Zmień miejscowość
Popularne miejscowości
- Białystok, Lubelskie
- Bielsko-Biała, Śląskie
- Bydgoszcz, Kujawsko-Pomorskie
- Gdańsk, Pomorskie
- Gorzów Wlk., Lubuskie
- Katowice, Śląskie
- Kielce, Świętokrzyskie
- Kraków, Małopolskie
- Lublin, Lubelskie
- Łódź, Łódzkie
- Olsztyn, Warmińsko-Mazurskie
- Opole, Opolskie
- Poznań, Wielkopolskie
- Rzeszów, Podkarpackie
- Szczecin, Zachodnio-Pomorskie
- Toruń, Kujawsko-Pomorskie
- Warszawa, Mazowieckie
- Wrocław, Dolnośląskie
- Zakopane, Małopolskie
- Zielona Góra, Lubuskie
Spotkanie szefa MON z sekretarzem obrony USA
W Pentagonie odbyło się spotkanie szefów resortów obrony Stanów Zjednoczonych i Polski. James Mattis - przed rozmową z Mariuszem Błaszczakiem - mówił polskim dziennikarzom, że z punktu widzenia Waszyngtonu stosunki z Polską są doskonałe.
"Podoba mi się Polska. Warszawa. Bałtyk, nawet Bydgoszcz lubię" - mówił Mattis. Zapewniał, że relacje między Polską a USA są bardzo dobre. "Jak myślicie: Polska i Ameryka, jak to wygląda? Dobre mamy relacje? Pytam was, bo ja wiem co ja myślę. Dla nas to wygląda świetnie" - podkreślał.
James Mattis pytany natomiast o polską propozycję, by USA wzmocniły swoją obecność wojskową w naszym kraju stwierdził, że Polska jest sojusznikiem Stanów Zjednoczonych i - jak podkreślił - USA zawsze są gotowe na takie dyskusje. Konkretów jednak nie podano.
Minister Mariusz Błaszczak już po wizycie w Pentagonie w czasie konferencji prasowej powiedział, że ma nadzieję, iż USA wyślą do Polski kolejnych żołnierzy.
James Mattis pochwalił Polskę za zwiększenie polskiego budżetu obronnego z 2 proc. do 2,5 proc. PKB i decyzję o zakupie systemu Patriot. "Nabycie Patriotów dostosuje polskie siły zbrojne do wymagań współczesnych czasów" - podkreślił.
Witając ministra Błaszczaka, który podziękował szefowi amerykańskiego resortu obrony, że znalazł czas na spotkanie z nim, James Mattis odparł wskazując na tradycje amerykańsko polskiej współpracy militarnej, że zawsze znajdzie czas na Polskę.
Szef resortu obrony USA zacytował fragment wiersza Wisławy Szymborskiej mówiąc "księga zdarzeń zawsze otwarta w połowie". "Teraz piszemy jej kolejny rozdział" - powiedział James Mattis.
Mattis upewnił się czy poprawnie wymawia nazwisko polskiej noblistki, a kiedy członkowie polskiej delegacji zapewnili go, że jego wymowa jest bezbłędna, emerytowany generał piechoty morskiej z rozbawieniem stwierdził, że "wymowa polskich nazwisk zawsze jest wyzwaniem."
RMF FM/PAP
Więcej na ten temat
Zobacz także
- Polecane
- Dziś w Interii
- Rekomendacje