Nowy komunikat o stanie zdrowia papieża. "Złożony obraz kliniczny"
Prognoza dotycząca zdrowia papieża pozostaje "ostrożna" z powodu złożoności obrazu klinicznego - podano w najnowszym komunikacie Watykanu. Podkreślono, że stan papieża Franciszka pozostawał stabilny przez całą niedzielę. 88-letni Franciszek przebywa w rzymskiej klinice Gemelli od 14 lutego, kiedy został przyjęty z powodu ciężkiej infekcji układu oddechowego, która wywołała inne powikłania.

W watykańskim komunikacie podano, że stan papieża Franciszka, zmagającego się z podwójnym zapaleniem płuc, pozostawał stabilny przez całą niedzielę. "Nie miał gorączki i nie wymagał już stosowania mechanicznej wentylacji" - przekazano. Stosowano jedynie wysokoprzepływową tlenoterapię.
Zastrzeżono jednak, że "prognoza dotycząca zdrowia papieża pozostaje ostrożna z powodu złożoności obrazu klinicznego".
Rano Ojciec Święty uczestniczył we Mszy Świętej wraz z tymi, "którzy opiekują się nim podczas tych dni hospitalizacji", a następnie na przemian odpoczywał i modlił się.
List papieża do wiernych. "Dziękuję za modlitwy"
W niedzielę przed południem papież Franciszek trzecią niedzielę z rzędu zmuszony był opuścić tradycyjną modlitwę Anioł Pański. Zamiast tego Watykan opublikował w tekst, w którym Ojciec Święty podziękował wiernym za wsparcie i modlitwy.
"Chciałbym podziękować za modlitwy, które wznoszą się do Pana z serc tak wielu wiernych z wielu części świata. Czuję całą waszą miłość i bliskość, a w tym szczególnym czasie czuję się, jakbym był 'niesiony' i wspierany przez cały Lud Boży. Dziękuję wam wszystkim" - napisał.Papież zakończył apelem o pokój w rozwiązywaniu konfliktów na całym świecie.
Watykan. Papież ponad dwa tygodnie przebywa w szpitalu
We wcześniejszych komunikatach Watykanu informowano, że prognozy dotyczące zdrowia Ojca Świętego są "ostrożne", ponieważ sytuacja może się zmieniać z dnia na dzień. Jak zauważono we wcześniejszym biuletynie Watykanu, potrzebna według lekarzy jest dalsza terapia szpitalna. Nadal nie wiadomo, jak długo papież będzie musiał jeszcze pozostać w szpitalu.
Służby watykańskie przekazały, że po południu papież "przystąpił do Eucharystii, po czym oddał się modlitwie". Podkreślono jednak, że "prognoza pozostaje niepewna".
Komunikat z piątkowego wieczoru był mniej optymistyczny. Przekazano wówczas, że papież miał "izolowany kryzys oddechowy" i otrzymał "nieinwazyjną wentylację mechaniczną", aby pomóc mu w oddychaniu. Watykan przekazał, że podczas hospitalizacji doszło do "epizodu wymiotów z wdechem".
We wcześniejszych komunikatach informowano, że prognozy dotyczące jego zdrowia są "ostrożne", ponieważ sytuacja może się zmieniać z dnia na dzień.
Jak zauważono we wcześniejszym biuletynie Watykanu, potrzebna według lekarzy jest dalsza terapia szpitalna. Nadal nie wiadomo, jak długo papież będzie musiał jeszcze pozostać w szpitalu.
Stan zdrowia papieża Franciszka. Co dolega głowie Kościoła?
Franciszek od dłuższego czasu zmaga się problemami układu oddechowego - zdiagnozowano u niego m.in. obustronne zapalenie płuc. Watykan wyjaśnił, że Ojciec Święty przechodzi skomplikowaną, polimikrobiologiczną infekcję dróg oddechowych, wywołaną przez różne rodzaje wirusów, bakterii oraz grzybów.
Wiadomo również, że u papieża ustąpiła łagodna niewydolność nerek, którą zdiagnozowano w miniony weekend. Stolica Apostolska informowała wcześniej, że stan papieża jest "krytyczny, ale stabilny".
W swoich komunikatach podawała, że Biskup Rzymu przyjmuje Eucharystię, dużo odpoczywa i trochę pracuje w swoim fotelu, do którego jest w stanie dojść samodzielnie.
-----
Bądź na bieżąco i zostań jednym z 200 tys. obserwujących nasz fanpage - polub Interia Wydarzenia na Facebooku i komentuj tam nasze artykuły!