Wrze na Bałkanach. Trzech kluczowych polityków uznanych za "niepożądanych"
Wicepremier Czarnogóry, przewodniczący narodowego parlamentu oraz jeden z posłów zostali uznani za persona non grata. Ministerstwo spraw zagranicznych Chorwacji określiło ich jako winnych pogorszeniu stosunków między Chorwacją a Czarnogórą. Decyzję podjęto w związku z trwającym sporem o rezolucję dotyczącą Jasenovca.

"Działań polityków nie można uznać za życzliwe i dobrosąsiedzkie w stosunku do Republiki Chorwacji. Są też niezgodne z deklarowanym celem członkostwa Czarnogóry w Unii Europejskiej" - napisano w komunikacie chorwackiego ministerstwa.
Marszałek Zgromadzenia Czarnogóry Andrija Mandić oraz poseł Milan Kneżević wyszli z inicjatywą przyjęcia przez parlament uchwały w sprawie ludobójstwa w Jasenovcu mimo wcześniejszych apeli Chorwacji o wstrzymanie się od podejmowania decyzji szkodliwych dla dwustronnych relacji.
Rezolucję poparli też Demokraci wicepremiera Aleksy Beczicia. Cała trójka została uznana za osoby niepożądane w Chorwacji.
Chorwacja. Kluczowi politycy uznani za "niepożądanych"
Jasenovac to kompleks obozowy, w którym podczas II wojny światowej i czteroletniego istnienia sprzymierzonego z III Rzeszą Niepodległego Państwa Chorwackiego masowo mordowano Serbów, Romów, Żydów i antyfaszystowskich Chorwatów.
Rezolucję w jego sprawie przegłosowano w czarnogórskim parlamencie pod koniec czerwca; głosowanie zbojkotowała opozycja. Dokument był odpowiedzią na przegłosowaną w maju przez Zgromadzenie Ogólne ONZ rezolucję ws. ludobójstwa w Srebrenicy, której proserbscy politycy z Czarnogóry się sprzeciwiali. Rząd Czarnogóry w głosowaniu ONZ uchwałę poparł.
Szef chorwackiej dyplomacji Gordan Grlić Radman powiedział w czwartek, że Chorwacja nie chce i nie planuje blokować Czarnogóry na drodze do UE, ale stwierdził, że "istnieją inne mechanizmy wpływania na pewne decyzje". "To nasza suwerenna ocena, kogo chcemy uznać za niepożądanego w Chorwacji. I myślę, że te osoby na to zasłużyły, bo pogorszyły stosunki między Czarnogórą a Chorwacją" - dodał minister.
Szef chorwackiej dyplomacji o stosunkach bałkańskich krajów
Grlić Radman przypomniał, że "aby zamknąć 23. rozdział, dotyczący sprawiedliwości i praw podstawowych, Czarnogóra musi rozwiązać kwestię procesów o zbrodnie wojenne (dotyczących wojny lat 90.), zaginionych, odszkodowań dla jeńców i ochrony mniejszości chorwackiej".
Czarnogóra wystąpiła o członkostwo w UE w 2008 r., a w 2010 r. uzyskała status kraju kandydującego. Negocjacje akcesyjne rozpoczęły się w 2012 r. i obecnie Czarnogóra jest uznawana za najpoważniejszego kandydata do członkostwa we Wspólnocie.
-----
Bądź na bieżąco i zostań jednym z ponad 200 tys. obserwujących nasz fanpage - polub Interia Wydarzenia na Facebooku i komentuj tam nasze artykuły!