Reklama

Reklama

Portugalia: Odkryto trzy nowe szczepy koronawirusa

Jak potwierdził Krajowy Instytut Zdrowia (INSA) w Lizbonie na terenie Portugalii odkryto trzy nowe szczepy koronawirusa, które nie występowały tam podczas pierwszej fali epidemii. Zidentyfikowano je u osób, które zachorowały na COVID-19 pomiędzy październikiem a grudniem. Stwierdzono też pierwszy na świecie przypadek zakażenia osoby dwoma szczepami koronawirusa równocześnie.

Jak poinformował w czwartek Joao Paulo Gomes z departamentu chorób zakaźnych w INSA, występowanie tych nowych szczepów potwierdzono we wszystkich regionach Portugalii.

"To naturalny proces"

- Zjawiska pojawiania się mutacji koronawirusa nie należy uważać za ewenement. To naturalny proces (...), tym bardziej, że minął już ponad rok od pojawienia się SARS-CoV-2 - dodał Gomes.

Niezwykły przypadek

Tymczasem w czwartek lizboński dziennik "Publico" ujawnił pierwszy na świecie, jak twierdzi gazeta, przypadek zakażenia osoby dwoma szczepami koronawirusa równocześnie. Sprawa dotyczy 17-letniej mieszkanki Porto.

Reklama

"Naukowcy nie wiedzą, jak wyjaśnić ten niespotykany przypadek. U pacjentki w ciągu 97 dni testy wykazywały zakażenie dwoma różnymi szczepami koronawirusa" - napisała stołeczna gazeta.

Szczepienia w Portugalii

W czwartek rano minister zdrowia Portugalii Marta Temido ogłosiła, że pierwsze partie szczepionek przeciwko COVID-19 dotrą do tego kraju w sobotę. Następnego dnia, według założeń resortu, mają rozpocząć się ogólnokrajowe szczepienia, którym w pierwszych tygodniach poddani zostaną najpierw pracownicy służby zdrowia.

Według Temido pomiędzy 26 i 28 grudnia do Portugalii dotrą dwa ładunki szczepionek, zawierające łącznie prawie 80 tys. dawek.

Z Lizbony Marcin Zatyka

Chcesz wiedzieć więcej na temat pandemii koronawirusa? Sprawdź statystyki:

Polska na tle świata

Sytuacja w poszczególnych krajach

Wskaźniki w przeliczeniu na milion mieszkańcówReklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy