Rumunia wyprzedziła Polskę. Ekspert zwraca jednak uwagę na pewien szczegół

Oprac.: Aleksandra Czurczak
Rumunia wyprzedza Polskę pod względem PKB na mieszkańca, choć wciąż jej mieszkańcy zarabiają mniej niż Polacy - wynika z danych Eurostatu. Jak powiedział Jakub Bielamowicz z Instytutu Nowej Europy, nasz kraj wciąż pozostaje dla Rumunii pod wieloma względami punktem odniesienia.

- Dzisiejsza Rumunia bardzo odbiega od wizji, która nam pozostała w głowach. Na poziomie ludzkim widać dużo ambicji, dużo pracowitości - stwierdził analityk. - Jeżeli ktoś jest dla Polski bezpośrednią konkurencją, to są właśnie Rumuni- ocenił.
- W Rumunii panuje naturalne środowisko do rozwoju. Jest tam bardzo dużo osób z wyższym wykształceniem, ze znajomością języków obcych. Do tego dochodzi jeszcze niski podatek CIT i tańsza niż w Polsce energia - zauważył Bielamowicz.
Rumunia przegoniła Polskę. PKB na mieszkańca
Według niektórych mierników gospodarczych Rumunia już przegoniła Polskę. W najnowszym zestawieniu Eurostatu z 2023 r. Rumunia zajęła 20. miejsce pod względem PKB na mieszkańca przy zachowaniu parytetu siły nabywczej, czyli próbie oszacowania różnic w poziomach cen. Wyprzedziła tym samym Polskę, która uplasowała się na 21. pozycji. Dalsze miejsca zajęły Węgry, Chorwacja, Słowacja, Łotwa, Grecja i Bułgaria.
Jednak w liczbach bezwzględnych Rumuni nadal zarabiają mniej niż Polacy. W 2023 r. średnie wynagrodzenie roczne w Rumunii wynosiło 17,7 tys. euro, podczas gdy w Polsce - 18,1 tys. euro. Na Węgrzech i w Grecji zarabiano - odpowiednio - 16,9 tys. euro i 17 tys. euro.
- Rumunia nadal jest za nami jeżeli chodzi o infrastrukturę, standard życia czy opiekę zdrowotną. Tu w debacie publicznej Polska stawiana jest jako wzór, do którego Rumunia chce dążyć - ocenił analityk.
Rozwój gospodarczy w Rumunii. Różnica w zależności od miejsca zamieszkania
Bielamowicz podkreślił także, że korzyści z rozwoju gospodarczego nie są w tym kraju rozdzielone równomiernie. - Tak jak w przypadku Polski, mamy zwycięzców i przegranych transformacji gospodarczej i globalizacji - stwierdził.
- Jednak różnice te są wyraźniejsze w Rumunii. Z jednej strony mamy takie miasta jak Bukareszt, Konstanca, Timisoara, a z drugiej strony rumuńską prowincję - i to jest zupełnie inny świat - powiedział.
Rumunia rozwija się lepiej niż Polska? Ekspert ocenia
Analityk zwrócił także uwagę na inny czynnik tłumaczący rozczarowanie Rumunów sytuacją gospodarczą, pomimo wzrostu gospodarczego.
- Wraz z podniesieniem się poziomu życia rosną oczekiwania. Jeżeli jest lepiej, to chcemy już, żeby było tak dobrze, jak jest na Zachodzie. Tym bardziej, że Rumuni mają porównanie, bo są narodem emigracyjnym - stwierdził analityk.
Mimo dynamicznego wzrostu gospodarczego Rumunii od jej wejścia do UE w 2007 r., wielu Rumunów zdecydowało się na emigrację do krajów zachodniej Europy w poszukiwaniu lepszych perspektyw i zarobków.
Szacuje się, że w ostatnich 18 latach z kraju wyemigrowało od trzech do pięciu milionów osób - część z nich wyjechała na krótkoterminowe kontrakty.
-----
Bądź na bieżąco i zostań jednym z 200 tys. obserwujących nasz fanpage - polub Interia Wydarzenia na Facebooku i komentuj tam nasze artykuły!