Językiem urzędowym Czarnogóry jest
czarnogórski. Obowiązująca w kraju
waluta to euro.
Czarnogóra (inaczej Montenegro) to kraj o niezwykłej różnorodności przyrodniczej i kulturowej, który przyciąga turystów z całego świata. Historia tego państwa i rozwijająca się gospodarka czynią Czarnogórę ważnym graczem w regionie Bałkanów.
Czarnogóra to państwo zróżnicowane pod względem wyznaniowym. Dominującą religią jest prawosławie.
Czarnogóra - położenie i klimat
Znajduje się tu wiele pięknych plaż, a także imponujące Góry Dynarskie, co sprawia, że kraj jest atrakcyjny zarówno dla miłośników plażowania, jak i pieszych wycieczek górskich. Najwyższy szczyt Zla Kolata ma wysokość 2534 m n. p. m. i leży w Górach Północnoalbańskich (Prokletije) w paśmie Gór Dynarskich.
Klimat w Czarnogórze jest różnorodny. Na wybrzeżu panuje klimat śródziemnomorski - z gorącymi, suchymi latami i łagodnymi, deszczowymi zimami. W górach można spodziewać się chłodniejszych temperatur i obfitych opadów, zwłaszcza w okresie zimowym.
Czarnogóra - ustrój polityczny
Czarnogóra jest republiką parlamentarną o ustroju demokratycznym. Prezydent pełni funkcję głowy państwa, podczas gdy premier kieruje rządem.
Głową państwa jest prezydent Jakov Milatović, a szefem gabinetu jest premier Milojko Spajić.
Czarnogóra - gospodarka krajowa
Głównymi sektorami gospodarki w Czarnogórze są: turystyka, przemysł, rolnictwo i energetyka.
Turystyka stanowi znaczną część PKB kraju, który przyciąga gości z całego świata, przede wszystkim ze względu na piękne plaże, malownicze miasta i przyrodnicze atrakcje.
Przemysł obejmuje produkcję aluminium, stali, cementu i sektor elektroenergetyki. Energetyka to sektor ważny dzięki licznym elektrowniom wodnym i termalnym, które dostarczają energię elektryczną.
W rolnictwie dominują uprawy oliwek, winorośli, cytrusów i warzyw, a także hodowla bydła i owiec.
Czarnogóra - historia w pigułce
Historia Czarnogóry jest bogata i pełna zmian politycznych. W przeszłości była to niepodległa monarchia, aż do połączenia się z Serbią w 1918 roku w wyniku rozpadu Austro-Węgier.
Po II wojnie światowej Czarnogóra stała się częścią socjalistycznej Jugosławii.
W 2006 roku Czarnogóra ogłosiła niepodległość oddzielając się od Serbii.