Rosyjskie okręty w Szanghaju. Moskwa zacieśnia współpracę z Pekinem

Tomasz Augustyniak

emptyLike
Lubię to
Lubię to
like
0
Super
relevant
0
Hahaha
haha
0
Szok
shock
0
Smutny
sad
0
Zły
angry
0
Lubię to
like
Super
relevant
423
Udostępnij

Dwie rosyjskie korwety wpłynęły do portu w Szanghaju - poinformowała chińska telewizja państwowa. Planowane manewry z chińską flotą, w których Rosjanie mają wziąć udział w czasie siedmiodniowej wizyty, świadczą o dalszym zacieśnianiu współpracy wojskowej Moskwy i Pekinu.

Rosyjski okręt, zdjęcie ilustracyjne
Rosyjski okręt, zdjęcie ilustracyjne Li Chun/China News Service via Getty ImagesGetty Images

Pod koniec czerwca oba rosyjskie okręty przepłynęły w pobliżu wybrzeży Tajwanu i Japonii. Rosjanie pojawili się także w pobliżu japońskiej wyspy Okinawa, gdzie znajduje się amerykańska baza morska.

Pekin poinformował, że jednostki z sojuszniczego państwa - należące do Floty Oceanu Spokojnego z bazą we Władywostoku - będą ćwiczyły wraz z chińską marynarką poruszanie się w formacji, komunikację oraz operacje ratunkowe.

Korwety pod rosyjską banderą zawinęły do Szanghaju bezpośrednio po poniedziałkowej wizycie w Pekinie głównodowodzącego rosyjskiej marynarki, admirała Nikołaja Jewmienowa. W Chinach podejmował go minister obrony Li Shangfu. Wcześniej doszło do wirtualnej rozmowy wysoko postawionych generałów z obu krajów: szefa rosyjskiego sztabu Walerija Gierasimowa oraz jego chińskiego odpowiednika Liu Zhenli. Zapowiedziano wówczas dalsze zwiększanie współpracy wojskowej.

Aktywniejsi na Dalekim Wschodzie

Rosja w ostatnich miesiącach zwiększyła swoją aktywność na Dalekim Wschodzie i częściej prowadzi manewry w regionie Azji i Pacyfiku. Ma to związek z pogłębieniem sojuszu z Chinami oraz rosnącym napięciem w relacjach z Japonią.

Stosunki Moskwy i Tokio pogorszyły się po rosyjskiej inwazji na Ukrainę. Japończycy wyrazili wówczas poparcie dla Kijowa i dołączyli do skierowanych przeciwko Rosji międzynarodowych sankcji.

W marcu, w dniu wizyty w Ukrainie japońskiego premiera Fumio Kishidy, w pobliżu japońskich wybrzeży wykryto dwa rosyjskie bombowce strategiczne Tupolew Tu-95 - maszyny zdolne do przenoszenia ładunków nuklearnych. Rosjanie przeprowadzili też na Morzu Japońskim ćwiczenia z użyciem pocisków manewrujących.

W połowie kwietnia Rosja postawiła w stan gotowości całą swoją Flotę Oceanu Spokojnego i zorganizowała manewry z udziałem 167 okrętów wojennych, w tym 12 okrętów podwodnych oraz 89 samolotów i 25 tys. członków personelu. Jak podało ministerstwo obrony, ćwiczono odpieranie ataku wrogich sił na Wyspy Kurylskie i Sachalin, a nad przeprowadzeniem tego pokazu siły czuwał głównodowodzący marynarki, admirał Jewmienow.

Południową część Wysp Kurylskich władze w Tokio uważają za część Japonii i określają mianem Terytoriów Północnych. Związek Radziecki zaanektował tę część archipelagu pod koniec II wojny światowej.

Napięte relacje

Rosja i Chiny już od 2019 roku organizują wspólne patrole powietrzne nad Morzem Japońskim i Wschodniochińskim, co ma równoważyć wpływy NATO w regionie. W 2021 roku rosyjscy żołnierze po raz pierwszy wzięli udział w manewrach na terytorium Chin.

Na wrześniowe ćwiczenia wojskowe Wostok 2022 (Wschód 2022), zorganizowane na rosyjskim Dalekim Wschodzie, Pekin wysłał przeszło 2 tys. swoich żołnierzy, 300 pojazdów, 21 samolotów oraz trzy okręty wojenne. W manewrach wzięło udział w sumie 50 tys. żołnierzy, w tym kontyngenty z dawnych republik radzieckich, Indii, Laosu, Mongolii, Nikaragui oraz Syrii.

We wrześniu Japonia zaprotestowała przeciwko ćwiczeniom rosyjskich i chińskich okrętów, których załogi oddawały strzały z karabinów maszynowych 190 kilometrów od wyspy Hokkaido. "Japonia będzie kontynuowała monitoring ruchów tych okrętów z poważnym zaniepokojeniem i podejmie wszelkie możliwe kroki w celu prowadzenia operacji ostrzegawczych i obserwacyjnych na wodach otaczających Japonię" - powiedział mediom rzecznik rządu Hirokazu Matsuno.

Od tamtej pory w stosunkach między Japonią i Rosją trwa napięta sytuacja, a japońscy dyplomaci stale ślą do Moskwy noty protestacyjne przeciwko rosyjskiej aktywności wojskowej w pobliżu swoich wybrzeży.

Na początku czerwca Flota Oceanu Spokojnego przeprowadziła na morzach Japońskim i Ochockim kolejne ćwiczenia, tym razem z udziałem - jak podało tamtejsze ministerstwo obrony - 60 okrętów i 35 samolotów.

Pod koniec miesiąca niższa izba rosyjskiego parlamentu zdecydowała o zmianie nazwy obchodzonego 3 września święta z "Dnia Chwały Wojskowej" na "Dzień Zwycięstwa nad Militarystyczną Japonią". Uzasadniono to prowadzoną przez rząd Fumio Kishidy "nieprzyjazną kampanią".

Z Bangkoku dla Interii Tomasz Augustyniak

---

Bądź na bieżąco i zostań jednym z 200 tys. obserwujących nasz fanpage - polub Interia Wydarzenia na Facebooku i komentuj tam nasze artykuły!

Video Player is loading.
Current Time 0:00
Duration -:-
Loaded: 0%
Stream Type LIVE
Remaining Time -:-
 
1x
    • Chapters
    • descriptions off, selected
    • subtitles off, selected
      reklama
      dzięki reklamie oglądasz za darmo
      Siemoniak w "Graffiti": Sam Kaczyński powiedział "narzuciliśmy temat imigrantów"
      Siemoniak w "Graffiti": Sam Kaczyński powiedział "narzuciliśmy temat imigrantów"Polsat NewsPolsat News
      emptyLike
      Lubię to
      Lubię to
      like
      195
      Super
      relevant
      110
      Hahaha
      haha
      45
      Szok
      shock
      30
      Smutny
      sad
      14
      Zły
      angry
      29
      Lubię to
      like
      Super
      relevant
      423
      Udostępnij
      Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
      Przejdź na