Reklama

Chorwacja

Wtorek, 31 października 2023 (12:08)AktualizacjaPiątek, 7 czerwca 2024 (17:49)

Chorwacja (Republika Chorwacji), to malowniczy kraj, który położony jest na pograniczu środkowej i południowej części Europy. Państwo ma dostęp do Morza Adriatyckiego i jest jednym z najmniejszych krajów w Europie. Chorwacja należy do Unii Europejskiej od 2013 roku, znajduje się też w strefie Schengen.

Teatr Narodowy w stolicy Chorwacji, Zagrzebiu
Teatr Narodowy w stolicy Chorwacji, Zagrzebiu/Denis LOVROVIC / AFP/East News

Chorwacja

  • Stolica:Zagrzeb
  • Powierzchnia:56 542 km²
  • Ludność:Ponad 4 mln
Językiem urzędowym w Chorwacji jest chorwacki. Waluta obowiązująca w Chorwacji to euro, które w styczniu 2023 r. zastąpiło kunę.

Chorwacja graniczy z Bośnią i Hercegowiną, Słowenią, Węgrami, Serbią oraz Czarnogórą. Sporą część kraju zajmuje pasmo Gór Dynarskich

Stolica Chorwacji znajduje się w Zagrzebiu. Inne duże miasta na mapie Chorwacji to: Rjeka, Split, Dubrownik, Zadar czy Trogir. Państwo ma kształt półksiężyca, a narodowym kwiatem jest irys.

Z czym się kojarzy Polakom Chorwacja? Wyjazd do Chorwacji dla Polaków to przede wszystkim: wakacje w Chorwacji, majówka w Chorwacji albo urlop w Chorwacji.

Chorwacja - położenie i klimat

Górzysta Chorwacja leży w przeważnej części w zasięgu klimatu śródziemnomorskiego i charakteryzuje się gorącym latem oraz łagodną zimą. Odmienny, górski klimat panuje w wyżej położonych rejonach, zwłaszcza w wyższych partiach gór Dynarskich. Rejony górzyste charakteryzują obfite opady deszczu lub śniegu. 

Pozostała, kontynentalna część kraju znajduje się pod wpływem klimatu umiarkowanego ciepłego.

Najwyższym szczytem jest Troglaw (1913 m n.p.m.) w paśmie Troglaw. Kraj ma dostęp do Morza Adriatyckiego, a jego wybrzeże, którego typ jest określany jako dalmatyńskie, jest niezwykle urozmaicone.

Chorwacja - ustrój polityczny 

Chorwacja do 2000 roku była krajem pod rządami autorytarnymi. Obecnie kraj jest republiką parlamentarną. Głową państwa jest prezydent. Władzę wykonawczą sprawuje prezydent i premier, który stoi na czele rządu.

Sabor, czyli parlament, jest organem ustawodawczym i kontrolującym władzę wykonawczą w państwie.

Głową państwa jest obecnie prezydent Zoran Milanović. Funkcję szefa rządu sprawuje premier Andrej Plenković.

Chorwacja - gospodarka krajowa 

Chorwacja, będąc częścią Unii Europejskiej, ma dostęp do jednolitego rynku europejskiego, co pomaga jej w rozwoju handlu oraz nowych inwestycji. 

Kluczowym sektorem gospodarki Chorwacji jest turystyka. Ma ona ogromny związek z położeniem Chorwacji i jej dostępem do wybrzeża Morza Adriatyckiego oraz licznych malowniczych wysp. 

Ważne miejsce w gospodarce zajmuje także rolnictwo, które opiera się głównie na uprawie oliwek i winogron oraz produkcji oliwy oraz wina. Chorwacja wydobywa również surowce mineralne - m.in. marmur i wapień. Przemysł obejmuje także produkcję tekstyliów, żywności i elektroniki.

Chorwacja - historia 

Historia Chorwacji sięga czasów starożytnych. W I w. na terenie Chorwacji znajdowała się rzymska prowincja, która została podzielona na Panonię oraz Dalmację. Obszar Dalmacji znalazł się później pod panowaniem Karola Wielkiego.

Dopiero w 925 r. powstało Królestwo Chorwacji. W XIV wieku Chorwacja trafiła pod panowanie Habsburgów, a w XIX w. znalazła się w Cesarstwie Austriackim. Kraj najeżdżali też Turcy. 

Po I wojnie światowej i rozpadzie Austro-Węgier państwo weszło w skład Królestwa SHS (Serbów, Chorwatów i Słoweńców), a następnie Jugosławii. W czasie II wojny światowej Chorwacja była sprzymierzona z Niemcami

Po II wojnie światowej Chorwacja była częścią socjalistycznej Jugosławii pod rządami Josipa Broz-Tito, przywódcy komunistycznej partyzantki z czasów wojny.

W 1991 r. Chorwacja ogłosiła niepodległość i niezależność od Jugosławii. Doszło wówczas o wybuchu wojny z pozostałą częścią Jugosławii, a właściwie z Serbią wspieraną przez Czarnogórę. W kwietniu 1992 r. do Chorwacji wkroczyły siły pokojowe ONZ, a konflikt został zakończony na mocy porozumienia z Dayton w 1995 roku.

W 1992 roku Chorwacja została włączona do NATO. Mimo to w kraju trwały autorytarne rządy Franjo Tudjamana, które zakończyły się wraz z jego śmiercią w 1999 r. W 2000 r. wybory wygrały siły demokratyczne, powstał nowy rząd, który zabiegał o zbliżenie z Unią Europejską.

Chorwacja podpisała traktat akcesyjny w 2011 r., a stała się członkiem UE w 2013 r. po tym jak większość obywateli opowiedziała się za włączeniem w referendum. Od stycznia 2023 roku kraj jest w strefie euro i w strefie Schengen.
Temat Chorwacja znajdziesz również w serwisie: geekweek, Kobieta, Zielona Interia, styl, Sport, Biznes, Motoryzacja

Powiązane z tematem Chorwacja

Unia Europejska (UE) to gospodarczo-polityczna wspólnota państw demokratycznych utworzona w 1993 roku w wyniku długotrwałego procesu integracji zapoczątkowanego po II wojnie światowej.

Chorwacja - Wiadomości

Chorwacja - Wideo