Reklama

Rumunia

Czwartek, 18 stycznia 2024 (14:43)AktualizacjaPoniedziałek, 22 stycznia 2024 (13:25)

Rumunia to kraj unitarny, który leży w południowo-wschodniej części Europy. Państwo od 2007 roku należy do Unii Europejskiej. Rumunia zobowiązała się do przyjęcia w przyszłości euro. Jest również w trakcie wejścia do strefy Schengen.

Zamek w Branie w Rumunii
Zamek w Branie w Rumunii/Vislupus/CC BY-SA 4.0/Wikimedia

Rumunia

  • Stolica:Bukareszt
  • Powierzchnia:238 400 km²
  • Ludność:19 mln
Oficjalnym językiem w Rumunii jest język rumuński, należący do grupy języków romańskich. Walutą obowiązującą w Rumunii jest lej rumuński (inna nazwa to leja rumuńska).  

Stolicą Rumunii jest Bukareszt. Największą metropolią jest jednak Kluż-Napoka - miasto znane z bogatej historii i architektury. Inne ważne miasta to ponadto: Timișoara, Jassy oraz Konstanca.

Ciekawostką związaną z Rumunią jest Transfăgărășan. To jedna z najpiękniejszych dróg górskich na świecie, która biegnie wzdłuż pasma Karpat. Kraj słynie także z zamku hrabiego Drakuli. Postać ta zainspirowała Bram Stokera do napisania powieści o znanym dziś na całym świecie wampirze. Bogata kultura ludowa, tradycje i piękne krajobrazy sprawiają, że Rumunia jest ciekawym miejscem dla turystów.

Rumunia - położenie i klimat

Rumunia graniczy z Ukrainą, Serbią, Bułgarią, Mołdawią oraz Węgrami. Ma także dostęp do Morza Czarnego. Główna część kraju otoczona jest Karpatami. Przez Rumunię przepływa rzeka Dunaj, który przecina ją na północy.

Klimat jest zróżnicowany, głównie kontynentalny. Zimy są chłodne, a lata ciepłe, co sprawia, że Rumunia jest atrakcyjnym miejscem zarówno dla miłośników górskich wędrówek, jak i dla turystów preferujących letni wypoczynek nad Morzem Czarnym.

Rumunia - ustrój polityczny

Ustrój polityczny w Rumunii to republika półprezydencka. Oznacza to, że władzę wykonawczą w kraju sprawują razem prezydent oraz rząd. Na czele rządu stoi premier, a funkcję reprezentacyjną w państwie pełni prezydent, który jest wybierany na 5-letnią kadencję. 

Głową państwa jest prezydent Klaus Iohannis.Funkcję szefa rządu pełni premier Marcel Ciolacu.

Parlament składa się z dwóch izb: Izby Deputowanych i Senatu. 

Kraj podzielony jest na ponad 40 okręgów i Bukareszt. Okręgami zarządzają wyznaczone do tego rady. Są one odpowiedzialne głównie za sprawy lokalne. Pod względem administracyjnym wiele do powiedzenia ma także prefekt, który zarządza danym okręgiem

Rumunia jest od 2007 r. członkiem Unii Europejskiej. Członkostwo pozytywnie wpłynęło na politykę i rozwój kraju.

Rumunia - gospodarka krajowa

Rumunia wciąż jest jednym z najuboższych krajów w Unii Europejskiej. Państwo ma różnorodne zasoby naturalne, co przyczynia się do rozwoju sektorów takich jak górnictwo i przemysł.

Ważną rolę odgrywają również wspomniana już turystyka oraz rolnictwo. Rumunia jest bowiem jednym z największych producentów zboża w Europie.

Rumunia - historia

Historia Rumunii sięga czasów starożytnych. Wówczas tereny tego kraju zamieszkiwane były przez różne plemiona (m.in. dackie, trackie, mazyjskie). Później rumuńskie ziemie stały się częścią Imperium Rzymskiego, co widać do dzisiaj m.in. w kulturze tego kraju i wpływie na język.

W średniowieczu dzisiejsza Rumunia był areną walk między różnymi imperiami, a w XV wieku pojawiła się jedność państwowa pod rządami Wołoszczyzny i Mołdawii.

Podczas II wojny światowej Rumunia była sojusznikiem Niemiec, a po 1945 roku przeszła w ręce komunistów na czele z Nicolae Ceaușescu. Okres ten zakończył się słynną rewolucją w 1989 roku.

Od tego czasu kraj przeszedł liczne przemiany - transformację polityczną i gospodarczą - dążąc do integracji z zachodnimi strukturami, takimi jak NATO i Unia Europejska.
Temat Rumunia znajdziesz również w serwisie: geekweek, Zielona Interia, Sport, Biznes

Rumunia - Wiadomości

Czwartek, 7 listopada 2024 (16:25)
W Budapeszcie trwa szczyt Europejskiej Wspólnoty Politycznej z udziałem prezydentów i premierów państw członkowskich. Gospodarzem wydarzenia jest premier Viktor Orban, który już na samym początku...
Wtorek, 29 października 2024 (16:00)
Rumunia pracuje nad projektem ustawy, który umożliwi siłom zbrojnym zestrzeliwanie dronów naruszających przestrzeń powietrzną kraju. W dokumencie poinformowano o konkretnych sposobach reagowania na...

Rumunia - Wideo

Czwartek, 2 czerwca 2022 (10:33)
Zablokowanie ukraińskich portów na Morzu Czarnym w wyniku rosyjskiej inwazji sprawiło, że rumuński port Konstanca stał się kluczowym dla regionu węzłem transportu zboża, w tym – zboża z Ukrainy....