Zmień miejscowość
Popularne miejscowości
- Białystok, Lubelskie
- Bielsko-Biała, Śląskie
- Bydgoszcz, Kujawsko-Pomorskie
- Gdańsk, Pomorskie
- Gorzów Wlk., Lubuskie
- Katowice, Śląskie
- Kielce, Świętokrzyskie
- Kraków, Małopolskie
- Lublin, Lubelskie
- Łódź, Łódzkie
- Olsztyn, Warmińsko-Mazurskie
- Opole, Opolskie
- Poznań, Wielkopolskie
- Rzeszów, Podkarpackie
- Szczecin, Zachodnio-Pomorskie
- Toruń, Kujawsko-Pomorskie
- Warszawa, Mazowieckie
- Wrocław, Dolnośląskie
- Zakopane, Małopolskie
- Zielona Góra, Lubuskie
Premier Szwecji zrezygnował z misji utworzenia rządu
Dotychczasowy socjaldemokratyczny premier Szwecji Stefan Loefven zrezygnował w poniedziałek z misji utworzenia nowego rządu. Wcześniej większości w parlamencie nie uzyskał szef konserwatystów Ulf Kristersson.
"W obecnej sytuacji nie mam możliwości utworzenia rządu, który uzyska akceptację parlamentu" - poinformował Loefven po spotkaniu z przewodniczącym szwedzkiego parlamentu.
W poniedziałek minęły dwa tygodnie, jakie przewodniczący Partii Robotniczej-Socjaldemokraci otrzymał na rozmowy w sprawie budowy koalicji rządzącej.
Szwecja nie ma nowego rządu od początku września, kiedy to w wyniku wyborów parlamentarnych żaden z dotychczasowych bloków parlamentarnych - ani czerwono-zielona koalicja z socjaldemokratami na czele, ani centroprawicowy sojusz kierowany przez konserwatystów - nie zdobył większości.
Języczkiem u wagi jest przeciwna przyjmowaniu imigrantów nacjonalistyczna partia Szwedzcy Demokraci, która odniosła wyborczy sukces i uzyskała 62 mandaty. Żadna z pozostałych partii wciąż nie chce jednak rozmawiać ze Szwedzkimi Demokratami o ewentualnym poparciu.
Według ekspertów wyjściem z sytuacji mogą być rozmowy poszczególnych partii ponad podziałami na dotychczasowe bloki partyjne. Kluczowe będzie zachowanie Partii Centrum, która dotychczas wspierała centroprawicowy blok konserwatystów. Inne rozwiązanie to rozpisanie kolejnych wyborów.
Kłopot z utworzeniem nowego rządu może mieć konkretne przełożenie na przyszłoroczny budżet. Odchodzący premier Loevfen nie będzie mógł w nim zapisać poważnych reform. Na obiecaną obniżkę podatku od świadczeń czekają emeryci
Po wyborach 9 września centroprawicowy sojusz Umiarkowanej Partii Koalicyjnej z Partią Centrum, Chrześcijańskimi Demokratami oraz Liberałami dysponuje 143 mandatami w 349-miejscowym parlamencie, zaś konkurencyjna koalicja Partii Robotniczej-Socjaldemokratów z Zielonymi, wspierana przez Partię Lewicy ma 144 mandaty.
Więcej na ten temat
Zobacz także
- Polecane
- Dziś w Interii
- Rekomendacje