Ukraińcy coraz częściej wyjeżdżają z Polski. Wybierają inny kraj w Europie

Coraz więcej obywateli Ukrainy decyduje się na wyjazd z Polski i osiedlenie w Niemczech - wynika z najnowszych danych Europejskiego Urzędu Statystycznego. Zdaniem analityków to przede wszystkim efekt zaostrzenia warunków uprawniających do programów socjalnych.

Ukraińcy wyjeżdżają z Polski. Wybierają inny kraj w Europie
Ukraińcy wyjeżdżają z Polski. Wybierają inny kraj w EuropieLukasz GdakEast News

Najnowsze dane dotyczące migracji Ukraińców w Europie opublikowane zostały w raporcie Eurostatu. W dokumencie wskazano, że najczęściej wybieranym kierunkiem podróży obywateli UkrainyNiemcy.

W ciągu ostatnich 12 miesięcy ponad 150 tysięcy Ukraińców otrzymało u naszego zachodniego sąsiada status ochrony czasowej i możliwość legalnego zamieszkania. Łącznie mowa już o 1,14 mln obywateli Ukrainy, którzy zamieszkali w Niemczech z powodu rosyjskiej agresji.

Analitycy badający to zjawisko są przekonani, że za takimi decyzjami stoją przede wszystkim kwestie ekonomiczne. Uchodźcy z Ukrainy w Niemczech mogą liczyć na wyższe wynagrodzenia za taki sam rodzaj pracy jak w Polsce. Dodatkowo kuszące są także lepsze świadczenia socjalne i poziom opieki medycznej.

Ukraińcy w Polsce. Coraz więcej uchodźców wyjeżdża z kraju

Jak wynika z raportu Eurostatu, Polska nie jest już najchętniej wybieranym kierunkiem przez Ukraińców.

W 2022 roku do naszego kraju przyjechało 1,3 miliona obywateli tego kraju, którzy otrzymali status uchodźcy. W ubiegłym roku liczba ta spadła do 983 980 osób.

"Reformy edukacyjne, bardziej rygorystyczne warunki dostępu do programów społecznych i czynniki ekonomiczne w Polsce były decydującymi dla tej fali migracji. Dla Europy oznacza to, że polityka integracji i wsparcia uchodźców musi zostać poddana przeglądowi w perspektywie długoterminowej" - napisano w dokumencie.

-----

Bądź na bieżąco i zostań jednym z 200 tys. obserwujących nasz fanpage - polub Interia Wydarzenia na Facebooku i komentuj tam nasze artykuły!

Woźniak: W Polsce mieliśmy dwie przewagi konkurencyjne, obie przepadłyRMF24.plRMF