Dolnośląskie
- Zakopane, Małopolskie
- Zielona Góra, Lubuskie
Zamieszki w Jerozolimie. Rannych ponad 100 osób
113 Palestyńczyków ucierpiało w czwartek w starciach z policją, gdy tysiące muzułmanów ruszyło do meczetu Al-Aksa na Wzgórzu Świątynnym w Jerozolimie. Wobec gwałtownych protestów władze Izraela zrezygnowały ostatecznie z zaostrzonych środków bezpieczeństwa.
Według policji, do przepychanek doszło, gdy z tłumu wiernych na Wzgórzu Świątynnym w stronę funkcjonariuszy poleciały kamienie. Powstał chaos, gdy policja użyła granatów hukowych, próbując opanować tłum prący naprzód, gdy po kilku godzinach otwarto ostatnią bramę prowadzącą do meczetu Al-Aksa - informuje agencja Reuters.
Agencja pisze, że grupa młodych ludzi wdrapała się na dach meczetu, by zatknąć tam palestyńskie flagi, które izraelska policja wkrótce zarekwirowała.
Palestyńczycy winą za przepychanki obarczają Izraelczyków; twierdzą, że nie pozwalali oni otworzyć jednego z wejść na Wzgórze Świątynne.
Izrael zaostrzył środki bezpieczeństwa na Starym Mieście w Jerozolimie, gdy 14 lipca przy jednym z wejść na Wzgórze Świątynne dwóch policjantów zostało zastrzelonych przez trzech izraelskich Arabów.
Nowe zasady dostępu do Wzgórza Świątynnego i zaostrzenie środków bezpieczeństwa na Starym Mieście doprowadziły w ostatnim czasie do krwawych starć między Palestyńczykami a izraelskimi siłami porządkowymi. Według muzułmanów, umieszczenie bramek i innych środków bezpieczeństwa było próbą rozszerzenia kontroli Izraela nad Wzgórzem Świątynnym - miejscem świętym zarówno dla żydów, jak i dla muzułmanów.
W czwartek rano władze izraelskie usunęły kamery przy wejściach i metalowe barierki; we wtorek usunięto bramki z wykrywaczami metalu u wejść na Wzgórze Świątynne.
Usunięcie barier i innych środków bezpieczeństwa jest poważnym zwrotem dokonanym przez premiera Izraela Benjamina Netanjahu - pisze Reuters. Zauważa, że gdy Palestyńczycy świętują, przeciwnicy polityczni premiera Izraela zarzucają mu słabość.
Po usunięciu przez izraelskie władze środków bezpieczeństwa wprowadzonych u wejść na Wzgórze Świątynne muzułmańscy duchowni wezwali w czwartek wiernych do powrotu do modlitw w mieszczącym się tam meczecie Al-Aksa i sanktuarium Kopuła na Skale.
Więcej na ten temat
Zobacz także
- Polecane
- Dziś w Interii
- Rekomendacje